Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dane osobowe słabo chronione. Handel kwitnie

Pracownicy banków, szczególnie ci, którzy odchodzą z pracy, często zabierają ze sobą bazy danych klientów. I sprzedają na czarnym rynku. Urząd Ochrony Danych Osobowych apeluje o interwencję w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
UODO twierdzi, że pracownicy banków mogą udostępniać nielegalnie dane osobowe klientów (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

O procederze pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Jak podkreśla, do Urzędu napływają sygnały o nielegalnych praktykach pracowników banków.

W tej sprawie UODO zaapelował do Komisji Nadzoru Finansowego i Związku Banków Polskich, by podjęły w tej sprawie odpowiednie działania i nie dopuszczały do takich sytuacji.

Urząd twierdzi, że najczęściej handel bazami danych to sprawka pracowników banków, którzy kończą współpracę ze swoim pracodawcą. Czasami oczywiście jest to wynik zaniedbań i niewłaściwych środków bezpieczeństwa, ale często to po prostu celowe działanie.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Zazwyczaj odchodzący pracownicy przesyłają bazy danych na prywatne skrzynki mailowe albo kopiują na zewnętrzne dyski. UODO podkreśla, że handel danymi jest nielegalny i groźny.

Jest nowy prezes PGE. Na to stanowisko rada nadzorcza powołała Wojciecha Dąbrowskiego
Wojciech Dąbrowski prezesem PGE. Zapowiada "zielony kierunek"

W ten sposób dane pozyskują firmy marketingowe, które dzwonią później z ofertami do klientów.

Zarówno prezes Związku Banków Polskich, jak i przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego podkreślają, że banki mają obowiązek wdrożyć odpowiednie środki, by do takich sytuacji nie dochodziło.

Szef Greenpeace Polska startuje na prezesa PGE
Szef Greenpeace Polska startuje na prezesa PGE

Zdaniem ZBP jednak, potrzebne jest tutaj współdziałanie z regulatorami rynku i organami ścigania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2020

wkurzonaJak zmieniłam z rodziną sieć na Play, po kilku dniach od podpisania umowy zaczęliśmy otrzymywać telefony od telemarketerów, wszyscy w tych samych … Czytaj całość

20-02-2020

m.Moje dane sprzedał zus, po dwóch dniach od przejścia na emeryturę zaczęły sie oferty pożyczek, wczasów, wycieczek, itp dla emeryta.

21-02-2020

danPytam się to po co nam to całe RODO . Znowu instytucja do obsadzenia przez swoich i do nic nierobienia.

Rozwiń komentarze (184)