Notowania

Nauczyciele znowu tracą przez strajk. Niższe trzynastki

Nauczyciele już raz stracili na prowadzonym wiosną ubiegłego roku strajku. Teraz stracą po raz drugi. Okazuje się bowiem, że właśnie przez protesty otrzymają znacznie niższą "trzynastkę".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zeszłoroczny strajk nauczycielom odbija się czkawką (Fot: Wojciech Wojtkielewicz/Polska Press/East News)

O sprawie informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

W wielu szkołach przełom lutego i marca to okres wypłacania tzw. trzynastych pensji. Przysługuje ona wielu pracownikom sfery budżetowej, więc automatycznie również nauczycielom.

Problem polega na tym, że wysokość dodatku zależy od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest pensja otrzymana w całym roku. 8,5 proc. sumy wszystkich zarobków to właśnie "trzynastka".

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Łatwo więc policzyć, że im mniej nauczyciel zarobi w ciągu roku, tym niższa jest jego "trzynastka". A ubiegły rok to okres generalnego strajku w oświacie.

Wielu pracowników powstrzymywało się wtedy od pracy, przez co nie otrzymało wynagrodzenia. Nie wszystkim samorządy wyrównały pensje, dlatego protestujący stratni byli już w ubiegłym roku.

Jest nowy prezes PGE. Na to stanowisko rada nadzorcza powołała Wojciecha Dąbrowskiego
Wojciech Dąbrowski prezesem PGE. Zapowiada "zielony kierunek"

Teraz stracą po raz drugi. Ile? To zależy od doświadczenia i stopnia awansu zawodowego. Zazwyczaj jest to od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Jak pisze "DGP", nauczyciel dyplomowany z 20-letnim stażem i dodatkiem motywacyjnym w wysokości 10 procent straci 250 złotych. Przy założeniu, że strajkował przez 3 tygodnie.

UODO twierdzi, że pracownicy banków mogą udostępniać nielegalnie dane osobowe klientów
Dane osobowe słabo chronione. Handel kwitnie

To samo tyczy się również tych, którzy zamiast strajku zdecydowali się na zwolnienia lekarskie. Oni też otrzymali niższe wynagrodzenie, co odbije się na kwocie ich "trzynastek".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2020

SylwBrawo. Nauczyciele zarabiają za dużo

20-02-2020

Nauczycielka 1990Nauczyciele w dzisiejszych czasach to roszczeniowi lenie ,nie przykładają do pracy,nie uczą dzieci jak należy.Ciężar nauki zrzucają na … Czytaj całość

20-02-2020

OLOPlacz ze nie dostana kasy za NIC NIE ROBIENIE ?

Rozwiń komentarze (145)