Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Split payment obowiązkowy od listopada. Jak działa i kogo dotyczy?

79
Podziel się:

Split payment lub mechanizm podzielonej płatności (MPP). To system, który od listopada może wpłynąć na działalność wielu firm. Na czym polega i kto musi go stosować? Wyjaśniamy.

Mechanizm podzielonej płatności lub split payment. To zagadnienie, z którym wiele firm będzie musiało się zaprzyjaźnić.
Mechanizm podzielonej płatności lub split payment. To zagadnienie, z którym wiele firm będzie musiało się zaprzyjaźnić. (East News, Tomasz Kawka/East News)

Na czym polega split payment?

W dużym skrócie jest to mechanizm, który ma zapobiegać wyłudzeniom podatkowym. Działa w ten sposób, że podczas płacenia faktury na konto sprzedawcy trafia tylko kwota netto.

Podatek VAT znajduje się na odrębnym koncie, do którego sprzedający ma tylko ograniczony dostęp. Może z niego wysłać pieniądze tylko w celu opłacenia danin publiczno-prawnych lub przesłać kolejnemu sprzedawcy w łańcuchu dostaw.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Co jednak istotne, pieniądze przesłane kolejnemu sprzedawcy również trafią na tzw. konto VAT. Czyli też będą mogły być wykorzystane tylko w celu rozliczenia ze skarbówką.

Kto musi stosować mechanizm?

Choć split payment obowiązuje w Polsce już od ponad roku, to do tej pory był dobrowolny. Od listopada ma stać się obowiązkowy.

Dla kogo? Przede wszystkim dla tzw. branż wrażliwych, czyli handlu złomem, metalami, węglem czy sprzętem elektronicznym. W sumie chodzi o 150 rodzajów transakcji, wymienionych w załączniku 15. do znowelizowanej ustawy o VAT. Istotna jest też wartość transakcji - powyżej 15 tys. zł.

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że z jednej strony takie rozwiązania mogą wpłynąć na zmniejszenie płynności ich firm. Z drugiej jednak - rozliczenia z fiskusem mają być dzięki temu szybsze i bardziej wygodne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(79)
oban
3 lata temu
GLOSUJ DALEJ NA PIS I KK
Realista
4 lata temu
Będą biadolić tylko kanciarze, podatek i tak trzeba zapłacić, a bez split payment było to tylko odroczone w czasie do czasu końca okresu rozliczeniowego
anty
4 lata temu
Jakiś urzędnik państwowy ten artykuł napisał. To jest największe złodziejstwo urzędu skarbowego.
Juhas
4 lata temu
Jak ktoś płaci podatek VAT to dalej będzie płacił i problemu nie ma. Jak ktoś kombinował to wypada z gry i dobrze. Kombinatorzy tylko zaniżają ceny usług, a wtedy ja jako uczciwy przedsiębiorca jest za drogi. Klient powtarza tylko, że skąd te kwoty skoro Pan Zdzisiu zrobi o 20% taniej. Czy kogoś obchodzi, że Pan Zdzisiu nie płaci podatków. Dla mnie to jest super rozwiązanie bo reguły gry będą równe. Ja nie chcę się dopasowywać do kombinatorów.
gumofilc
4 lata temu
Już uczelnie muszą z nakazu ministerstwa płacić splitem nawet faktury poniżej 200 zł. Na zakupy gotówką w kasto nie można odzyskać kasy. Tylko przelewem można płacić. Więc to już widać że lipa z tego bubla jest a ja odmówiłem roboty płaconej splitem na sto tysi bo nie interesuje mnie 19 tysi na splicie po robocie. Czyli przed robotą jesteś bogatszy niż po robocie.Chyba nieźle im się pali grunt jak takie głupoty robią. Odmawiajcie usług płaconych splitem i dostaw towarów. Ja to robię
...
Następna strona