Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Nie ma porozumienia kontrolerów z PAŻP. Pat w negocjacjach

68
Podziel się:

Zakończyły się piątkowe negocjacje Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej ze Związkiem Zawodowym Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Strony nie doszły do porozumienia. Rozmowy mają być kontynuowane w niedzielę. Urząd Lotnictwa Cywilnego zapewnia, że pomimo zmniejszonej obsady kontrolerów ruchu lotniczego od 1 maja loty z polskich lotnisk powinny odbywać się bez "gwałtownych zakłóceń". To jednak nie oznacza, że problemów nie będzie.

Nie ma porozumienia kontrolerów z PAŻP. Pat w negocjacjach
W Polsce od 1 maja wiele lotów może zostać przekierowanych ze względu na brak kontrolerów ruchu lotniczego (Getty, Nicolas Economou)

Problem w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej narastał od dawna. 180 z 208 warszawskich kontrolerów ruchu lotniczego nie przyjęło wypowiedzeń zmieniających, które wprowadzały nowy regulamin wynagradzania w PAŻP. Co automatycznie wiązało się z rozwiązaniem umów o pracę. Część kontrolerów już przestała pracować, ale znacząca większość przestanie pracować pod koniec kwietnia. Kontrolerzy podkreślali, że w całym sporze nie chodzi tylko o pieniądze, o czym money.pl pisał wielokrotnie.

Czasu do rozwiązania konfliktu pozostało niewiele. Jeżeli obie strony się nie dogadają, to od 1 maja ruchem lotniczym nad całą Polską będzie zarządzać nie jak dotychczas 208 kontrolerów, tylko 38. Pojawiłą się nawet groźba, że Europejska Organizacja ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol) może rozpocząć procedurę masowego odwoływania lotów.

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Polscy przedsiębiorcy dobrze przygotowani. "Zadziałały wschodnioeuropejskie instynkty"

Urząd Lotnictwa Cywilnego zapewnił w piątek, że pomimo zmniejszonej obsady kontrolerów ruchu lotniczego od 1 maja loty z polskich lotnisk regionalnych oraz loty nad Polską powinny odbywać się bez "gwałtownych zakłóceń." Urząd przyznaje jednocześnie, że pewne problemy związane z nieregularnością lotów spodziewane są na lotniskach w Warszawie i Modlinie.

Eurocontrol wydanym oświadczeniu informuje, że w  przypadku braku porozumienia z kontrolerami od 1 maja liczba kontrolerów będzie wystarczająca, aby podejście do warszawskich lotnisk obsługiwano przez 7,5 godziny dziennie (w godz. 9.30-17), przy łącznej przepustowości około 170 lotów. Co ważne w maju oba warszawskie lotniska planują obecnie obsługiwać średnio 510 lotów dziennie.

"Obecnie każdego dnia nad polską przestrzenią powietrzną przelatuje około 700 lotów. Spośród nich około 300 lotów będzie wymagało zmiany trasy z powodu braku kontrolerów" - czytamy w oświadczeniu.

Urząd Lotnictwa Cywilnego przekonuje, że komunikat Eurocontrol nie jest rozbieżny z informacjami przekazanymi przez ULC.

"Eurocontrol pozostawiła stronie polskiej decyzję, jak ma wyglądać ruch lotniczy na lotniskach w Warszawie oraz Modlinie. Harmonogramy dotyczące godzin działania lotnisk są zatem przedwczesne a dane dotyczące lotów szacunkowe" - czytsmy w oświadczeniu ULC.

Jednocześnie urząd zapewnia, że ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły.

Pytany o problem premier Mateusz Morawiecki powiedział: "Jesteśmy gotowi na niezwykle daleko posunięty kompromis i bardzo serdecznie prosimy wszystkich kontrolerów, aby nie doprowadzili do zamknięcia polskiego nieba".

Kolejne rozmowy zaplanowano na niedzielę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(68)
pawelec
2 miesiące temu
To jest pikuś nie ma elektrowni atomowej a zarząd bierze kasę już kilka lat za co? HORAŁA JEST PREZES NICZEGO A BIERZE KASĘ,Morawiecki z rzadem wyprowadzają kasę poza budżet aby nie można było skontrolować wydatków to jest dopiero banda i to jest oszutwo obywateli a nie jacyś tam kontrolerzy , to państwo całkiem już padło na pysk przez kombinatorów i hochsztaplerów złodziei w białych rękawiczkach takiego dziadostwa nie było za komuny , i to że wszyscy są winni z Tuskiem na czele ale nie rządzący a najgorsi są debile którzy to wszystko popierają
DELFY. wyrocz...
2 miesiące temu
zrobić nabór kontrolerów z całego świata ważny jest język angielski zapewne chętnych nie zbraknie a pieniaczy demontujących Polski lot zwolnić bez prawa powrotu do zawodu chyba opętała ich ta sama choroba co putina!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Emeryt
2 miesiące temu
Horała bierze kasę za CPK gdzie pasą się kozy - i tu jakoś rodacy nie krytykujecie, ale ludzi, którzy odpowiadają głową za bezpieczeństwo to śmiało krytykować??? Pracodawca przedstawił NOWE umowy i mieli prawo nie przyjąć.
edy
2 miesiące temu
dlaczego sobie polkitycy niechca obciacpo 10000 zl no dlaczego?cena przy korycie dziwnym trafem zawsze rosnie jak mam braki lub manko to zyje skromnie a nawet w ubustwie nie biore bajecznych pieniedzy
Lichwiarz z W...
2 miesiące temu
Premier zgarnal 15 milionow za ziemie ktora kupil za 700 tysiecy i mowi zeby ludzie ktorzy malo zarabiaja nie strajkowali ???? Powinien kacpa krzyousty sie wstydzic !
...
Następna strona