Notowania

znp
21.03.2019 21:44

Nauczyciele chcą więcej zarabiać. Koźmiński krytykuje system "opanowany przez wojujące związki zawodowe"

- System jest sztywny, zbiurokratyzowany i opanowany przez wojujące związki zawodowe - komentuje groźbę strajku nauczycieli prof. Andrzej Koźmiński, twórca największej prywatnej uczelni w Polsce Akademii im. Leona Koźmińskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl)
Andrzej Koźmiński gościem "Biznes mówi" (Fot: screen)

Kolejny raz w najnowszej historii Polski nauczyciele grożą strajkiem i domagają się podwyżek. Grożą nawet paraliżem wiosennej sesji egzaminacyjnej, co nie jest nowością. Już raz, w 1993 r. z powodu strajku matury nie odbyły się w zaplanowanym terminie.

- Nauczyciele protestują dlatego, że mało zarabiają w stosunku do innych grup. Zarabiają mało, bo pensje są finansowane z budżetu. Na nauczycielach i ich pensjach się oszczędza, a cały system, jak sądzę, jest marnotrawny i źle zorganizowany – przekonuje w rozmowie z Mikołajem Kunicą prof. Andrzej Koźmiński.

Nie wszyscy nauczyciele będą strajkować, niektórzy uważają, że blokowanie egzaminów to "szantaż na uczniach"
Strajk nauczycieli. Nie wszyscy protestują. "Polityka i manipulacja dziećmi"

Prof. Koźmiński wyjaśnia, że przez złą organizację systemu rozumie m.in. "organizację pracy, obciążenie poszczególnych nauczycieli oraz brak równomierności". – System prowadzi do tego, że prawdopodobnie są miejsca, w których jest zbyt wielu nauczycieli, ale są i takie, gdzie ich brakuje. System jest sztywny, zbiurokratyzowany i opanowany przez wojujące związki zawodowe – wskazuje prof. Koźmiński.

Zobacz rozmowę z prof. Andrzejem Koźmińskim

Na pytanie o szkodliwą rolę związków zawodowych w systemie edukacji naukowiec podkreśla, że ich postulaty wzajemnie się wykluczają. – Związki z natury rzeczy chronią istniejące miejsca pracy. Dlatego jeżeli zamierzona jest reforma zmierzająca do pewnego rodzaju racjonalizacji, to wówczas pojawia się z ich strony opór. Równocześni związki zawodowe walczą o wyższe wynagrodzenia, ale te dwa dążenia są sprzeczne – mówi.

Rozwiązaniem sporu, zdaniem Koźmińskiego, byłoby wypracowanie całościowego podejścia do reformy szkolnictwa powszechnego, ale we współpracy pomiędzy resortem a związkami. – Ta zmiana kształtu organizacji sposobu funkcjonowania powinna obejmować zwiększone wynagrodzenia, natomiast niekoniecznie zwiększenie liczby nauczycieli i ich przywilejów. Rozwiązania nie można jednak narzucić i tyczy się to obu stron – przekonuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: znp, protest znp, strajk nauczycieli, edukacja, reforma edukacji, biznes mówi, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-03-2019

PrażynkaNauczyciele strajkują bo mają dość kukułczych jaj co chwila wrzucanych do szkół. Mają dość problematycznych uczniów w każdej klasie, z którymi nic nie … Czytaj całość

21-03-2019

zamknackwA kto im każe być nauczycielami? Jak chcą więcej zarabiać, to proszę do sektora prywatnego, korpo czekają tam można zarobić 3 k minimum na starcie … Czytaj całość

21-03-2019

ffffsprywatyzować tych cwaniaczków i zobaczymy jak będa śpiewali

Rozwiń komentarze (31)