Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Niemiecki pakiet antykryzysowy. Dodatkowe 130 mld euro na ratowanie gospodarki

60
Podziel się

Rząd Angeli Merkel przygotował szereg rozwiązań pomocowych dla firm, aby ożywić gospodarkę po okresie zamknięcia. Koronawirus bowiem odcisnął się na kondycji Niemiec.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel. (PAP Archiwum)
bErbxogR

Pomimo że wciąż nie zostały w pełni wykorzystane środki pomocowe na ponad bilion euro, Berlin już zapowiedział kolejne działania pobudzające gospodarkę, których wartość sięga 130 mld euro - pisze "Rzeczpospolita".

Rząd chce od lipca do końca roku ulżyć podatnikom i przedsiębiorcom. Planowane jest obniżenie VAT z 19 do 16 proc. i z 7 do 5 proc. na żywność i inne towary pierwszej potrzeby.

Dodatkowo rodziny mają otrzymać jednorazowy dodatek wynoszący 300 euro na każde dziecko. Będzie to bonus niezwiązany z aktualnie wypłacanym świadczeniem na dzieci.

bErbxogT

Jak wylicza "Rz", niemiecki rząd zamierza również wziąć pod parasol ochronny dochody netto obywateli. Planuje zwiększyć dotacje budżetowe do systemu ubezpieczeń społecznych tak, aby otrzymać wysokość odpisów na te cele na poziomie nieprzekraczającym 40 proc. wpływów - czytamy w dzienniku.

Budżet będzie silniej dotował również inwestycje w odnawialne źródła energii (OZE), co ma pomóc w obniżce kosztów energii elektrycznej. Jak wyjaśnia gazeta, obecnie inwestycje te wliczane są do ceny energii.

Zobacz także: Zobacz również: Dla kogo miliardy z Unii? Polska stworzy nowe programy pomocowe
bErbxogZ

Wśród 57 punków pakietu pomocowego znalazły się również pewne rozwiązania dla transportu. Wielomiliardową pomoc otrzyma Deutsche Bahn, podwojona zostanie do 6 tys. euro dotacja do aut elektrycznych.

Oprócz tego rząd będzie ratował branżę turystyczną i gastronomiczną. Hotele, restauracje i inne firmy z branży turystycznej mogą starać się o dotacje na pokrycie stałych wydatków przez trzy miesiące do wysokości 150 tys. euro.

Pakiet ma również zapobiec fali bankructw. Dlatego też aż 25 mld euro zostanie przeznaczone na tzw. pomoc pomostową dla firm.

bErbxoha

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErbxohu
KOMENTARZE
(60)
Lekrem
rok temu
A się babcia roztyła
O rety
rok temu
A dzisiaj na proteście przedsiębiorców pytają dlaczego protestują,jeden mówi że państwo nie powinno tyle rozdawać będzie duża inflacja, drugi dostał kasę ale w czerwcu musi ZUS zapłacić, najlepszy był pan sabina, ograniczyli mu wolność bo nie pozwolili przemieszczać się w czasie koronawirusa
kornik
rok temu
Za darmo!!! Wystarczy otworzyc pysk i czekac!!!!W miedzy czasie sobie pogrylowac. Brawo Niemcy.Oni dawaja a my ....oddamy.
bErbxohv
szenz
rok temu
No to Adryjan teraz ty pokaż na co cię stać (ile dasz) wespół z Pinokiem.
LILKA
rok temu
A JA NIE MOGĘ DOCZEKAC SIE GŁUPICH 5 TYSIECY ZŁ
...
Następna strona