Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ponad połowa firm z woj. pomorskiego nie używa Internetu

0
Podziel się:

Ponad połowa najmniejszych pomorskich firm (zatrudniających do pięciu pracowników) w ogóle nie używa w swojej działalności komputerów.

Ponad połowa firm z województwa pomorskiego nie używa w swojej działalności Internetu - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

'Wynika to zarówno z niskiej komputeryzacji wśród pomorskich firm, jak i braku wiedzy o tym, do czego można wykorzystywać Internet' - powiedział Marcin Nowicki z IBnGR, jeden z autorów badania.

Ponad połowa najmniejszych pomorskich firm (zatrudniających do pięciu pracowników) w ogóle nie używa w swojej działalności komputerów.

'Zarówno poziom komputeryzacji, jak i odsetek firm wykorzystujących Internet jest pozytywnie skorelowany z wielkością przedsiębiorstw, tzn. im jest ono większe, tym lepszy jest poziom komputeryzacji i częściej wykorzystywany jest Internet' - tłumaczy Nowicki.

Z badań IBnGR wynika, że pomorscy przedsiębiorcy traktują Internet głównie jako wygodne i szybkie narzędzie komunikacji oraz źródło informacji.

'Znaczenie e-commerce i szerzej e-biznesu jest marginalne' - dodał Nowicki.

Wśród urzędów samorządu lokalnego województwa pomorskiego blisko połowa nie ma sieci lokalnej. Sieć z połączeniem do Internetu ma około 14 proc. instytucji. Większość pomorskich urzędów ma własne strony WWW lub jest w trakcie ich opracowania. Mają one charakter informacyjno-promocyjny.

Badanie przeprowadzone przez IBnGR objęło też gospodarstwa domowe.

'Wynika z niego, że z Internetu korzysta 6,5 proc. z nich, co odpowiada średniej krajowej' - powiedział Nowicki.

Podstawową barierą szerszego wykorzystania Internetu w tej grupie są wysokie koszty. 'Dotyczy to zarówno sprzętu, jak i opłat bieżących' - dodaje Nowicki.

IBnGR przeprowadził badanie w drugiej połowie 2000 roku na reprezentatywnej próbie dla województwa pomorskiego 400 firm oraz 630 gospodarstwach domowych. Raport objął również 120 instytucji administracji publicznej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)