Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Niespodziewanie 6 grudnia sklepy otwarte. PIH protestuje

62
Podziel się

To wyzwanie organizacyjne w obsadzeniu stanowisk pracy, bo tysiące osób przebywa na kwarantannie - tak o dodatkowej niedzieli handlowej 6 grudnia pisze Polska Izba Handlu, zrzeszająca 30 tys. sklepów.

Niespodziewanie 6 grudnia sklepy otwarte. PIH protestuje
W pandemii czy nie - PIH jest przeciwna liberalizacji zakazu handlu w niedziele (money.pl, Rafał Parczewski)
bDAWTnvp

Maciej Ptaszyński, wiceprezes PIH, w rozmowie z PAP podkreślił, że Polska Izba Handlu jest przeciwna liberalizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

- Ograniczenie handlu w niedziele służy mniejszym placówkom handlowym zwłaszcza tym do 100 mkw., które mogą prowadzić działalność w niedziele, korzystając z wyłączenia polegającego na prowadzeniu w tym dniu działalności przez właściciela, który staje za ladą. To dla małych sklepów szansa na wyrównanie strat w walce konkurencyjnej z silnymi sieciami dyskontów - dodał wiceszef PIH.

Jak tłumaczył, tysiące osób przebywa na kwarantannie, więc taki dzień dodatkowej pracy to byłoby wyzwanie dla sklepów.

bDAWTnvr
Zobacz także: Obejrzyj także: Zakaz handlu w niedziele do zawieszenia? "Są dwa warianty"

Przypomnijmy, niedziela 6 grudnia tego roku ma być handlową. Przewiduje to projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Oznacza to, że w grudniu możemy mieć trzy niedziele z handlem: planowo 13 i 20 grudnia 2020 r. i jedną ekstra - właśnie 6 grudnia.

- Jesteśmy oburzeni taką propozycją, do tej pory nie było żadnych konsultacji ze związkami zawodowymi w tej sprawie - mówił w rozmowie z money.pl Alfred Bujara, szef handlowej "Solidarności". - Już dwa weekendy robocze będą trudne, wprowadzenie dodatkowej niedzieli to już jest nieetyczne - uważa i podkreśla, że przed pracownikami sklepów w grudniu jest bardzo ciężki czas. - Rząd bardzo się troszczy o wszystkie grupy zawodowe, ale okazuje się, że nie o pracowników handlu - tak komentował pomysł na dodatkowy dzień handlowy w grudniu.

bDAWTnvx

Z dodatkowego dnia z zakupami cieszy się zaś Rafał Sonik, przedsiębiorca i właściciel centrów handlowych. - Dobra decyzja - mówił Sonik w rozmowie z money.pl. Podkreślał, że w czasie, kiedy zamknięte są kina, teatry, czyli miejsca dostarczające drobnych przyjemności, a ludzie gros czasu spędzają w domu, wyjście do galerii handlowej - przy zachowaniu reżimu sanitarnego - to taka namiastka normalnego życia.

bDAWTnvS
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
kim
2 miesiące temu
To ja chcę żeby w niedziele były otwarte urzędy bo w tygodniu nie mam kiedy załatwić spraw pracuję w handlu i jak kończę zmianę to już są pozamykane
Ana
2 miesiące temu
Pracuję w sklepie po 10 godz dziennie i wy chcecie jeszcze żeby 3 niedziela pracować to ma być pandemia. Do żadnego urzędu nie da się wejść do sklepu tak. Sprzedawca też człowiek.
Sprzedawca
2 miesiące temu
My pracownicy handlu chcą mieć wolne niedziele mamy również rodziny i obecnie zdrowie jest najważniejsze
bDAWTnvT
Lucy
2 miesiące temu
Widać pracownicy handlu to gorszy sort wydłużone godziny pracy dodatkowe niedziele handlowe żadnej kontroli nad klientami którzy wchodzą na zakupy. Pracuje w jednym z marketów spożywczych pandemia reżimy a tu spotkania towarzyskie na środku sklepu całe rodziny z dziećmi i znajomi wielka dyskusja PORAŻKA. Codziennie te same osoby po 5 razy na zakupach .Jak sie komuś nudzi to niech na spacer do parku idzie .
Koko
2 miesiące temu
I my mamy pandemie jaka i dla kogo spozywki pracują na okrągło i nikt o tym nie pomyśli tylko otwierać i już, otwuzcie bety, buty a spożywkę zostawić zamknięta też byśmy poszli do galerii
...
Następna strona