Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nauczyciele znowu tracą przez strajk. Niższe trzynastki

145
Podziel się

Nauczyciele już raz stracili na prowadzonym wiosną ubiegłego roku strajku. Teraz stracą po raz drugi. Okazuje się bowiem, że właśnie przez protesty otrzymają znacznie niższą "trzynastkę".

Zeszłoroczny strajk nauczycielom odbija się czkawką
Zeszłoroczny strajk nauczycielom odbija się czkawką (East News, Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/East News)
bEhAsbyt

O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W wielu szkołach przełom lutego i marca to okres wypłacania tzw. trzynastych pensji. Przysługuje ona wielu pracownikom sfery budżetowej, więc automatycznie również nauczycielom.

Problem polega na tym, że wysokość dodatku zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest pensja otrzymana w całym roku. 8,5 proc. sumy wszystkich zarobków to właśnie "trzynastka".

bEhAsbyv

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Łatwo więc policzyć, że im mniej nauczyciel zarobi w ciągu roku, tym niższa jest jego "trzynastka". A ubiegły rok to okres generalnego strajku w oświacie.

Wielu pracowników powstrzymywało się wtedy od pracy, przez co nie otrzymało wynagrodzenia. Nie wszystkim samorządy wyrównały pensje, dlatego protestujący stratni byli już w ubiegłym roku.

bEhAsbyB

Teraz stracą po raz drugi. Ile? To zależy od doświadczenia i stopnia awansu zawodowego. Zazwyczaj jest to od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Jak pisze "DGP", nauczyciel dyplomowany z 20-letnim stażem i dodatkiem motywacyjnym w wysokości 10 procent straci 250 złotych. Przy założeniu, że strajkował przez 3 tygodnie.

bEhAsbyC

To samo tyczy się również tych, którzy zamiast strajku zdecydowali się na zwolnienia lekarskie. Oni też otrzymali niższe wynagrodzenie, co odbije się na kwocie ich "trzynastek".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhAsbyW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(145)
Nauczyciel ro...
rok temu
Mała strata 45 minut korków i jest stówka. A rodzice niech się martwią,że źle opłacany nauczyciel nie przygotuje ich dzieci do egzaminów i matury.😂😂😂😂
Dziadek Henry
rok temu
Nauczyciele zawsze powinni być w czołówce najlepiej zarabiających. To oni kształcą przyszłe pokolenia ale nie mogą zastępować rodziców w wychowywaniu dzieci. A prawda jest smutna,bo to rodzice uważają,że szkoła powinna od A do Z zająć się wychowaniem dzieci,są roszczeniowi a w swoich domach przy swoich pociechach wyrażają się pogardliwie o nauczycielach. Im młodsze pokolenie rodziców tym bardziej roszczeniowe a tym samym ich dzieci w szkole stwarzają większe problemy wychowawcze. Hejt który pod tą informacją się pokazuje jak głupi są ich autorzy,bo w określonej przyszłości ich dzieci im to oddadzą.Ale kończąc uważam,że ich strata finansowa to skutek głupoty tego środowiska,bo gdyby byli konsekwentni i nie wystraszyli się rządowych nacisków,to dzisiaj byliby w zupełnie innej sytuacji.
Partyjna świn...
rok temu
W Wałbrzychu oszukał szelemej, łaził po szkołach i zachęcał do strajku w zamian za pełną wypłatę
bEhAsbyX
rambi
rok temu
DO ZNP i BRONIARZA po wyrównanie
Cggghh
rok temu
Tak jakby "Silaczki" nie czytali....Po co wybrali sobie Taki zawod?
...
Następna strona