Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

"Nie będzie nowego bonu turystycznego". Branża oczekuje jednak wsparcia

43
Podziel się:

- Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 mld zł na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie - podkreśla wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Branża turystyczna oczekuje wsparcia.

"Nie będzie nowego bonu turystycznego". Branża oczekuje jednak wsparcia
Koniec z bonem turystycznym (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

Bon turystyczny obowiązywał od 1 sierpnia 2020 r. do końca marca 2023 r. Jak podał ZUS, w ramach programu zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę prawie 3,2 mld zł.

Jednorazowym świadczeniem w wysokości 500 zł na jedno dziecko lub w przypadku dziecka z niepełnosprawnością – 1000 zł, można było płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne w kraju. Rząd jednak nie będzie kontynuował programu.

Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej. Nie ma możliwości, żeby teraz przeznaczono 4 mld zł na takie wsparcie. Takiego programu na pewno nie będzie. Na tę chwilę trwają natomiast prace analityczne co do innej formy wspierania krajowej turystyki – powiedział wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

Branża wymaga wsparcia

Branża turystyczna, która cały czas odbudowuje się po pandemii, oczekuje wsparcia krajowego ruchu turystycznego.

Wszyscy hotelarze pragną nowego świadczenia mającego pobudzić ruch turystyczny, nawet ze świadomością, że jest to wbrew walce z inflacją. Zdajemy sobie sprawę, że byłoby to kolejne rozdawnictwo, ale nam każde wsparcie ratuje nasze pocovidowe budżety, bo ciągle się odbudowujemy po pandemii – powiedział Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Pod koniec kwietnia na antenie Radia RMF24, minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk pytany o formę ewentualnego nowego wsparcia turystyki wskazał, że ewentualnie propozycja zakładałaby poszerzenie wakacyjnej edycji programu 500 plus o pewną kwotę nakierowaną na wypoczynek.

Turyści oczekują

Według Tatrzańskiej Izby Gospodarczej pojawienie się informacji o nowej formie wsparcia turystyki spowodowało częściowe wstrzymanie rezerwacji i oczekiwanie turystów na nową propozycję rządu.

- Turyści raportują, że czekają na oficjalną decyzję w tej sprawie i niejednokrotnie wstrzymują się z rezerwacjami, ponieważ dzięki programowi takiemu jak bon turystyczny, mogliby pozwolić sobie na dłuższy pobyt lub na wybranie droższej oferty. Na ten moment informacja zapowiedzi wsparcia działa przeciwko intensyfikacji sprzedaży – powiedział Wagner.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(43)
OTUA
11 miesięcy temu
Może UE nam da jakieś dotacje bo na razie same katy i sankcje jeszcze niech zamkną granice
ted
11 miesięcy temu
Znów nieroby czekają na datek który im zasponsorują uczciwie pracujący?moich dwóch sąsiadów z gromadką dzieci. czas spędzający w pobliskim pabie bądź ławeczce osiedlowej z browarkiem, chyba nigdy nie splamieni pracą własnych rąk w ub roku chwalili się wczasami spędzonymi na wybrzeżu.rzeczywiscie wypoczynek im się należał bo nierubstwo to kawał ciężkiego chleba a obecna władza zdecydowanie takim biedakom stara się ulżyć.
W4EQR
11 miesięcy temu
POczekajcie TUSKOWE FANY wygra PO to wam rostowski da --PINIĘDZY NI MA I NI BEDZIE ??
czasy takie,
11 miesięcy temu
że taniej zagranice pojechać . Sie porobiło... Kiedyś zagranicę wyjeżdżali bogatsi od innych . I dofinansowanie do wczasów zagranicznych z funduszu socjalnego zakładu pracy było co dwa lata a do krajowych co roku... Sie porobiło
para noja
11 miesięcy temu
dla ratowania turystycznego biznesu podatnicy dopłacają do wakacji paru milionów dzieci , którym i tak fundują 500+ co miesiąc.... Z 6000 na rok nie można odłożyć na wakacje ? Ludzie bezdzietni jakoś potrafią ze swojej pensji , bez plusów...
...
Następna strona