Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Kuczera
|

Inflacja atakuje również Niemcy. Wszystko przez wysokie ceny energii

504
Podziel się:

Niemcy to kolejny kraj zmagający się z wysoką inflacją. Wstępne szacunki Federalnego Urzędu Statystycznego wskazują, że ceny w październiku są wyższe o 4,5 proc. w porównaniu do tego samego okresu w roku 2020. Ostatni raz tak wysoką inflację odnotowano w 1993 r.

Inflacja atakuje również Niemcy. Wszystko przez wysokie ceny energii
Inflacja w Niemczech jest na najwyższym poziomie od 1993 roku (East News, Kappeler Michael/DPA/ABACA)
bETznEfF

Inflacja w Niemczech w październiku nadal rosła. Jak informuje PAP, z wyliczeń Federalnego Urzędu Statystycznego wynika, że ceny w październiku 2021 roku wzrosły o 4,5 proc. względem tego samego okresu w ubiegłym roku. Oznacza to, że inflacja osiągnęła w Niemczech najwyższy poziom od roku 1993.

Jeśli porównamy sytuację do września 2021 roku, to wzrost cen konsumpcyjnych wynosi 0,5 proc.

Inflacja atakuje również Niemcy. Wszystko przez wysokie ceny energii

Do wzrostu cen u naszych zachodnich sąsiadów przyczyniają się przede wszystkim wyższe ceny energii. W październiku 2021 roku były one wyższe o 18,6 proc. względem sytuacji sprzed dwunastu miesięcy. Żywność podrożała w tym okresie o 4,4 proc., a usługi o 2,4 proc. O 1,4 proc. wzrosły czynsze mieszkaniowe.

bETznEfH
Zobacz także: Czy będą nas obowiązywały restrykcje podczas świąt Bożego Narodzenia?

PAP wskazuje na niepokojący trend. We wrześniu 2021 roku inflacja w Niemczech po raz pierwszy od wielu lat przekroczyła poziom 4 proc. i wyniosła 4,1 proc. Eksperci szacują, że jeszcze w tym roku może ona dobić do 5 proc.

bETznEfN
- Dalszy wzrost cen energii prawdopodobnie spowoduje, że w listopadzie inflacja po raz kolejny silnie wzrośnie - mówi ekspert Commerzbanku Marco Wagner, którego cytuje telewizja ARD.

Wagner prognozuje jednak wyhamowanie inflacji na początku 2022 roku.

Niemcy tym samym dołączają do grona krajów, które pod koniec 2021 roku borykają się z wysoką inflacją. Rekordowe wzrosty cen są notowane nie tylko w Polsce, ale też w gospodarkach zachodnich - chociażby w Wielkiej Brytanii czy USA.

bETznEfO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETznEgi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(504)
Scrutinizer
4 dni temu
Od portalu "Money" oczekuję uwzględnienia obniżenia i podniesienie VAT w przebiegu COVID. W wyniku takiej analizy mamy w Niemczech inflacje bazową 2019-2021 na poziomie 2% rocznie.
grzegorz
4 tyg. temu
To wina uzaleznienia Europy dzięki Niemcom od gazu z Rosji Putina. Teraz Putin na Kremlu ustala ceny gazu zmniejszając lub zwiększając dostawy surowca. Polska ostrzegała ze tak się stanie dzięki Nord Stream ale nikt nas nie słuchał.
raa
miesiąc temu
W tym nie ma nic dziwnego skoro tylko 20% jest ludźmi rozumnymi i normalnymi a pozostała reszta to ciemnogród i wierzy w propagandę tych co co chcą zniszczyć Niemcy .
bETznEgj
OBSERWATOR
miesiąc temu
Inflacja atakuje Niemcy z powodu wzrostu cen za energię,a gdzie wpływ PIS-u??????Totalne pajace i ich wytresowani wyznawcy do pracy bo Polacy jeszcze uwierzą!!!!!
Pamiętajcie!
miesiąc temu
Ponieważ Polska ratyfikowała kilka międzynarodowych konwencji zapisała się do kilku międzynarodowych organizacji, to zobowiązała się do przestrzegania prawa zapisanego w konwencjach i umowach międzynarodowych. Pamiętajcie! Nie stać nas na polexit. - Jeżeli nawet zapomnimy o finansach, o jednolitym rynku, o możliwościach kształcenia młodzieży w Europie, ochronie środowiska i wszystkim innym, co nam Unia daje, to nie zapominajmy, że Unia daje nam przede wszystkim gwarancje bezpieczeństwa. Wyjście z niej byłoby samobójstwem.
...
Następna strona