Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Internetowe wykluczenie. Rząd ogłasza plan

0
Podziel się:

Wolontariusze mają uczyć korzystania z internetu. Głownie starszych.

Internetowe wykluczenie. Rząd ogłasza plan
(kprm.gov.pl)

Korzystania z internetu w lokalnych społecznościach ma nauczyć ok. 3 tys. _ latarników _ - wyszkolonych wolontariuszy projektu _ Polska Cyfrowa Równych Szans _. Celem przedsięwzięcia jest walka z cyfrowym wykluczeniem.

Projekt _ Polska Cyfrowa Równych Szans _ realizuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz stowarzyszenie _ Miasta w Internecie _.

W Polsce z internetu nie korzysta 10 mln ludzi powyżej 50. roku życia. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni podkreślił, że powodem cyfrowego wykluczenia jest nie tylko brak komputera i dostępu do internetu. _ Techniczną dostępność mamy w wielu punktach, natomiast nie zawsze ludzie uważają, że jest sens korzystania z internetu _ - powiedział. Minister zauważył, że w wielu domach, w których jest komputer, tylko osoby młodsze korzystają z sieci.

Projekt _ Polska Cyfrowa Równych Szans _ zakłada pozyskanie i wyszkolenie ok. 3 tys. wolontariuszy. _ Latarnicy _ mają przekonywać do korzystania z internetu osoby ze swoich okolic, miast i wsi. Edukacja ma przede wszystkim polegać na przełamaniu bariery pierwszego kroku wśród osób starszych i pokazaniu korzyści płynących z korzystania z sieci i usług tam oferowanych - powiedział PAP prezes stowarzyszenia _ Miasta w Internecie _ Krzysztof Głomb.

Dotychczas do udziału w projekcie _ Polska Cyfrowa Równych Szans _ zgłosiło się ponad 2 tys. wolontariuszy. Minister Boni zadeklarował, że sam może być _ latarnikiem _, raz na dwa miesiące.

Wzrost dostępności internetu szerokopasmowego i korzystanie z niego ma bezpośredni wpływ na wzrost PKB - przekonywała wiceminister Małogrzata Olszewska. _ To jest bodziec, który zachęca do podjęcia aktywności w wielu obszarach, przede wszystkim inicjatyw przedsiębiorczych _ - mówiła.

Niekorzystanie przez starszych z internetu poszerza - zdaniem ministra Boniego - różnice między pokoleniami. Cyfrowe wykluczenie _ kilka lat temu w ogóle nie miało znaczenia, ale dziś wiemy, że świat cyfrowy rozwija się o wiele szybciej niż nam się kiedyś wydawało _ - mówił. Minister zauważył, że osoby starsze, które nie potrafią poruszać się w świecie cyfrowym, są wykluczone również na rynku pracy i mają coraz większe problemy ze znalezieniem zatrudnienia.

_ - Dzięki tej akcji, dzieci i wnuki osób starszych będą wiedziały, że one same mogą w swoich rodzinach bardzo wiele zrobić _ - zauważył Boni. Według niego projekt może zachęcić do edukacji cyfrowej w polskich domach.

_ Latarnicy _ mogą stać się inicjatorami życia społecznego - dodała Olszewska. _ Ludziom mieszkającym w małych miasteczkach i wsiach to może dać szansę na stworzenie centrum aktywności twórczej _ - powiedziała. Lokalni artyści - według niej - mogą znaleźć w internecie możliwość promocji swojej twórczości.

Przedsięwzięcie wspierają m.in. Michał Kleiber, Jerzy Koźmiński, Danuta Huebner, Włodzimierz Cimoszewicz, Róża Thun, Lech Wałęsa i Andrzej Grabowski. Do grona ambasadorów dołączyli publicystka Janina Paradowska i aktor Artur Barciś.

_ - Internet staje się głównym dostarczycielem informacji _ - stwierdziła Paradowska. Dodała, że internet daje możliwość prowadzenia _ niezwykle różnorodnej działalności ludzkiej _, od rozwijania zainteresowań po dzielenie się prywatnymi przeżyciami na blogach.

Barciś podkreślił, że _ internet zbliża ludzi _. Strona internetowa aktora stała się dla niego _ oknem, które otwiera, aby dać ludziom znać, co się u niego dzieje _. Tam Barciś nie tylko pisze o sobie, ale również poznaje swoich fanów. Według aktora, _ idea latarników jest dobra, bo starsi ludzie muszą się przestać bać _. _ A to jest strach przed nieznanym _ - zaznaczył.

Projekt _ Polska Cyfrowa Równych Szans _ wyróżniono w międzynarodowym konkursie The World Summit on the Information Society Project Prize 2012 w kategorii _ capacity building _ (z ang. _ budowanie potencjału cyfrowego _). Nagroda zostanie przyznana 14 maja na Światowym Szczycie Społeczeństwa Informacyjnego (WSIS) w Genewie. Spotkanie przedstawicieli rządów, organizacji społecznych i przedsiębiorstw informacyjnych organizuje Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) i ONZ ds. Oświaty, Nauki i Kultury.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister zapewnia: nie stracimy tych pieniędzy Boni zapewnia, że wstrzymanie płatności nie oznacza zawieszenia projektów. - _ Tylko ich realizację, aż do czasu wyjaśnienia _.
Komorowski chce, tak jak Portugalczycy Portugalia jest w czołówce państw unijnych jeśli chodzi o elektroniczny dostęp do usług publicznych. Polska pozostaje daleko za nią.
Nie odzyskamy 147 milionów złotych Minister przyznał, że w kwestii informatyzacji administracji publicznej mamy z Polsce do czynienia z latami zaniedbań.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)