Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Niepokojące dane dot. Unii Europejskiej. To kolejny taki miesiąc

20
Podziel się:

Nastroje gospodarcze w Unii Europejskiej znacznie się pogorszyły - wynika z sierpniowego pakietu danych opublikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat). Jest to kolejny taki miesiąc z rzędu.

Niepokojące dane dot. Unii Europejskiej. To kolejny taki miesiąc
Nastroje gospodarcze w UE spadają piąty miesiąc z rzędu - wynika z danych Eurostatu (Adobe Stock, Grecaud Paul)

Gospodarka UE nadal rośnie, liczba nadliczbowych zgonów spada, ale nastroje gospodarcze znacznie się pogorszyły - wynika z sierpniowego pakietu danych statystycznych opublikowanych w czwartek przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat), który skupia się na wskaźnikach gospodarczych ukazujących odbudowę gospodarki po pandemii Covid-19.

Rekordowa inflacja w UE, ale bezrobocie wciąż niskie. Dane Eurostatu

Jak wynika z przedstawionych danych, unijna gospodarka w czerwcu nadal rosła w II kwartale 2022 r. w takim samym tempie jak w poprzednim kwartale (0,6 proc.). Jednak w lipcu inflacja osiągnęła nowy rekordowy poziom, głównie za sprawą wysokich cen energii i żywności (9,8 proc.). W Polsce wskaźnik ten wyniósł 14,2 proc. - podał Eurostat.

Produkcja przemysłowa w czerwcu w UE nadal rosła (0,6 proc.), choć wolniej niż w maju (1,9 proc.), jednak obroty w branży budowlanej i handlu detalicznym zanotowały spadek (odpowiednio -1,2 proc. i -1,3 proc.)

W maju 2022 r. obroty sektora usług rosły (2 proc.) czwarty miesiąc z rzędu i w szybszym tempie w porównaniu do poprzedniego miesiąca (gdy było to 0,5 proc). W szczególności bardzo silny wzrost odnotowały usługi noclegowe i gastronomiczne, co oznacza ożywienie sektora turystycznego po ograniczeniach wywołanych pandemią Covid-19.

Z kolei nastroje gospodarcze w UE spadały w lipcu piąty miesiąc z rzędu.

Jeśli chodzi o rynek pracy, to w czerwcu 2022 r. stopa bezrobocia nadal utrzymywała się na stałym poziomie (6 proc.), poniżej poziomu sprzed pandemii. W przypadku Polski wskaźnik ten był niższy od średniej unijnej i wyniósł 2,7 proc.

Wskaźnik zgonów nadliczbowych wyniósł w czerwcu 6,2 proc. (w Polsce 7,1 proc.). Punktem referencyjnym jest średnia miesięczna liczba zgonów w latach 2016-2019.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
beta
2 lata temu
To cała unia jest zakłamana i niebezpieczna dla państwa
Robespier
2 lata temu
UE przypomina ZSRR końca lat 80 tych. Tylko powrót do relacji typowo gospodarczych państw narodowych da oddech a w dalszej przyszłości pomorze zbudować relację na większą integrację. ZSRR też chciało się powiększać dyktować innym co mają robić i doszło do upadku tak samo jak robi dzisiaj Berlin rękoma Brukseli
Promil
2 lata temu
UE jest bankrutem i żadna reanimacja nie pomoże,,,zero przemysłu i pomysłu,tylko dyrektywy i podatki,a na podatkach daleko się nie zajedzie....Już teraz z unia mało kto się liczy
antyPSI
2 lata temu
Narzekacie, ujadacie na UE i Niemców. A prawda jest taka, że 40% eksportu jest do Niemiec. W Polsce jest multum linii produkcyjnych Made in Germany. Problem UE, ba, problem Niemiec to dla nas 2x większy problem! Zajmijcie się lepiej terrorystyczną Rosją ...
bmb
2 lata temu
@Zza Oceanu Czy Stany Zjednoczone tak jak Niemcy ustami przewodniczącej przewodniczącej Komisji (Unii Europejskiej w której Niemcy rządzą) von den Leyen narzucają Kanadzie premiera , tak jak ona Ryżego?