Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier przemyśli zgodę na kontrolę sieci

0
Podziel się:

Michał Boni: Powinniśmy wrócić do dialogu. Anonymous: Mamy pliki z poufnymi danymi dotyczącymi polskich polityków.

Premier przemyśli zgodę na kontrolę sieci
(kprm.gov.pl)

Szef MAC Michał Boni poinformował, że już w poniedziałek dojdzie do spotkania ws. międzynarodowego porozumienie dotyczącego walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA. W spotkaniu poza nim samym i premierem Donaldem Tuskiem wezmą także udział szefowie MSZ i MKiDN.

Aktualizacja: 21:24

Na Twitterze członkowie AnonymousWiki poinformowali, że są w posiadaniu tajnych dokumentów polskich urzędników, członków rządu i ministrów. Hakerzy apelują, aby polski rząd nie podpisywał ACTA; w przeciwnym przypadku będą zmuszeni ujawnić przechwycone dane. Chwalą się też, że dzięki ich akcji, Michał Boni zapowiedział dyskusję na temat ACTA.

W nocy i dziś zablokowane zostały strony między innymi Kancelarii Premiera, Sejmu, MON, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a nawet CBŚ oraz stronę Donalda Tuska. Do zablokowania serwisów przyznali się na Twitterze hakerzy z grupy Anonymous, którzy protestują przeciwko zgodzie rządu na kontrolę sieci. Hakerzy ogłosili dziś na Twitterze _ polską rewolucję _.

Zdaniem ministra administracji i cyfryzacji potrzebny jest czas na analizę wszystkich warunków prawnych związanych z porozumieniem ACTA.

Boni powiedział w TVN24, że chodzi na przykład o sprawdzenie, czy międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej ACTA daje możliwość _ budowania protokółów, które pozwalają każdemu krajowe na własny sposób interpretować zapisy tego traktatu _.

Minister poinformował, że tych m.in. kwestii będzie dotyczyć spotkanie u premiera, w którym oprócz niego i szefa rządu wezmą udział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oraz szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski. Do spotkania ma dojść we wczesnych godzinach popołudniowych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/106/m46186.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/atak;hakerow;na;polske;padla;nawet;strona;mon,206,0,1011662.html) *Atak hakerów na Polskę. Padła nawet strona MON * Anonymus: _ Zaczyna się rewolucja _. Twierdzą, że to za zgodę rządu na kontrolę internetu. Graś: _ Jeszcze nic nie jest przesądzone _.

Od wczoraj strony rządowe różnych państw padają celem hakerów, którzy sprzeciwiają się wprowadzeniu surowszych, antypirackich przepisów. Szczególnie aktywni są hakerzy amerykańscy, protestujący przeciwko ostatnim działaniom Białego Domu. Grupy internautów próbują zablokować niektóre portale internetowe. W Polsce, w nocy i dziś zablokowane zostały strony między innymi Kancelarii Premiera, Sejmu, MON oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polska ma podpisać ACTA w czwartek 26 stycznia w Tokio. Rząd przyjął już uchwałę o udzieleniu zgody na podpisanie ACTA i o warunkach jej wykonania. Boni pytany, czy w tej sytuacji spotkanie u premiera nie jest spóźnione odparł: _ Pan premier do tej pory nie podpisał upoważnienia do podpisania tego dokumentu, więc myślę, że to jutrzejsze spotkanie jest naprawdę otwarte _.

Jak zaznaczył Boni, Donald Tusk po wysłuchaniu argumentów zdecyduje, czy wydać zgodę na podpisanie ACTA. _ Moje argumenty będą mówiły o potrzebie dialogu, konsultacji tutaj w Polsce i o potrzebie sprawdzenia tego, czy grozi nam niejasność interpretacyjna tego dokumentu _ - zaznaczył.

Zdaniem szefa MAC należy także wrócić do dialogu o ACTA ze stroną społeczną. _ Powinniśmy wrócić do dialogu, spotkać ze sobą i środowiska internetowe, ale także twórców, którzy chcą dbać o swoje prawa autorskie, i w najbliższych dwóch tygodniach przeprowadzić dobre, porządne konsultacje _ - powiedział Boni w TVN24.

Jak przyznał, _ to, co spotkało się w Polsce z niezadowoleniem, to brak konsultacji (ACTA) _. _ Ten czas trochę stracony trzeba odrobić, konsultując te rozwiązania, bo to poważny problem, jak zapewnić wolność i dostępność treści w internecie, a zarazem nie niszczyć prawa do własności intelektualnej _ - dodał minister. Jak powiedział szef MAC, w najbliższych dwóch tygodniach _ oferuje intensywną pracę konsultacyjną ze wszystkimi środowiskami _.

