Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Niemieccy przedsiębiorcy w nieco lepszych nastrojach. Ale i tak jest najgorzej od lat

1
Podziel się

Nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców nieco się poprawiły. Obrazujący je Indeks Ifo wzrósł w maju do 79,5 pkt. z 74,3 pkt. w kwietniu. Indeks nadal pozostaje jednak na najniższym poziomie od 2009 roku, a niemiecki przemysł jest daleki od optymizmu.

Niemieccy przedsiębiorcy w nieco lepszych nastrojach. Ale i tak jest najgorzej od lat.
Niemieccy przedsiębiorcy w nieco lepszych nastrojach. Ale i tak jest najgorzej od lat.
bErRQawR

Indeks Ifo jest uznawany za najbardziej wiarygodne źródło informacji o kondycji niemieckiego gospodarki. Indeks powstaje na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród około siedmiu tysięcy niemieckich przedsiębiorców reprezentujących sektor przemysłu przetwórczego, budownictwa, handlu hurtowego i detalicznego. Oceniają oni bieżącą koniunkturę oraz jej oczekiwaną zmianę w najbliższych sześciu miesiącach.

Z punktu widzenia perspektyw wzrostu gospodarczego w Polsce, szczególnie istotne są nastroje w niemieckim przetwórstwie przemysłowym.

W maju nastroje wśród niemieckich firm nieco się poprawiły po katastrofalnych kilku miesiącach. Mimo że firmy po raz kolejny oceniły swoją obecną sytuację jako nieco gorszą, poprawiły się oczekiwania co do nadchodzących miesięcy. Nadzieję daje stopniowe łagodzenie blokad.

bErRQawT

Jednak dalekie od optymizmu są jeszcze przedsiębiorstwa działające w przetwórstwie przemysłowym. Wprawdzie ich oczekiwania co do przyszłości również się poprawiły, jednak swoją bieżącą sytuację oceniły gorzej niż miesiąc wcześniej.

Jeszcze w lutym indeks Ifo wynosił 96 pkt. W marcu spadł do 86,1 pkt., najniżej od 2009 roku. Kwiecień przyniósł kolejny spadek, aż do 74,3 pkt. W maju analitycy oczekiwali odbicia i prognozowali, że indeks wzrośnie do 78,3 pkt. Wzrósł nawet nieco więcej, bo do 79,5 pkt. Jednak dalej jest na nieco niższym poziomie niż w czasie kryzysu w 2009 roku.

bErRQawZ

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy inny wskaźnik oceniający koniunkturę w Niemczech - majowy wstępny odczyt PMI dla przemysłu. Wyniósł on 36,8 pkt, czyli nieco więcej niż 34,4 pkt. w kwietniu. Jednak w dalszym ciągu wskaźnik pozostaje istotnie poniżej 50 pkt. Poziom PMI mniejszy niż 50 pkt. oznacza spadek aktywności sektora produkcyjnego w stosunku do miesiąca poprzedniego. Im wskaźnik niższy, tym gorzej.

Indeks PMI opiera się na danych opracowywanych na odpowiedziach menadżerów z około 500 firmach produkcyjnych. Menadżerowie zaopatrzenia odpowiadają anonimowo na pytania dot. zamówień, sprzedaży, zakupów, zapasów, zatrudnienia, cen. Mimo lepszych nastrojów przedsiębiorców, przemysł naszych zachodnich sąsiadów jest w najgorszej kondycji od czasów kryzysu 2008/2009.

bErRQaxa

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErRQaxu
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
hehe
rok temu
A Jak tam nastroje w Polskim kolchozie! HEhe