Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Bezrobocie w lipcu. Maląg podała najnowsze dane. "Najniższe od 32 lat"

82
Podziel się:

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu utrzymała się na tym samym poziomie jak miesiąc wcześniej i wynosi 4,9 proc. – poinformowała w piątek minister Marlena Maląg. Wśród osób zmieniających pracę rośnie odsetek zwolnionych nie ze swojej winy.

Bezrobocie w lipcu. Maląg podała najnowsze dane. "Najniższe od 32 lat"
"Mamy w Polsce najniższe bezrobocie od 32 lat" - powiedziała szefowa resortu rodziny Marlena Maląg (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

W Polsacie News szefowa MRiPS powiedziała, że szacunkowa stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc., co oznacza, że jest na takim samym poziomie jak w czerwcu, a liczba bezrobotnych spadła.

- W końcu czerwca było zarejestrowanych ok. 820 tys. bezrobotnych, a w końcu lipca 811 tys., a więc widać tendencję spadkową – powiedziała minister Maląg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wraca rynek pracownika? Sedlak: Nadmiar osób niewykwalifikowanych

Zaznaczyła, że mamy w Polsce najniższe bezrobocie od 32 lat, co – jak oceniła –przełoży się na rynek pracy.

- Nie powinno być tąpnięcia. Po okresie prac sezonowych czy ewentualnego spowolnienia nie będzie to sytuacja w żaden sposób dramatyczna, tylko taka, jak była przed pandemią – powiedział minister Maląg. - Szacujemy, że nie będzie wzrostów –dodała.

Mniej ofert, mniejsza rotacja. Podwyżki tylko dla najlepszych

Zdaniem ekspertów rosnąca inflacja i obecna sytuacja gospodarcza sprawiają, że w ostatnim kwartale rynek pracy zaczyna wysyłać niepokojące sygnały. Wśród zmieniających pracę w ostatnim półroczu do 26 proc. wzrósł odsetek osób, którzy utracili zatrudnienie nie ze swojej winy, a to więcej niż przed pandemią (18-20 proc.) - wynika z cyklicznego badania firmy Randstad. W ostatnim półroczu pracodawcę zmieniło 17 proc. badanych. To najniższy wynik w historii pomiarów.

"W porównaniu z poprzednim badaniem widać wyraźny wzrost na poziomie 6 pkt. proc. Ten poziom jest też odległy od poziomów notowanych przed pandemią (18-20 proc.)" - dodano.

Monika Hryniszyn z Randstad Polska uważa, że słabnąca rotacja na rynku pracy w wielu firmach to efekt dwóch czynników: mniejszej liczby ofert pracy, które dla pracowników oznaczają znacząco lepsze warunki zatrudnienia i wyższe wynagrodzenia oraz większej roli stabilności zatrudnienia wśród wartości cenionych u pracodawcy przez pracowników, co jest trendem charakterystycznym w czasach niepewności ekonomicznej.

Presja na wzrost płac nie ustaje, ale firmy nie są już tak chętne do podnoszenia pensji.W drugiej połowie roku należy spodziewać się, że podwyżki wynagrodzeń będą mieć raczej charakter okazjonalny i dotyczyć częściej pojedynczych pracowników – uważa Agnieszka Pietrasik, dyrektor wykonawcza w Hays Poland. - Chodzi przede wszystkim o specjalistów, najlepszych ekspertów, których firmy chcą zatrzymać u siebie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
rynek pracy
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(82)
PiS=PZPR+
3 dni temu
Komuniści jedynym czym się chwalili to brak bezrobocia a w tych zgiłych USA, RFN czy UK bezrobocie wysokie. Więc wysoka inflacja u nas jest nieważna
Liberał
3 dni temu
Tylko 55% ludzi do 65 roku życia w Polsce jest aktywnych zawodowo. Więc to 4,9% bezrobocia to naciągnięcie i to nie lekkie. Spokojnie w Polsce może być bezrobocie 14% bo wtedy Polska może odmawiać obcokrajowcom pracy w Polsce żeby zapewnić pracę obywatelom Polski.
Prawda
4 dni temu
Należy zabrać takim co mają ( również emerytom ) 6 tyś zł. netto i dodać tym najmniej zarabiajoncym , to byłoby Sprawiedliwe
gosc
4 dni temu
32 lata temu Polska nie byla w Unii. Prosze doliczyc wszystkich pracujacych w innych krajach, plus tych , ktorzy wyjechali po pandemii.
Albin
4 dni temu
A są takie zakłady gdy mówią ci jak cię przyjmują żadnej opieki nad dziećmi żadnego chorobowego
...
Następna strona