Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE oceniła polską służbę zdrowia: za mało pieniędzy, lekarzy, zła organizacja

34
Podziel się:

Komisja Europejska wydała raport o polskiej służbie zdrowia, pozwalający ocenić, jak wykorzystaliśmy pieniądze unijne. Europejscy eksperci obnażyli wszystkie wady systemu.

Główny zarzut wobec polskiej służby zdrowia to niewystarczające finansowanie.
Główny zarzut wobec polskiej służby zdrowia to niewystarczające finansowanie. (Fot. Monkpress)
bESPujQl

Komisja Europejska wydała raport o polskiej służbie zdrowia pozwalający ocenić, jak wykorzystaliśmy pieniądze unijne. Europejscy eksperci obnażyli wszystkie wady systemu.

Główny zarzut wobec polskiej służby zdrowia to niewystarczające finansowanie – pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Dla porównania, udział całkowitych wydatków na zdrowie w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Szwecji sięga 20 proc. W Polsce ledwie przekracza 10 proc. i należy do jednych z najniższych w UE.

Na szarym końcu plasujemy się również pod względem liczby lekarzy i pielęgniarek. Średnia w UE to 3,6 na 100 tys. mieszkańców, w Polsce 2,4. Do tego co czwarty pracujący lekarz w Polsce już jest w wieku emerytalnym – czytamy w DGP.

bESPujQn

Komisja Europejska skrytykowała cały system za brak przemyślanej organizacji. Mapy potrzeb powstały, ale nie posłużyły do planowania i rzeczywistych działań choćby przy budowaniu sieci szpitali.

Zobacz także: Płatna służba zdrowia? "Pomysł nie jest chwytliwy":
bESPujQt

Ministerstwo przekonuje, że komisarze opierają się na danych historycznych, a ich uwagi są znane polskiemu rządowi na bieżąco korygowane. Jak zaznacza wzrost gospodarczy oznacza więcej pieniędzy także dla służby zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bESPujQO
KOMENTARZE
(34)
pikus
3 lata temu
Ci dobrzy lekarze już dawno są na zachodzie. Tu zostali znachorzy.
kopia
3 lata temu
PO rozwaliło Polske i zdradza ją nadal!
Ka
3 lata temu
Proszę o link do raportu
bESPujQP
obserwator
3 lata temu
mam wrażenie, że czym mniej lekarzy i pielęgniarek w Polsce, tym więcej ich się oskarża i przerzuca odpowiedzialność za złą sytuację w polskiej służbie zdrowia przez pacjentów i rządzących i coraz bardziej ich się zniewala (takie błędne koło), szkoda że sami lekarze i pielęgniarki na to sobie pozwalają , by było ich mniej i coraz mniej i zgadzają się na pracę za 2-ch czy 3-ch a pieniądze nawet nie za jednego, nie wiem jak mają się do tego standardy zatrudnienia i przepisy pracy, no i bezpieczeństwo pracy samych lekarzy i pielęgniarek, jak i bezpieczeństwo pacjentów no i ich wzrastająca roszczeniowość wobec lekarzy i pielęgniarek (a nie wobec Rządu).
Paula
3 lata temu
zrzucić 500+ i wydać na zdrowie.
...
Następna strona