Notowania

usa
31.07.2013 09:43

USA: agencje wywiadowcze planują odtajnienie dokumentów

Chodzi głównie o programy prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), które ujawnił Edward Snowden.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alphaspirit/iStockphoto)

Amerykańskie agencje wywiadowcze mają zamiar odtajnić dokumenty dotyczące programów inwigilacji prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), które ujawnił b. współpracownik Edward Snowden, oraz materiały odnoszące się do sądu ds. wywiadu FISC.

Odtajnione dokumenty mogą zostać upublicznione już w tym tygodniu i mają - w intencji pomysłodawców - dostarczyć obywatelom większej informacji o programach inwigilacji, co jest realizacją części zobowiązania szefa wywiadu amerykańskiego Jamesa Clappera do większej przejrzystości - powiedział we wtorek agencji Reutera pragnący zachować anonimowość przedstawiciel amerykańskiego wywiadu.

Odtajnione dokumenty mają zawierać też informacje na temat sądu do spraw wywiadu (Foreign Intelligence Surveillance Court - FISC) - powiedział rozmówca Reutera.

Były pracownik amerykańskich służb wywiadowczych Edward Snowden ujawnił - co wyszło na jaw na początku czerwca - że amerykańska NSA prowadzi inwigilację elektroniczną na wielką skalę, obejmującą również sojuszników Stanów Zjednoczonych.

Władze USA chcą postawić Snowdena przed sądem za ujawnienie tajemnic wywiadu. Snowden znajduje się od 23 czerwca w strefie tanzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiewo. Władze USA unieważniły mu paszport. Domagają się od Rosji wydania Snowdena, który wystąpił o tymczasowy azyl w Rosji.

Tymczasem Moskwa zadeklarowała, że jest gotowa przyjąć ojca Snowdena. Telewizja Rossija24 opublikowała dziś wywiad z ojcem Edwarda Snowdena, w którym ten dziękował prezydentowi Rosji za pomoc okazaną synowi. Jednocześnie stwierdził, że nie wierzy w amerykański wymiar sprawiedliwości.

Czytaj więcej w Money.pl
Protesty w ponad 30 niemieckich miastach Kilka tysięcy osób protestowało przeciwko inwigilowaniu obywateli przez służby wywiadowcze USA.
Kogo i jak podsłuchuje amerykańska NSA James Bamford, autor książek o NSA, weryfikuje w "Washington Post" krążące o niej opinie.
130 lat za kratami za ujawnienie dokumentów Prokuratura postawiła Bradleyowi Manningowi 21 zarzutów. Najpoważniejszy z nich to pomoc wrogom Stanów Zjednoczonych.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, telekomunikacja, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz