Notowania

Opłaty za śmieci. Kraków szykuje podwyżki

Cztery nowe metody wyliczania opłat za wywóz śmieci rozważa Kraków. Zmiany są konieczne, bo - jak twierdzą władze miasta - wymusza je prawo krajowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Jacek Majchrowski poinformował w środę, że mieszkańcy Krakowa muszą przygotować się na podwyżki opłat za śmieci (Fot: JAN GRACZYNSKI/East News)

- To, że następuje zmiana opłat za śmieci jest wynikiem nie tego, że sobie tak wymyślił samorząd, tylko jest wynikiem konieczności ustawowej. Ustawa została zmieniona i musimy się do niej dostosować - ocenił w środę prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Jego słowa cytuje Polska Agencja Prasowa. Jak dodaje, obecnie opłata za wywóz odpadów wyliczana jest na podstawie powierzchni nieruchomości oraz liczby zamieszkującej ją osób.

W efekcie w domach jednorodzinnych opłaty wahają się od 26 do 39 zł (przy jednej osobie) lub 56 do 84 zł (przy czterech osobach w domu). Nieco taniej jest w blokach i zabudowie wielorodzinnej. Tu stawki to odpowiednio 15 lub 22 albo 50 i 73 złote, w zależności od tego, czy ktoś segreguje, czy nie.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Nowa metoda wyliczania opłat zostanie wybrana z czterech propozycji. Władze rekomendują stawkę od gospodarstwa domowego. Ma ona wynosić 49 za mieszkanie i 59 za dom jednorodzinny.

Komornik umorzył postępowanie egzekucyjne wobec 11-letniej Zuzi z Libiąża
Sprawa 11-letniej Zuzi. Komornik umorzył postępowanie

Pozostałe proponowane metody to: od osoby, od ilości zużytej wody oraz od powierzchni mieszkalnej. Mają one podlegać konsultacjom społecznym, które mają potrwać do końca lutego.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski dodaje, że większość miast w Polsce wprowadziła już podwyżki opłat za wywóz śmieci.

11-letnia Zuzia musi spłacać prawie milion złotych długu po zmarłym ojcu
Komornik zajął rentę Zuzi. Dziewczynka bez pieniędzy

- Myśmy czekali z tym do końca, żeby jak najpóźniej te opłaty móc wprowadzić. W poprzednich latach była nadwyżka, którą zużyliśmy teraz po to, żeby jak najpóźniej móc wprowadzić nowe zmiany - powiedział prezydent.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-02-2020

moja radaa może by tak samorządy zeszły najpierw z kosztów, zwalniając z Połowę Urzędników !!?? w Polsce jest 3 x razy więcej urzędników wszelkiej maści niż … Czytaj całość

19-02-2020

JanekA producenci też już zapłacili za recykling swoich produktów... czyli państwo podwójnie nas opodatkowało,?

19-02-2020

tjkPanie Majchrowski, a jak to jest iż w woj małopolskim do przetargów startuje zawsze jedna firma?? nastąpił podział rynku i firmy NIE konkurują ze sobą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (13)