Notowania

NFZ ma dodatkowe 900 mln zł. Ale pacjenci nie mają co liczyć na krótsze kolejki

Do NFZ w zeszłym roku wpłynęło niemal 900 mln zł więcej niż zakładano. Już wiadomo jednak, że pacjenci bezpośrednio nie odczują dodatkowych pieniędzy w Funduszu. Środki mają pójść bowiem na "stabilizację" sytuacji w służbie zdrowia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Nadwyżka w NFZ jest rekordowa. Pacjenci jednak wcale nie mają powodów do zadowolenia

- Już wiadomo, że rekordowa nadwyżka zostanie w większym stopniu przeznaczona na stabilizację sytuacji w lecznictwie niż na jej poprawę - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Zdaniem dziennika, nie ma więc co liczyć, by środki poszły na przykład na skracanie kolejek w szpitalach czy przychodniach.

- Ministerstwo Zdrowia i NFZ muszą sobie poradzić zarówno z nieprzewidzianym pojawieniem się nadwykonań w szpitalach (chodzi tu o świadczenia, które zostały wykonane ponad limit wyznaczony w kontrakcie z funduszem), jak i z rosnącą presją pracowników medycznych, którzy domagają się podwyżek - podaje "DGP".

Eksperci szacują, że same nadwykonania mają pochłonąć nawet 800 mln zł.

Kolejki po EKUZ coraz dłuższe. Zobacz wideo:

Tymczasem czas oczekiwania na lekarzy ciągle rośnie i już wynosi średnio 16 tygodni. Najdłuższy czas oczekiwania jest do obecnie do endokrynologa i wynosi ponad tok, niemal tyle samo wynosi czas oczekiwanie na wizytę do kardiologa dziecięcego oraz do ortodonty. - W ostatnim roku tylko w 10 dziedzinach spośród 39 odnotowano nieznaczną poprawę, natomiast w przypadku 18 sytuacja uległa istotnemu pogorszeniu - przypomina dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-02-2019

xyzZlikwidować ZUS i NFZ, prywatne szpitale i przychodnie by powstały to szybko by się kolejki zmniejszyły. Jak zauważyłam to wiele starszych osób chodzi … Czytaj całość

18-02-2019

SPTJaki system mamy widzimy na co dzień. Przychodniom nie są potrzebni pacjenci. Mają kartoteki mogą wypisać dowolną ilość wizyt. Dokumenty są - … Czytaj całość

18-02-2019

wielkie ssanie.Mnie rozbawiła informacja o skierowaniu do logopedy 8 miesięcznej dziewuszki. :))

Rozwiń komentarze (12)