Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Pracodawca musi o tym poinformować. Nie przegap ważnego terminu

20
Podziel się:

Do 28 lutego 2023 roku pracodawca ma obowiązek poinformować o tzw. ponownym autozapisie do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Oznacza to, że od 1 marca - o ile pracownik nie złoży deklaracji rezygnacji z udziału w PPK - pracodawca musi dopłacać mu co miesiąc co najmniej 1,5 proc. wynagrodzenia.

Pracodawca musi o tym poinformować. Nie przegap ważnego terminu
Do 28 lutego 2023 roku pracodawca ma obowiązek poinformować o tzw. ponownym autozapisie do PPK (Getty Images, Kinek00)

Aby zostać zapisanym do PPK, pracownicy w wieku 18-55 lat nie muszą nic robić. Osoby, które przed 1 kwietnia 2023 roku ukończą 55 lat, powinny złożyć wniosek o przystąpienie, bądź wznowienie naliczania wpłat do PPK do 28 lutego 2023 roku. W związku z tzw. ponownym autozapisem do PPK ponowną deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK można złożyć najwcześniej 1 marca 2023 r. Można ją złożyć także w innym dowolnym terminie po tej dacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przełom w branży motoryzacyjnej. Będzie praca. "Sektor produkcji silników elektrycznych buduje się"

Zapisy do PPK. 28 lutego mija ważny termin

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny dla pracowników, prywatny, wdrażany przez pracodawcę, ale współfinansowany przez pracownika, pracodawcę i państwo system długoterminowego oszczędzania. Ustawodawca zdecydował, że co 4 lata odbywa się tzw. ponowny autozapis do PPK. Kolejny przypada właśnie w tym roku.

- W wielu krajach nieodłączną częścią zabezpieczenia emerytalnego, stanowiącą w sposób istotny uzupełnienie systemu publicznego, są programy emerytalne tworzone w miejscu pracy. W celu upowszechnienia uczestnictwa w tych programach niektóre kraje, jak m.in. USA, Wielka Brytania, Nowa Zelandia czy Turcja, wprowadziły tzw. automatyczny zapis do tych programów - powiedział w rozmowie z PAP prezes PFR Portal PPK.

Zagraniczne praktyki

Zauważył, że z zagranicznych programów, opartych na automatycznym zapisie, wybrano najlepsze praktyki i dostosowano je do polskich realiów. - Domyślną opcją powinno być zapisanie do programu oszczędzania i pozostawienie możliwości późniejszej rezygnacji. Z doświadczeń zagranicznych wynika, że obecność rozwiązań ekonomii behawioralnej, w tym m.in. tzw. autozapisu, pozytywnie wpływa na partycypację w programach dodatkowego oszczędzania na cele emerytalne - powiedział Zapotoczny.

Przypomniał, że uczestnicy PPK mają wpływ na to, jak są inwestowane ich środki. Jeśli uczestnik PPK niczego nie będzie zmieniał, pozostanie przypisany do funduszu zdefiniowanej daty w zależności od swojej daty urodzenia.

Wpłaty do PPK

- Uczestnik PPK jest przypisany do funduszu w zależności od swojego wieku, np. pracownik, który ukończy 60. rok życia w 2040 roku, będzie w funduszu PPK 2040. W miarę zbliżania się uczestnika do 60. roku życia, polityka inwestycyjna funduszu będzie dostosowywana w taki sposób, aby zapewniała właściwe bezpieczeństwo powierzonych środków - powiedział prezes PFR Portal PPK.

Zaznaczył, że każdy uczestnik PPK może zdecydować, by jego wpłaty do PPK wpływały do jednego lub kilku innych funduszy zdefiniowanej daty innych, niż właściwy dla jego wieku. Dodał, że mimo niesprzyjających okoliczności zauważalny jest przyrost liczby uczestników PPK średnio o 20 tysięcy osób miesięcznie.

- Z możliwości oszczędzania w PPK skorzystało już 2,52 mln osób, które mają 2,86 mln aktywnych rachunków - powiedział Zapotoczny. Poinformował, że obecna wartość aktywów netto funduszy zdefiniowanej daty wynosi blisko 12 mld zł.

PFR Portal PPK jest częścią Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, który jest odpowiedzialny za prowadzenie działalności określonej w Ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
Rozum
rok temu
Nie rozumiem tej afery wokół autozapisu. Przeciez autozapis jest w ustawie o ppk od samego poczatku. Na tej samej zasadzie wszyscy zostali w pierwszej turze zapisani do ppk.
lidka
rok temu
dla wielu ludzi na pewno taki autozapis to dobra opcja, nie trzeba ogarniac zadnych formalnosci a oszczedzanie no nie oszukujmy sie, w obecnych czasach to priorytet
Piotr
2 lata temu
Już raz mnie donciu oskalpowal drugi raz się nie dam
Pan bieda
2 lata temu
Lepiej by zrobili jak by zlikwidowali te instytucje i fundusze i obniżyli ludziom podatki i opłaty do 10% zapobiegliwi sami sobie dadzą radę a ciemni i rozżutni niech sobie radzą potem sami albo płacą podatek od głupoty 15% będą mieli motywację do oszczędzania i nauki.😁
Optymista
2 lata temu
Fajna akcja parę złoty się uzbiera, bo samemu troszkę ciężko odłożyć i będzie na wyjazd urlopowy.