Notowania

Split payment obowiązkowy od listopada. Jak działa i kogo dotyczy?

Split payment lub mechanizm podzielonej płatności (MPP). To system, który od listopada może wpłynąć na działalność wielu firm. Na czym polega i kto musi go stosować? Wyjaśniamy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Mechanizm podzielonej płatności lub split payment. To zagadnienie, z którym wiele firm będzie musiało się zaprzyjaźnić. (Fot: Tomasz Kawka/East News)

Na czym polega split payment?

W dużym skrócie jest to mechanizm, który ma zapobiegać wyłudzeniom podatkowym. Działa w ten sposób, że podczas płacenia faktury na konto sprzedawcy trafia tylko kwota netto.

Podatek VAT znajduje się na odrębnym koncie, do którego sprzedający ma tylko ograniczony dostęp. Może z niego wysłać pieniądze tylko w celu opłacenia danin publiczno-prawnych lub przesłać kolejnemu sprzedawcy w łańcuchu dostaw.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Co jednak istotne, pieniądze przesłane kolejnemu sprzedawcy również trafią na tzw. konto VAT. Czyli też będą mogły być wykorzystane tylko w celu rozliczenia ze skarbówką.

Kto musi stosować mechanizm?

Choć split payment obowiązuje w Polsce już od ponad roku, to do tej pory był dobrowolny. Od listopada ma stać się obowiązkowy.

Dla kogo? Przede wszystkim dla tzw. branż wrażliwych, czyli handlu złomem, metalami, węglem czy sprzętem elektronicznym. W sumie chodzi o 150 rodzajów transakcji, wymienionych w załączniku 15. do znowelizowanej ustawy o VAT. Istotna jest też wartość transakcji - powyżej 15 tys. zł.

Split Payment obowiązkowy dla niektórych branży. Zmiany w VAT od początku listopada
Split Payment obowiązkowy dla niektórych branży. Zmiany w VAT od początku listopada

Przedsiębiorcy zwracają uwagę, że z jednej strony takie rozwiązania mogą wpłynąć na zmniejszenie płynności ich firm. Z drugiej jednak - rozliczenia z fiskusem mają być dzięki temu szybsze i bardziej wygodne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-11-2019

MłotNiestety tak jak piszą moi przyjaciele przedsiębiorcy - małe firmy padną (możliwe, że w tym i moja) chory system chorych podatków i coraz większych … Czytaj całość

02-11-2019

xsaxzlodziejski kraj wstyd w polsce mieszkac i pracowac na zlodziejski rząd

01-11-2019

chińczyk...przechodzę do szarej strefy!

Rozwiń komentarze (75)