Notowania

Nauczyciele bez pensji za listopad. To przez strajk

Nauczyciele z mazowieckiej gminy Zawidz w listopadzie nie dostaną wynagrodzenia. Samorządowi skończyła się subwencja. To jednak nie jedyne takie miejsce w Polsce. W wielkopolskim Pleszewie pieniądze skończyły się już w lipcu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Reforma edukacji w praktyce. Nauczyciele zostają bez pieniędzy (Fot: Wojciech Strozyk/REPORTER)

Historię gminy Zawidz opisuje "Gazeta Wyborcza". Czytamy w niej, że pieniędzy na pensje już nie ma i brakuje prawie pół miliona złotych.

Wójt chciał, by pieniądze dla nauczycieli przesunąć z budowy dróg. Na to jednak nie zgodzili się radni, którzy tłumaczyli, że nie chcą zadłużać gminy. Bo wtedy na budowę drogi gminnej trzeba by było wziąć kredyt.

W efekcie nauczyciele zostają bez pensji. – Nie otrzymali też podwyżek wrześniowych, zwiększonego dodatku wychowawczego ani zapłaty za nadgodziny – mówi "GW" prezes oddziału ZNP w Sierpcu Piotr Podlaski.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

I dodaje, że złożył już zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy. – Byłem zobligowany podjąć takie kroki, to jedyna droga - tłumaczy.

W gminie pracuje 119 nauczycieli. Żaden nie otrzyma pieniędzy za ten miesiąc.

Zawidz na edukacje wydaje rocznie 11 mln zł. Państwo przekazuje subwencję w wysokości zaledwie 7,2 mln. Resztę - czyli ponad jedną trzecią - gmina musi wyciągnąć z własnej kieszeni.

Mechanizm podzielonej płatności lub split payment. To zagadnienie, z którym wiele firm będzie musiało się zaprzyjaźnić.
Split payment obowiązkowy od listopada. Jak działa i kogo dotyczy?

A tam po prostu pieniędzy nie ma. - Wcześniej nasz udział w kosztach sięgał 20 proc. Nie byliśmy przygotowani - mówi wójt Dariusz Franczak.

Jak dodaje, reforma edukacji spowodowała, że w wiejskich szkołach gmina musiała dołożyć po dwie klasy - siódmą i ósmą. W efekcie uczy się w nich po 5 czy 8 uczniów. A to oznacza gigantyczne koszty. Wtedy zaczęły się problemy z finansowaniem oświaty.

Split Payment obowiązkowy dla niektórych branży. Zmiany w VAT od początku listopada
Split Payment obowiązkowy dla niektórych branży. Zmiany w VAT od początku listopada

Zawidz to nie jest jedyna gmina z takimi problemami. Choć w zamyśle Anny Zalewskiej na reformie miały zyskać wiejskie szkoły, to właśnie one tracą najwięcej. Uczniowie uciekają do większych, lepiej wyposażonych placówek, a na wsi w klasie nierzadko uczy się raptem kilku uczniów. Ale nie można ich zlikwidować, bo na to musi się zgodzić kuratorium.

Dobrym przykładem jest Pleszew w województwie Wielkopolskim. Tu 22 mln zł z oświatowej subwencji skończyło się już w lipcu. Od tego czasu gmina płaci nauczycielom za swoje. W sumie wyda na pensje 13 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: oświata, nauczyciele, samorząd, edukacja, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-11-2019

OlekSkoro nie pracowali nie należy im się pensja

15-11-2019

LeńA Broniarz otrzymał. Niech im odda ze swoich. Skoro namawiał do strajku to niech im zapłaci. A poza tym ja też nie pracuje,nawet oflagowalem dom i … Czytaj całość

15-11-2019

jadącyA wójt ile ma pensji ? Dla niego starczyło

Rozwiń komentarze (165)