Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Historyczny rekord inflacji w Niemczech. Tego po 1991 roku jeszcze nie było

143
Podziel się:

W 2022 r. średnia roczna stopa inflacji wyniosła 7,9 proc. – poinformował niemiecki Federalny Urząd Statystyczny. We wtorek otrzymaliśmy też potwierdzenie wstępnych szacunków inflacji za grudzień. Rok do roku wyniosła w Niemczech 8,6 proc.

Historyczny rekord inflacji w Niemczech. Tego po 1991 roku jeszcze nie było
Wysoka inflacja jest jednym z największych wyzwań dla Olafa Scholza, który jest kanclerzem Niemiec od 2021 r. (PAP, Boris Roessler)

Ceny konsumpcyjne w Niemczech wzrosły w 2022 roku średnio o 7,9 proc. w porównaniu z rokiem 2021. To najwyższy odczyt w historii zjednoczonych Niemiec. W 2021 r. niemiecka inflacja wynosiła 3,1 proc., a w całym XXI wieku była dużo niższa, rzadko i nieznacznie przekraczając granicę 2 proc. Ostatni raz inflację powyżej 4 proc. odnotowano w Niemczech w 1993 r.

zech w"Historycznie wysoka roczna stopa inflacji była napędzana przede wszystkim przez ekstremalny wzrost cen produktów energetycznych i żywności od początku wojny na Ukrainie" – stwierdziła w komentarzu do tych danych szefowa Federalnego Urzędu Statystycznego Ruth Brand.

Miesięczne stopy inflacji były wysokie przez cały 2022 r., osiągając we wrześniu granicę 10 procent i szczyt na poziomie 10,4 proc. w październiku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kryzys w Niemczech. Rosnące koszty biją w klasę średnią

Ceny żywności wzrosły w 2022 r. o 13,4 proc. w porównaniu z 2021 r., a produkty energetyczne podrożały w 2022 r. o 34,7 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Inflacja w Niemczech rekordowa, ale ostatnie odczyty dają powody do optymizmu

We wtorek poznaliśmy też potwierdzenie wstępnych szacunków inflacji za grudzień. Rok do roku wyniosła w Niemczech 8,6 proc. W ujęciu miesięcznym ceny konsumpcyjne spadły w grudniu o 0,8 proc. miesiąc do miesiąca (m/m) po spadku o 0,5 proc. miesiąc wcześniej.

Chociaż inflacja dała się w 2022 r. Niemcom we znaki, to właśnie ostatnie dane, sugerujące znaczne spowolnienie wzrostu cen, stały się okazją do powiewu gospodarczego optymizmu za Odrą. O tym, że niemiecka gospodarka w obliczu kryzysu radzi sobie lepiej od oczekiwań, mają świadczyć także dane o wzroście PKB w 2022 r. o 1,9 proc., co jest wynikiem nieznacznie powyżej prognozy.

W 2023 r. w Niemczech spodziewana płytka recesja. To ważne także dla Polski

Obecnie większość ekspertów spodziewa się płytkiej recesji w Niemczech w 2023 r. Jednak poważne załamanie gospodarcze, którego wcześniej w 2022 r. się obawiano, raczej nie nastąpi.

Lepsza od wcześniejszych obaw kondycja niemieckiej gospodarki to też dobra wiadomość dla Polski. Niemcy są naszym głównym partnerem handlowym, a spowolnienie w Niemczech ma być jednym z głównych motywów, że w 2023 r. zwalniać będzie też nasze gospodarka. Według różnych szacunków PKB Polski w 2023 r. powinno wynieść 0-1 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(143)
nickone
rok temu
Gdyby Niemcy i Francja nie wpompowali w siebie miliardów w ramach unijnego KPO, to inflacja u nich byłaby wyższa niż w Polsce.Inflacja, która wiemy z czego wynika. Ale o siebie zadbają i nie patrzą, że wiele rzeczy, których od nas wymagają u nich wygląda jeszcze gorzej. No cóż ale jeśli chodzi o Polskę jak to od tysiąca lat, trzeba wszystko zrobić, by przestała istnieć. Wystarczy ekonomicznie, więcej nie trzeba i o to chodzi. Stąd brak KPO dla Polski i mówienie o praworządności. Kto jak kto ale Niemcy, którzy spalili całą Europę, okradli ze wszystkiego, wymordowali w okrutny sposób paląc w komorach gazowych miliony ludzi, którzy od wieków mieli kolonie, co było niczym innym jak okradaniem innych narodów ze wszystkiego i stąd wynika ich dobrobyt a nie z karności i dyscypliny. I oni będą nas Polaków uczyć praworządności. Polaków, którzy jako jedyni przeciwstawili się temu szaleństwu w 1939 r i nie mając nic spowodowali zupełną zmianę sytuacji na froncie. Szkoda, że spora część ludzi tego nie widzi i nie rozumie.
KIER.
rok temu
W Niemczech żywność zdrożała 13,4% produkty energetyczne czyli energia gaz paliwa wzrosły o 34,7 % a inflacja 7,9 % to metodologia Niemiecka liniowe obliczanie i zamiast 24,05% jest jak JEST!!!!!!!!???????????????????? jak ktoś pamięta ceny z Lidla Aldika itd z 2021 roku to zrozumie o czym piszę
gmw
rok temu
U nas by było może max 10 do 12 %, gdyby nie Ziobro i Obajtek
Petroniusz
rok temu
Wina pis, jak wszystko!
Petroniusz
rok temu
Wina pis, jak wszystko!
...
Następna strona