Boni był także pytany o wypowiedź rzecznika rządu Pawła Grasia, który odnosząc się do akcji internautów, efektem której było zablokowanie stron internetowych kilku instytucji państwowych, ocenił, że nie był to atak hakerski. _ Zjawisko, które obserwujemy wynika z ogromnego zainteresowania tymi stronami i tematyką _ - mówił Graś.

Podobną opinię wyraził szef MAC. _ Nie mieliśmy do czynienia z hakerskim włamaniem, które niszczy stronę, albo ją zmienia _ - ocenił. Jak zauważył, _ można się zorganizować w duże grupy, wysyłać w jednym czasie odpowiednie zapytania, sygnały informacyjne i to blokuje stronę _. Jego zdaniem była to _ zorganizowana akcja protestu _.

_ - Popytajmy prawników, czy w sensie definicyjnym tak jest, czy możliwość wejścia na stronę i jej zmiany, to jest atak hakerski. Myślę, że tu jest blokowanie, ale nie generujmy następnego napięcia, dlatego, że to nikomu nie służy _ - apelował.

ACTA (Anti-counterfeiting trade agreement) to układ między Australią, Kanadą, Japonią, Koreą Południową, Meksykiem, Maroko, Nową Zelandią, Singapurem, Szwajcarią i USA, do którego ma dołączyć UE. Jego nazwę można przetłumaczyć jako _ porozumienie przeciw obrotowi podróbkami _, dotyczy jednak ochrony własności intelektualnej w ogóle, również w internecie. Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem.

Rada UE decyzję o podpisaniu go podjęła za polskiej prezydencji na posiedzeniu 15-16 grudnia 2011 z udziałem ministrów rolnictwa i rybołówstwa, pod przewodnictwem Marka Sawickiego. Kraje UE uzgodniły przystąpienie do porozumienia na szczeblu eksperckim; w takim przypadku jest przyjętą praktyką, że formalną decyzję podejmują bez dyskusji ministrowie na dowolnym posiedzeniu.

_ Celem ACTA jest nawiązanie międzynarodowej współpracy, aby poprawić egzekwowanie prawa własności intelektualnej i stworzyć międzynarodowe standardy działań przeciw naruszaniu własności intelektualnej na dużą skalę. Negocjacje zakończyły się w listopadzie 2010 r. _ - poinformowała Rada UE w komunikacie prasowym wydanym po grudniowym posiedzeniu.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/46/m98350.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bezpieczenstwo;polski;zagrozone;reakcja;po;ataku;hakerow,118,0,1011830.html) *Bezpieczeństwo Polski zagrożone? Reakcja po ataku hakerów * BBN prowadzi strategiczny przegląd. Koziej: _ Chodzi o zagrożenia dla cyberprzestrzeni _. Grozi nam stan wojenny? Rzecznik prasowy Stowarzyszenia Wikimedia Polska Paweł Zienowicz mówił w minionym tygodniu, że największe zastrzeżenia budzi tryb negocjacji porozumienia. _ Ustalenia trwały od 2007 r., ale były tajne. Nie było żadnych konsultacji społecznych. Decyzja o podpisaniu umowy została ogłoszona na 40 stronie komunikatu prasowego, dotyczącego rolnictwa i rybołówstwa. To świadczy o tym, jak politycy nas szanują _ - powiedział.

Już od środowego wyłączenia anglojęzycznej Wikipedii - na znak protestu przeciwko nowym ustawom o ochronie praw autorskich w USA - polska społeczność internetowa rozważała podjęcie protestu przeciw podpisaniu przez UE porozumienia ACTA bez wcześniejszych konsultacji społecznych jego treści. Polska strona _ Nie dla ACTA _ miała w niedzielę rano na Facebooku ponad 160 tys. fanów, których liczba szybko rosła.

Dziś wieczorem w zamieszczonym na Twitterze oświadczeniu hakerzy z grupy Anonymous napisali, że ataki na polskie strony rządowe będą kontynuowane aż do 26 stycznia.

Z kolei na stronie niedlaacta.pl zamieszczono apel, by 23 stycznia w poniedziałek nastąpił polski blackout – organizatorzy namawiają, by wyłączyć strony internetowe.

O odpowiedzi na próby kontroli internetu czytaj w Money.pl
W Polsce też może dojść do buntu internautów Minister Michał Boni, poprosił premiera o dyskusję ws. ACTA, czyli międzynarodowego porozumienia dotyczącego walki z piractwem w sieci.
Oni też solidaryzują się z protestem Wikipedii Stowarzyszenie Wikimedia Polska popiera protest Wikipedii przeciw ustawom o ochronie praw autorskich w USA. Przerwa w działalności polskiej Wikipedii może jednak nam grozić z powodu innego - międzynarodowego prawa.
Kongresmeni przestraszyli się internautów? Są nowe decyzje w sprawie ustaw, przewidujących karanie dostawców internetu tolerujących piractwo.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)