Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

"Nie do zrealizowania". Prezes MPK o nowych obostrzeniach w komunikacji miejskiej

15
Podziel się:

Ogłoszone we wtorek obostrzenia w komunikacji miejskiej są fikcyjne i niemożliwe do zrealizowania – ocenił Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław. Zaapelował do ministra zdrowia o zmianę stanowiska w tym zakresie. Jego zdaniem nierealne jest weryfikowanie certyfikatów szczepionkowych pasażerów w autobusach i tramwajach.

"Nie do zrealizowania". Prezes MPK o nowych obostrzeniach w komunikacji miejskiej
Od 15 grudnia w życie wchodzi nowy limit: do 75 proc. podróżnych w transporcie zbiorowym. (Adobe Stock, DAREK11)

We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia w związku z epidemią COVID-19. Wśród nich jest limit podróżnych do 75 proc. w transporcie zbiorowym, który ma obowiązywać od 15 grudnia.

Zdaniem Krzysztofa Balawejdera, prezesa MPK Wrocław, ogłoszone we wtorek ograniczenie jest fikcyjne i niemożliwe do zrealizowania. "Trudno odnosić się do szczegółów zapowiadanych regulacji, ponieważ po raz kolejny dowiadujemy się o nich w pierwszej kolejności z konferencji prasowej, a nie z projektu rozporządzenia" – podkreślił Balawejder w oświadczeniu.

Zobacz także: "Ku przestrodze". Wrocławskie MPK upubliczniło nagranie kobiety wbiegającej pod tramwaj

Nowe obostrzenia w transporcie. "Nie mamy zapasowych autobusów czy tramwajów"

Prezes wrocławskiego MPK zwrócił uwagę, że przewoźnicy nie dysponują zapasowymi autobusami czy tramwajami, w których można by pomieścić wszystkich pasażerów, stosując się do ogłoszonego limitu. "Pamiętajmy bowiem, że obecnie nie mamy do czynienia z żadnym lockdownem, a liczba pasażerów komunikacji miejskiej dochodzi do poziomu sprzed pandemii" – zauważył.

Jak wskazał Balawejder, pozostaje też pytanie, czy to ograniczenie dotyczy wyłącznie osób niezaszczepionych.

Jeśli tak, kto będzie weryfikował potencjalne posiadanie certyfikatu covidowego? Z kolei wprowadzenie limitów, które będą dotyczyły wszystkich, uderzy w osoby, które wykazały się społeczną odpowiedzialnością i się zaszczepiły – ocenił.

Dodał też, że nie wyobraża sobie, żeby odpowiedzialność za realizowanie obostrzeń została zrzucona na kierujących pojazdami. "Powtarzam, ich podstawowym i najważniejszym zadaniem jest bezpieczne prowadzenie pojazdu" – podkreślił.

Populistyczne działania. Prezes MPK o wprowadzanych ograniczeniach

W ocenie prezesa MPK Wrocław "po raz kolejny mamy do czynienia z działaniami populistycznymi, które nie mają oparcia w naukowych danych dotyczących rozprzestrzeniania się koronawirusa". "Zgodnie z badaniami zagranicznych naukowców (z krajów takich jak Niemcy czy Francja) transport publiczny jest i był bezpieczny. Zasadność ogłoszonych we wtorek obostrzeń jest zatem, delikatnie mówiąc, wątpliwa" – stwierdził.

Jeśli oczekujemy nowych i lepszych rezultatów, to nie możemy ciągle stosować tych samych metod. Apeluję do ministra zdrowia o rewizje swojego stanowiska w tym zakresie i podjęcia realnych działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego - powiedział Balawejder.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
ulice
3 lata temu
Jest sposób aby autobusy były puste : w każdym oknie zawiesić fotę Kaczyńskiego I nikt nie wsiądzie.
Bbbbbbb
3 lata temu
Można tylko trzeba chcieć . W komunikacji powinni chodzić kontrolerzy i policja, w metrze na bramkach wychwytują.... Kto nie ma maski- pajda, kto nie ma szczepienia - wychodzi ...ot.
Ppp
3 lata temu
Oczywista oczywistość - nawet, jeśli ktoś by wysiadł, to następny pojazd wcale nie musi być mniej zapełniony. W dodatku wiele linii kursuje rzadko, a jest zima - nikt nie wysiądzie bez walki, jeśli miałby stać na przystanku kilkadziesiąt minut w mroźny poranek lub wieczór. Obostrzenie BEZSENSOWNE. Pozdrawiam.
Andrzej
3 lata temu
I dobrze ostatnio jechałem autobusem to facet nie dość że kaszlał to maska na brodzie i jeszcze do tego w nosie dłubał a potem barierki dotykał
Loginexe
3 lata temu
Czy Niedzielski jechał kiedykolwiek tramwajem lub autobusem ?