Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
DSZ
|

Nasi sąsiedzi też znają smak drożyzny. Takiego wzrostu cen w regionie nikt się nie spodziewał

25
Podziel się:

Nie tylko Polska boryka się z szalejącymi cenami. Wysoka inflacja dotknęła naszych najbliższych sąsiadów oraz kraje w regionie. Inflacja w Czechach przebiła oczekiwania ekonomistów i wyniosła w październiku tego roku 5,8 proc. r/r, w Rumunii wzrosła do 7,9 proc., a z Niemczech dostaliśmy potwierdzenie najszybszego wzrostu cen od 28 lat.

Nasi sąsiedzi też znają smak drożyzny. Takiego wzrostu cen w regionie nikt się nie spodziewał
W Czechach, Rumunii oraz Niemczech inflacja przebiła oczekiwania rynkowe. (maxpixel, Copyright by MaxPixel)

Polskie 6,8 proc. inflacji w październiku wciąż wygląda imponująco na tle regionu, ale wzrost cen nie daje też wytchnienia Czechom, Rumunom, Węgrom czy Niemcom. Spirala się nakręca z miesiąca na miesiąc.

Zacznijmy od naszych południowych sąsiadów. Inflacja w Czech wzrosła w październiku do 5,8 proc., co oznacza najwyższy poziom od października 2008 r. To może potwierdzać oczekiwania rynkowe, że ​​bank centralny nie odpuści zacieśniania polityki monetarnej. Już teraz Czesi są po największych od dziesięcioleci podwyżkach stóp procentowych, których 2,75 proc..

Wzrost cen dotknął także Rumunii, gdzie sięgnął poziomu niewidzianego od 13 lat - 7,9 proc. Z kolei na Węgrzech inflacja wzrosła do 6,5 proc. r/r.

"Nie ma znaczenia, kto kiedy i w jakiej skali zaczął podwyższać stopy procentowe. Wszyscy płyną teraz na tej samej globalnej fali tsunami popandemicznej inflacji. Gra banków centralnych toczy się o średnioterminowe perspektywy inflacji i zachowanie równowagi makroekonomicznej" - komentuje te dane Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Inflacja w Niemczech również w górę

Nie tylko region Europy Środkowo-Wschodniej zmaga się z drożejącymi produktami. Ten problem dotknął także Niemców. Odczyt Federalnego Urzędu Statystycznego wskazuje, że ceny w październiku są wyższe o 4,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu w roku 2020. Ostatni raz tak wysoką inflację odnotowano w 1993 r.

Do wzrostu cen u naszych zachodnich sąsiadów przyczyniają się przede wszystkim wyższe ceny energii. W październiku 2021 roku były one wyższe o 18,6 proc. względem sytuacji sprzed dwunastu miesięcy. Żywność podrożała w tym okresie o 4,4 proc., a usługi o 2,4 proc. O 1,4 proc. wzrosły czynsze mieszkaniowe.

Zobacz także: WP News wydanie 08.11, godzina 16:50
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
Toto
3 miesiące temu
Skonczy sie wojna... przyjada Ukraincy do swojich Ukrainek. Bedzie stało 10 za bramą do pracy i Pis ograniczy inflacje ;)
hmm
8 miesięcy temu
może i mają inflację, ale korona rok temu była prawie 7% tańsza w stosunku do złotego, więc ... ten tego
Twój nick
8 miesięcy temu
Tylko, że typowy Czech nie jest okradany z owoców swojej pracy na utrzymanie 3 nierobów + urzędasa gryzipiórka + czterdziestoletnich emerytów
to działa
8 miesięcy temu
Po modłach kapłanów egipskich Ozyrys na niebo powrócił, po chwili ciemności
Kill bill
8 miesięcy temu
Przeciez swiatowy kryzys jest dawno zaplanowany.... plandemia miala to zapoczatkowac, teraz kraje beda soe zafluzac bez konca i beda niewolnikami najwiekszych bankow na kredytach bez konca.... to samo my szaraki... ktorzy przetrwaja wyszczepienia
...
Następna strona