Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu
PILNE. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu

Facebook ukarany w związku z przejęciem WhatsApp. Zapłaci 110 mln euro

Facebook ukarany w związku z przejęciem WhatsApp. Zapłaci 110 mln euro

Fot. Reporters/ STG/REPORTER/EAST NEWS

110 mln euro grzywny nałożyła Komisja Europejska na firmę Facebook w związku z niedokładnymi informacjami, jakie ten internetowy gigant dostarczył Brukseli w 2014 r., kiedy urzędnicy KE wydawali zgodę na przejęcie przez niego komunikatora WhatsApp.

"Dzisiejsza decyzja stanowi silny sygnał dla przedsiębiorstw, pokazując, że muszą one przestrzegać wszystkich aspektów rozporządzenia UE o fuzjach, włączając w to obowiązek dostarczenia dokładnych informacji" - oświadczyła cytowana w komunikacie unijna komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

3 października 2014 roku KE, która ma za zadanie pilnowanie konkurencji w Unii Europejskiej, dała zielone światło dla nabycia aplikacji WhatsApp przez Facebooka za 22 mld dolarów - pisze AFP.

Jak jednak dopatrzyła się KE, w toku procedury zatwierdzającej przejęcie, Facebook dostarczył Brukseli nieprecyzyjne dane o możliwości połączenia kont użytkowników serwisów Faceebook i WhatsApp. Informację, że numer telefonu użytkownika komunikatora można połączyć z profilem na portalu społecznościowym, Facebook ogłosił publicznie w sierpniu 2016 roku.

"Błąd w dokumentach dostarczonych w 2014 roku nie był zamierzony i KE potwierdziła, że nie miało to wpływu na wynik rozpatrywania fuzji" - powiedział rzecznik Facebooka Aled Williams, cytowany przez AFP. Podkreślił, że Facebook działał w dobrej wierze, a czwartkowy komunikat KE "zamyka sprawę".

Firma o nazwie WhatsApp została założona w 2009 roku przez Amerykanina Briana Actona i Ukraińca Jana Kouma. Po 5 latach Facebook zapłacił za nią 4 miliardy dolarów w gotówce i 15 miliardów we własnych akcjach ( w tym 3 miliardy w akcjach z ograniczonym prawem sprzedaży). W 2014 roku Facebook kupił popularną aplikację na smartfony.

internet, fuzja, media, ue, pap, usa, unia europejska, KE, spółka, organizacje, dyplomacja, świat
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
dafs
2017-05-19 11:27
Co znaczy kara dla tej kasty, która po prostu bierze z konta, ile potrzebuje, a gdyby kiedyś znowu brakło, to na pewno nie dla nich. Kryzys ogłasza się, żeby okradać co jakiś czas biedaków.
Marek
2017-05-19 08:40
Haha.. na pewno pokazali.. Dla spółki to jedynie 0,5% kosztów transakcji. A brak decyzji pozytywnej = miliardowe straty,,
Bolek
2017-05-18 15:32
ha...ha...ha
Pokaż wszystkie komentarze (4)