Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Nie praca, nie zarobki. To główny powód, dla którego Ukraińcy jadą do Niemiec

Podziel się:

Ukraińcy nie chcą zostawać w Polsce. U nas mówi się, że wyjeżdżają przede wszystkim dlatego, że Niemcy i inne kraje oferują im lepsze zarobki. Ale to tylko część prawdy. Z ostatniego raportu wynika, że powód migracji Ukraińców to nie tylko praca i wyższa pensja. Eksperci mówią o efekcie kuli śniegowej.

Nie praca, nie zarobki. To główny powód, dla którego Ukraińcy jadą do Niemiec
Ukraińcy stawiają na Niemcy (Getty, 2023 Getty Images)

Jak wynika z najnowszego raportu platformy EWL i Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, z ponad 350 tys. uchodźców z Ukrainy 150 tys. trafiło do Niemiec. Ukraińcy pod względem liczebności są już drugą po Turkach mniejszością w Niemczech - wskazuje "Gazeta Wyborcza".

Dlatego Ukraińcy wybierają naszego sąsiada

Jak donosi dziennik, według informacji zawartych w raporcie uchodźcy deklarowali, że do wyjazdu do Niemiec motywuje ich przede wszystkim to, że mieszkają tam już ich bliscy - rodzina i znajomi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ukraina świętuje "dar" z Zachodu. Brutalna ocena eksperta

Na taki powód zmiany miejsca zamieszkania wskazało 43 proc. Ukraińców i Ukrainek - informuje dziennik.

To efekt kuli śnieżnej. Podobnie było w Polsce przed paru laty, kiedy Ukraińcy przyjeżdżali do nas, bo tu były już ich rodziny, ich znajomi. To ich ośmielało, ułatwiało odnalezienie się w nowym miejscu - mówił dla "Gazety Wyborczej" Michał Wierzchowski z grupy EWL.

Eksperci nie mają wątpliwości, że niemiecka gospodarka bardzo potrzebuje Ukraińców. I kraj ten będzie ich przyciągać. Zwłaszcza jeśli chodzi wykwalifikowaną siłę roboczą.

Niemcy potrzebują pracowników

- W Niemczech trwa wielka termomodernizacja i renowacja budynków. Państwo otrzymało część pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy i uruchomiło w całym kraju budowy – mówił dla money.pl wiceprzewodniczący Związku Zawodowego "Budowlani" Jakub Kus.

Niemcy zmienili swoje dotychczasowe podejście do cudzoziemców i nie wymagają już od nich na starcie komunikatywnej znajomości języka niemieckiego. Rząd federalny Niemiec zainwestował spore fundusze w ich szkolenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl