Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Niemieckie śmieci zalewają Polskę. "Umyślnie łamią przepisy"

27
Podziel się:

Niemieckie firmy świadomie łamią przepisy, wywożąc śmieci do Polski na podstawie fałszywych deklaracji - pisze niemiecka prasa.

70 proc. tych odpadów wywożonych jest przez granice bez notyfikacji. Ta ilość potroiła się w ciągu dziesięciu lat.
70 proc. tych odpadów wywożonych jest przez granice bez notyfikacji. Ta ilość potroiła się w ciągu dziesięciu lat. (Shutterstock.com)

Nielegalnym wywozem śmieci do Polski zajął się niemiecki dziennik "Potsdamer Neuste Nachrichten". Gazeta powołuje się na informacje spółki SBB, zajmującej się gospodarką odpadami specjalnymi w regionie Berlina i Brandenburgii.

20 stycznia br. SBB zamieściła na swojej stronie internetowej ogłoszenie dotyczące pośrednictwa i doradztwa w sprawie legalnego wywozu odpadów do Polski. Ale – jak pisze "PNN" firmy odbioru odpadów z Berlina i Brandenburgii wcale nie są tą pomocą zainteresowane. "Umyślnie łamią przepisy" – ocenia szef SBB Berend Wilkens.

Płonące góry śmieci

SBB przestrzega, że Polska "nie jest odpadową krainą cudów". "W Polsce rosną stosy śmieci z Niemiec oraz innych krajów i płoną. W 2018 roku podpalono 134 hałdy śmieci.

Do września 2019 roku odnotowano 80 pożarów na składowiskach śmieci" – pisze lokalna gazeta, powołując się na dane polskiego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przedstawione w październiku ub. roku w Poczdamie w trakcie spotkania przedstawicieli niemieckich i polskich władz w sprawie walki z przestępczością odpadową.

Według SBB nielegalnie wywożone śmieci najczęściej deklarowane są fałszywie jako odpady do utylizacji z tzw. zielonej listy. Wewnątrz Unii Europejskiej transgraniczne przemieszczanie takich odpadów nie podlega obostrzeniom. "W rzeczywistości są to jednak niskiej wartości mieszaniny odpadów, których transgranicznych transport wymagałby pozwolenia w formie notyfikacji" - pisze "PNN".

Jak wyjaśnia gazecie Berend Wilkens, wniosek o notyfikację należy złożyć zarówno w urzędach kraju pochodzenia, jak i kraju docelowego. To zaś wymaga czasu, w najlepszym razie trzech do czterech tygodni, oraz sporo kosztuje - nawet do 7000 euro opłat administracyjnych. Jak wskazuje szef SBB, w przypadku wywozu odpadów do Polski uzyskanie pozwolenia i tak jest mało prawdopodobne.

70 proc. odpadów wywożonych bez pozwolenia

Mimo to – pisze "PNN" – dziesiątki tysięcy ton śmieci trafia z Niemiec za Odrę i Nysę. Z odpowiedzi rządu federalnego na interpelację frakcji Lewicy z listopada ub. roku wynika, że Niemcy eksportują coraz więcej śmieci do Polski. W 2018 roku była to rekordowa ilość 950 tysięcy ton. "70 proc. tych odpadów wywożonych jest przez granice bez notyfikacji. Ta ilość potroiła się w ciągu dziesięciu lat" – informuje gazeta.

Dodaje, że Polska coraz częściej odsyła transporty odpadów do Niemiec. W 2019 roku SBB odnotowała kilkanaście takich zwrotów do Berlina i Brandenburgii. Mniej więcej taka sama liczba nielegalnych transportów śmieci została przechwycona przez niemieckie władze jeszcze przed przekroczeniem granicy z Polską. Po szczegółowym zbadaniu jednego z takich przypadków okazało się, że przechwycona wywrotka była tylko częścią większego transportu i tym samym całego nielegalnego biznesu odpadowego.

Według Wilkensa w zeszłym roku SBB złożyła około 15 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związanego z nielegalna wywózką odpadów. Rzecznik prokuratury we Frankfurcie nad Odrą potwierdził, że trwa śledztwo przeciwko kilku firmom wywozu odpadów. „Co miesiąc dochodzi u nas do postępowania z powodu nielegalnego wywozu do Polski” – dodał rzecznik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Deutsche Welle
KOMENTARZE
(27)
Hansi
11 miesięcy temu
Odpowiedz germanow na przemyt smieci do Polski: To nie niemcy sa winne lecz kraje zwiazkowe ! Sami przyznali sie ze niemcy jako Panstwo juz nie istnieja! I taka jest prawda.
obywatel
4 lata temu
zrobić tak samo załadować wszystko I oddac
obywatel
4 lata temu
A my płacimy krocie za wywóz odpadów
Gość
4 lata temu
My płacimy podwyżki a oni przywożą zatruwają środowisko a gdzie są ekolodzy .sprawdzać na granicy i spowrotem cofac do swojego kraju,i jeszcze jakaś kara w postaci bardzo wysokiego mandatu
precz z lewa....
4 lata temu
kary po 10 tys od tony i wywóz na swój koszt !! i temat się skończy, dziekujemy totalnej!!
...
Następna strona