Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Wielka fala odejść z policji. Wieszczą spektakularną katastrofę

1170
Podziel się:

W rok ubyło aż 5 tysięcy policjantów. Nowych chętnych do służby brakuje. Nieobsadzone jest co dziewiąte stanowisko - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Już dziś wiemy, że w lutym sytuacja ta zdecydowanie się pogorszy - ze służby odejdą kolejni - wskazują związkowcy.

Wielka fala odejść z policji. Wieszczą spektakularną katastrofę
"DGP" pisze o "dramatycznej zapaści" w policji. Związkowcy biją na alarm (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)

W październiku 2023 roku liczba policjantów w Polsce była o 5 tysięcy mniejsza w porównaniu do roku poprzedniego - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Związkowcy z policyjnej "Solidarności" już na początku listopada opublikowali symboliczny nekrolog, przyznając, że "policja jako sprawna instytucja już nie istnieje". Mirosław Soboń, przewodniczący policyjnej "Solidarności" w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" stwierdził, że sytuacja kadrowa jest tak zła, że nie ma kto pracować na ulicy.

W lutym przyszłego roku, kiedy policję dotknie fala odejść policjantów na emeryturę, nastąpi spektakularna katastrofa. Wtedy na reakcję będzie już za późno - mówił dziennikowi.

Topnieją niebieskie szeregi

Jak sprawdził "DGP", na 1 października 2023 roku w polskiej policji było dostępnych nieco ponad 107 tysięcy etatów. Najwięcej z nich, bo aż ponad 65 tysięcy, przypadało na służbę prewencyjną. Kolejne prawie 31 tysięcy stanowiły etaty w służbie kryminalnej. Pozostałe stanowiska były rozdzielone między różne działy, takie jak służba śledcza, kontrterroryści, policjanci specjalizujący się w zwalczaniu cyberprzestępczości, a także kierownictwo.

Niestety, mimo tak dużej liczby dostępnych etatów, tylko nieco ponad 95 tysięcy było obsadzonych na początku października 2023 roku. Oznacza to, że ponad 11 procent stanowisk pozostawało nieobsadzonych.

Wiele stanowisk bez obsady

To stanowiło poważny problem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że liczba policjantów była o 5 tysięcy mniejsza w porównaniu do roku poprzedniego. Co dziewiąte stanowisko w policji pozostawało nieobsadzone, co stanowiło znaczący problem - zaznacza "DGP".

Policja od dłuższego czasu borykała się z poważnym problemem kadrowym. Mimo dużej liczby dostępnych etatów w październików, wiele stanowisk pozostawało pustych. To stanowi poważne wyzwanie dla funkcjonowania policji i jej zdolności do skutecznego zwalczania przestępczości. A sami policjanci mówią już o zapaści.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kadry
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1170)
Polak
2 miesiące temu
To wina przełożonych. Mobbing i traktowanie ludzi gorzej niż zwierzęta i tu jest problem. Zmieńcie podejście do ludzi to będą przychodzić. Żadne pieniądze nie zachęcą przy takiej atmosferze Polak się zmienił już nie zgadza się na wyzysk
Romek
5 miesięcy temu
Związkowcy alarmują śmiechu warte. Zapaliły wam się czerwone lampki bo nie ma kto robić najgorzej opłacanej roboty na ulicy a interwencje leżą. A gdzie byliście w 2018r podczas psiej grypy? Dlaczego tak późno zaczęliście walczyć o doświadczonych Policjantów z uprawnieniami emerytalnymi mających 15 lat i więcej służby. Przecież wiadomo było że dając dodatki po 25 latach służby nikt nie będzie czekał latami aż dostanie 2000 zł do pensji. Takie są skutki waszej spolegliwości. Teraz alarmujecie kiedy ludzie maja dość i wolą odejść na zasłużona emeryturę. Wiec już rząd w 2023r zmotywował odchodzących zabierając im podwyżki od stycznia. Wyborcy między innymi podziękowali za ten mechanizm podwójnej zachęty.
Adam
5 miesięcy temu
W AMERYCE POLICJANT NA ULICY ZARABIA WIĘCEJ NIŻ POLICJANT W BIURZE. U nas podinspektor na etacie kwitkowego od statystyk dwa razy więcej od policjanta na ulicy. Policja wykorzystywana jest przez polityków z późniejszymi konsekwencjami tego procederu. Brak szacunku w społeczeństwie.
Siddo
7 miesięcy temu
Obywatelu broń się SAM. Przestępczość już rośnie. Jak okradną cię w biały dzień i zostawią w samych majtkach to nie krzycz wtedy i nie dzwoń po policję. Miej honor przecież mówisz, że policja nie jest potrzebna
Kryminalna W-...
7 miesięcy temu
Komendant zarabia 5x tyle co posterunkowy. Komendanci będą patrolować ulice jeśli nie umieją utrzymać ludzi na służbie
...
Następna strona