Notowania

piractwo
13.11.2002 12:52

Kontrole legalności oprogramowania w październiku

W październiku br. z inicjatywy Business Software Alliance (BSA) policja kontrolowała legalność oprogramowania w Gdańsku, Nowym Dworze Mazowieckim, Piekarach Śląskich, Raciborzu, Rzeszowie, Słupsku, oraz w Wejherowie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sprawdzano sklepy, giełdy, kawiarnie internetowe i firmy używające oprogramowania. W kontrolowanych miejscach policja stwierdziła naruszenia praw autorskich producentów oprogramowania. W celu uzyskania wyjaśnień przesłuchano 12 osób.

Efektem działań jest likwidacja 2 sklepów internetowych oferujących nielegalne oprogramowanie oraz nielegalnej kopiarni. Podczas działań operacyjnych zabezpieczono 49 komputerów, dwie nagrywarki oraz 1282 nielegalne płyty CD-R. Organizacja Business Software Alliance przeprowadziła 4 szkolenia dla policji z zakresu zasad licencjonowania programów firm zrzeszonych w BSA.

Policja stwierdziła naruszenia dotyczące legalności produktów znajdujących się w ofercie punktów sprzedaży sprzętu komputerowego i kawiarni internetowych. W wyniku kontroli ujawniono, że z nielegalnych kopii programów korzystali pracownicy firm w Rzeszowie, Nowym Dworze Mazowieckim oraz pracownicy salonu samochodowego z Piekar Śląskich. W październiku policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Słupsku przeszukali nielegalną kopiarnię, która mieściła się w mieszkaniu prywatnym. Policja zatrzymała tam 1270 nielegalnie zwielokrotnionych płyt, 5 dysków twardych zawierających nielegalne programy oraz komputer z nagrywarką płyt CD-RW.

Przestępstwem może być zarówno dystrybucja nielegalnego oprogramowania – na giełdach, w sklepach komputerowych lub przez Internet – jak również nielegalne kopiowanie programów na potrzeby wewnętrzne firm. Dotyczy to również dokonania większej liczby kopii niż zezwala na to licencja.

Wina za popełnienie tego rodzaju przestępstwa może być przypisana w szczególności: członkom zarządu, dyrektorom przedsiębiorstw i instytucji, osobom odpowiedzialnym za administrację sieciami komputerowymi, osobom fizycznym prowadzącym działalność gospodarczą - zwłaszcza w zakresie sprzedaży urządzeń komputerowych.

Tagi: piractwo, oprogramowanie, wiadomości, gospodarka, e-biznes
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz