Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Opłata recyklingowa. Firmy chcą mieć wpływ i przejąć selektywną zbiórkę śmieci

4
Podziel się:

Firmy wprowadzające na rynek opakowania nie uchylają się od tzw. rozszerzonej nieodpowiedzialności producenta. Jeśli jednak mają ponosić koszty, chcą mieć wpływ na zbiórkę śmieci.

Firmy wprowadzające na rynek opakowania chcą mieć wpływ na zbiórkę śmieci.
Firmy wprowadzające na rynek opakowania chcą mieć wpływ na zbiórkę śmieci. (Getty Images)

Jeżeli biznes ma ponosić odpowiedzialność za skuteczność sytemu zbiórki i recyklingu odpadów, chce mieć coś do powiedzenia w kwestii przepisów o ROP, czyli rozszerzonej nieodpowiedzialności producenta - pisze czwartkowy "Puls Biznesu".

Firmy skłonne są ponosić dodatkowe opłaty, ale ich zdaniem wstępne propozycje strony rządowej są nie do zaakceptowania. Zarzucają, że resort chce obciążyć nowym podatkiem, ale pozostawia je bez wpływu na organizację systemu zbiórki odpadów.

Zobacz także: "Kaucja to dobry pomysł". Ekspert ujawnia, jak działa śmieciowy biznes

- To absurdalne, by producenci brali odpowiedzialność za to, czy gminom uda się osiągnąć wymagany przez UE poziom recyklingu opakowań, nie mając możliwości zaangażowania się w system - przekonuje na łamach "PB" Magdalena Dziczek z EKO-PAK.

Producenci gotowi są przejąć od samorządów selektywną zbiórkę odpadów w zakresie odpadów opakowaniowych. Chodzi głównie o szkło i plastik. Gminy brałby na siebie tylko odpady zmieszane, bio, remontowe i gabaryty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Prosto
4 lata temu
Duzi zwietrzyli patent na kasę i kontrolę sytuacji. Najgorsze, że opozycji cała koncepcja oparta jest na 1 myśleniu odsunąć obecnych i samemu wejść. Nie słychać o lepszych rozwiązaniach na życie dla Polaków.
ZK590
4 lata temu
ja zapłacę krocie za odbiór mojego plastiku, który firma sprzeda i zarobi.
Gosc
4 lata temu
Firmy powinny odpowiadać za odpady A nie tylko wyprodukować produkt w najtańszym opakowaniu jakim jest plastik. Szybko zaczną zmieniać wody i napoje na butelki zwrotne jak będą musieli za to słono dopłacać. Dlaczego tylko konsument ma płacić za opakowanie ? Niech producent zmieni opakowanie na szkło, które w ostateczności można zmielić i będzie za produkcję odpowiedzialny. W Dani kaucja za butelki jest ogromna i dlatego ludzie je oddają. To niech się producenci napojów w końcu zmusza do postawienia automatów i odbiór własnych butelek po napojach
Podatnik
4 lata temu
Matołusz chce wyłącznie kasy!!! Ta nadzwyczajna KASTA polityków ma w nosie dobro społeczne.