Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Marcin Łukasik
|

Wywóz śmieci w 2020 roku. Te stawki wyczyszczą nam portfele

175
Podziel się

W 2020 roku warszawiak zajmujący w pojedynkę ponad 40-metrowe mieszkanie w bloku zapłaci miesięcznie za odbiór śmieci 65 zł. Mieszkaniec Poznania w takiej samej sytuacji zapłaci nawet o 51 zł mniej.

W 2020 roku warszawiak zajmujący w pojedynkę ponad 40-metrowe mieszkanie w bloku zapłaci miesięcznie za odbiór śmieci 65 zł.
W 2020 roku warszawiak zajmujący w pojedynkę ponad 40-metrowe mieszkanie w bloku zapłaci miesięcznie za odbiór śmieci 65 zł. (East News, Piotr Kamionka)
bDnYMDVN

W Warszawie najwcześniej od lutego będzie obowiązywał nowy system opłat za odbiór odpadów komunalnych. Nowe przepisy przewidują ryczałt. Stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wyniesie 94 zł, a z mieszkania w zabudowie wielorodzinnej - 65 zł za miesiąc.

W stolicy najdrożej

Kwoty różnią się zależnie od liczby mieszkańców i typu zabudowy: domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym, w którym wydzielono dwa takie lokale, oraz nieruchomości wielolokalowej. W razie niesegregowania śmieci opłaty będą dwukrotnie większe, przy czym jeżeli np. kilku mieszkańców bloku nie będzie segregowało odpadów, to podwójną stawkę zapłacą wszyscy.

Wrocław

Od Nowego Roku nie zmienią się ceny za wywóz śmieci we Wrocławiu. Stawki na tym samym poziomie obowiązują w stolicy Dolnego Śląska od trzech lat.

bDnYMDVP
Zobacz także: Obejrzyj: Wywóz śmieci może jeszcze zdrożeć. Nawet powyżej 40 zł za osobę

- Pierwsze przetargi planujemy ogłosić w pierwszym kwartale tego roku; ceny na wywóz śmieci zmienią się, ale teraz trudno powiedzieć, jaka to będzie zmiana - powiedział Grzegorz Rajter z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

bDnYMDVV

Dziś wrocławianie mieszkający w budynkach wielorodzinnych i deklarujący segregację śmieci płacą 0,85 zł za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego bądź 19 zł za osobę. W przypadku budynków jednorodzinnych jest to odpowiednio 0,95 zł i 22 zł.

Kraków

W krakowskim magistracie zapewniono PAP, na razie nie są planowane podwyżki za odbiór nieczystości. Od 1 kwietnia 2019 roku stawki wywozu śmieci w gminie Kraków (dla gospodarstwa jednoosobowego) wynoszą: 26 zł - odpady segregowane i 39 zł - odpady niesegregowane.

bDnYMDVW

Poznań

Poznaniacy mają już za sobą podwyżki cen odbioru śmieci. Stawka opłaty od jednego mieszkańca w nieruchomości do 4 lokali mieszkalnych za odpady zbierane selektywnie wynosi 16 zł. Mieszkańcy budynków powyżej 4 lokali za odpady zbierane selektywnie zapłacą po - 14 zł od osoby. Ci, którzy nie selekcjonują śmieci, płacą 30 zł od każdej osoby zamieszkującej w danym lokalu.

Łódź

Osoby mieszkające w Łodzi również są po podwyżkach. Od początku grudnia każdy płaci po 24 zł miesięcznie. Jedynie mieszkańcy domów jednorodzinnych, którzy wykorzystują swoje kompostowniki mają ulgę 1 zł od osoby.

Katowice

Katowice, podobnie, jak zdecydowana większość miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, rozliczają opłatę odpadową - od mieszkańca. W listopadzie 2019 r. władze tego miasta podniosły tę stawkę do 21,30 zł za wywóz odpadów segregowanych od osoby miesięcznie (z 14 zł), a za wywóz odpadów niesegregowanych - do 42,60 zł (dotąd 20 zł).

bDnYMDVX

Gdańsk

W Gdańsku opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkanych naliczana jest od metra powierzchni lokalu mieszkalnego. Obecnie stawka opłaty wynosi: 0,44 zł za mkw. powierzchni lokalu mieszkalnego w części nieprzekraczającej 110 mkw. oraz 0,05 zł mkw. powierzchni lokalu mieszkalnego w części przekraczającej 110 mkw.

bDnYMDVY

Gdańsk

Zgodnie z podjętymi uchwałami Rady Miasta Gdańska od 01.02.2020 r. stawki opłaty będą wynosić: 0,88 zł za mkw. powierzchni lokalu mieszkalnego w części nieprzekraczającej 110 mkw. oraz 0,10 zł za mkw. powierzchni lokalu mieszkalnego w części przekraczającej 110 mkw. Zmiana stawki za niesegregowane jest dwukrotna, czyli dotychczas 88 gr za mkw., a po zmianie 1,76 zł za mkw.

Białystok

W Białymstoku opłaty za wywóz śmieci wzrosną od marca 2020 roku. Przy selektywnej zbiórce odpadów właściciele mieszkań do 40 mkw. zapłacą 16 zł miesięcznie, mieszkań o powierzchni 40,01-80 mkw. - 36 zł, a powyżej 80 mkw. - 45 zł. Możliwa będzie zniżka 1-3 zł za kompostowanie bioodpadów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnYMDWq
KOMENTARZE
(175)
anty
11 miesięcy temu
Zaczynam mieć dość tej segregacji. Podwyżka od nowego roku. A jeszcze w starym roku stoję na balkonie i patrze jak dzielny remodnis w Opolu podjeżdża i zaraz po opróżnieniu kosza z odpadami zmieszanymi ładuje zawartość kosza ze szkłem normalnie witki mi opadały.
emeryt
11 miesięcy temu
te podwyżki nie wynikają z rachunku finansowo tylko z decyzji urzędników. Nikt nie potrafi wytłumaczyć tych podwyżek.
ekonom
11 miesięcy temu
Dlaczego w innych państwach mają zawsze proste rozwiązanie do wszystkiego a w Polsce zawsze z byle czego robią problemy, dlaczego? otóż bo w Polsce na każdym kroku tylko się myśli jak okraść tego biednego polaka, co nowy pomysł to nowa podwyżka. Przecież trzeba utrzymać tych nierobów w Urzędach, przecież to ludzie nieproduktywni a takie podwyżki to szansa na większe pensje. Tyle w temacie.
bDnYMDWr
Basia
11 miesięcy temu
O co ze smieciami, ktore sa wwozone statkami do kraju kto te smici segreguje. One są spalane i nasze wody i gleba sa zanieczyszczone.
len
11 miesięcy temu
jeśli w budynkach wielorodzinnych, wprowadzą odpowiedzialność zbiorową i nałożą kary to ludzie nie będą segregować bo to bez sensu.
...
Następna strona