Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nauczyciele bez pensji za listopad. To przez strajk

164
Podziel się

Nauczyciele z mazowieckiej gminy Zawidz w listopadzie nie dostaną wynagrodzenia. Samorządowi skończyła się subwencja. To jednak nie jedyne takie miejsce w Polsce. W wielkopolskim Pleszewie pieniądze skończyły się już w lipcu.

Reforma edukacji w praktyce. Nauczyciele zostają bez pieniędzy
Reforma edukacji w praktyce. Nauczyciele zostają bez pieniędzy (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)
bDAegeJN

Historię gminy Zawidz opisuje "Gazeta Wyborcza". Czytamy w niej, że pieniędzy na pensje już nie ma i brakuje prawie pół miliona złotych.

Wójt chciał, by pieniądze dla nauczycieli przesunąć z budowy dróg. Na to jednak nie zgodzili się radni, którzy tłumaczyli, że nie chcą zadłużać gminy. Bo wtedy na budowę drogi gminnej trzeba by było wziąć kredyt.

W efekcie nauczyciele zostają bez pensji. – Nie otrzymali też podwyżek wrześniowych, zwiększonego dodatku wychowawczego ani zapłaty za nadgodziny – mówi "GW" prezes oddziału ZNP w Sierpcu Piotr Podlaski.

bDAegeJP

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

I dodaje, że złożył już zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy. – Byłem zobligowany podjąć takie kroki, to jedyna droga - tłumaczy.

W gminie pracuje 119 nauczycieli. Żaden nie otrzyma pieniędzy za ten miesiąc.

bDAegeJV

Zawidz na edukacje wydaje rocznie 11 mln zł. Państwo przekazuje subwencję w wysokości zaledwie 7,2 mln. Resztę - czyli ponad jedną trzecią - gmina musi wyciągnąć z własnej kieszeni.

A tam po prostu pieniędzy nie ma. - Wcześniej nasz udział w kosztach sięgał 20 proc. Nie byliśmy przygotowani - mówi wójt Dariusz Franczak.

Jak dodaje, reforma edukacji spowodowała, że w wiejskich szkołach gmina musiała dołożyć po dwie klasy - siódmą i ósmą. W efekcie uczy się w nich po 5 czy 8 uczniów. A to oznacza gigantyczne koszty. Wtedy zaczęły się problemy z finansowaniem oświaty.

bDAegeJW

Zawidz to nie jest jedyna gmina z takimi problemami. Choć w zamyśle Anny Zalewskiej na reformie miały zyskać wiejskie szkoły, to właśnie one tracą najwięcej. Uczniowie uciekają do większych, lepiej wyposażonych placówek, a na wsi w klasie nierzadko uczy się raptem kilku uczniów. Ale nie można ich zlikwidować, bo na to musi się zgodzić kuratorium.

Dobrym przykładem jest Pleszew w województwie Wielkopolskim. Tu 22 mln zł z oświatowej subwencji skończyło się już w lipcu. Od tego czasu gmina płaci nauczycielom za swoje. W sumie wyda na pensje 13 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAegeJX
bDAegeKq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(164)
Janusz
rok temu
ale czytać umiecie? chodzili do szkoły? nie chodzi o strajk. państwo ma obowiązek zapewnienia finansowania edukacji i tego nie robi. zrozumieli? czy dużymi literami trzeba?
Były uczeń
rok temu
Do Olka i Lenia. Chyba obaj nie chodzili do szkoły, albo było to barrrrdzo dawno. Strajk i zapłata za to , to jedno, ale pensja za uczciwie przepracowane godziny to drugie. Praca w szkole z 24oo na rękę jest uwłaczająca, szczególnie gdy uczniami sa tacy jak Olek i Leń Co by panowie nie mówili.
ISLA
rok temu
JEŻELI PRACODAWCA NIE PŁACI PRACOWNIK MA PRAWO NIE PRZYCHODZIĆ DO PRACY!!! PRACODAWCA NIE MA PRAWA ZWOLNIĆ TAKIEGO PRACOWNIKA NATOMIAST PRACOWNIK MA PRAWO ODDAĆ SPRAWĘ DO SĄDU GDZIE TRZEBA BĘDZIE ZAPŁACIĆ KOSZTA SĄDOWE ORAZ ZA ZASTĘPSTWO PROCESOWE POWODA I POZWANEGO!!!
bDAegeKr
oni
rok temu
Tytuł nieadekwatny do problemu, bo nie o strajk tu chodzi lecz o subwencję z MEN, która do tej pory nie spłynęła... Nauczyciele strajkowali w kwietniu i nie otrzymali za ten czas zapłaty. Ministerstwo ustaliło podwyżki od września, tylko za papierem ( rozporządzeniem) nie powędrowały do gmin pieniądze. Krótko mówiąc minister polecił wójtom wypłacić podwyżki w kwocie jaką ustalił, ale za poleceniem nie wpłynęły do gminnych kas pieniądze!
SOR
rok temu
Za pracę się płaci!!! PIS owi skończyły się pieniądze na wszystko!
...
Następna strona