Notowania

unia europejska
08.10.2008 15:20

Unia chce jednolitych zasad handlu w internecie

Bruksela przedstawiła projekty zmian przepisów, które utrudniały zakupy w sieci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Joerg Carstensen)

*Komisja Europejska zachęca do zakupów w internecie i proponuje ujednolicenie standardów w całej Unii. Bruksela przedstawiła projekt przepisów, gromadząc i zmieniając 4 dyrektywy, które - jej zdaniem - zniechęcały konsumentów do zakupów w sieci. *

Obecnie obowiązujące przepisy albo pochodzą sprzed kilkunastu lat, albo są niezbyt precyzyjne, a poza tym unijne kraje różnie je stosują. Komisja Europejska postanowiła stworzyć więc jeden zestaw praw przysługujących konsumentom.

Bruksela domaga się przede wszystkim zamieszczania szczegółowych informacji o produkcie. Ujednolicone mają być też standardy dotyczące dostaw, zwrotów, czy reklamacji. Produkt powinien być dostarczony w ciągu 30 dni od zakupu - do tej pory nie było to regulowane na poziomie unijnym. W przypadku opóźnień, lub braku dostawy, klient ma prawo do zwrotu pieniędzy w ciągu tygodnia. Będzie mógł też w ciągu 14 dni zrezygnować z zakupu dokonanego w sklepie internetowym. Produkt wadliwy, bez względu na to gdzie został kupiony musi być naprawiony, lub wymieniony. Klient może też domagać się obniżki ceny, bądź zwrotu pieniędzy.

Propozycjami Komisji Europejskiej zajmą się teraz deputowani, oraz unijne rządy.

* **ZOBACZ TAKŻE:** 
* [ Spadła sprzedaż detaliczna w Unii ]( http://www.money.pl/gospodarka/fundusze_unijne/artykul/spadla;sprzedaz;detaliczna;w;unii,170,0,374442.html )
* [ Każdy Europejczyk będzie miał szybki internet ]( http://news.money.pl/artykul/kazdy;europejczyk;bedzie;mial;szybki;internet,98,0,372834.html )
Tagi: unia europejska, wiadomości, gospodarka, IAR, e-biznes
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz