Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Niepokojący sygnał z rynku. Rośnie fala zwolnień

35
Podziel się:

W 11 województwach firmy zwolniły od początku roku już ponad 10 tys. pracowników, to o kilka procent więcej niż przed rokiem - tak wynika z opublikowanych we wtorek wyników sondy "Dziennika Gazety Prawnej", przeprowadzonej w wojewódzkich urzędach pracy. DGP dodaje, że przybywa także firm planujących zwolnienia.

Niepokojący sygnał z rynku. Rośnie fala zwolnień
W 11 województwach firmy zwolniły od początku roku już ponad 10 tys. pracowników (zdjęcie ilustracyjne) (Adobe Stock, Fxquadro)

"Urzędy sygnalizują, że do zwolnienia jest przewidziane dalsze kilka tysięcy osób. Co więcej, z nadesłanych danych wynika, że deklaracje zakładów pracy dotyczące redukcji często nie pokrywają się z faktyczną ich skalą. Na przykład w Lublinie, gdzie liczba osób wskazanych przez firmy do zwolnień grupowych wyniosła w tym roku 701, pracy tak naprawdę straciło już niemal 2200 pracowników. Podobnie jest w Kielcach czy Warszawie, gdzie te różnice są jeszcze większe" - pisze "DGP".

Zwolnienia w Polsce. Liczby

Jak informuje, w stolicy do zwolnienia wskazano 1284 osoby, a wypowiedzenia otrzymały już niemal 4000.

Małgorzata Majka-Ciepły z dolnośląskiego WUP informuje DGP, że od stycznia do października tego roku 22 zakłady zgłosiły do zwolnień 1547 osób. Ostatecznie w 30 firmach zwolniono ich 1580.

Marek Kuna, rzecznika WUP w Lublinie informuje dziennik, że "zwolnieniami są najczęściej objęte osoby, które po utracie pracy będą miały zabezpieczenie materialne w postaci świadczeń, czyli emerytury lub renty. A zakłady starają się, by nie zwalniać jedynych żywicieli rodziny".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl, 08.11 | Cięcia kosztów i zwolnienia. Ciężkie czasy dla firm i pracowników

"Do tego, jak zauważają eksperci, w lokalnych mediach pojawiają się kolejne doniesienia o redukcjach. Starachowicki zakład MAN Truck, ze względu na planowane zmniejszenie mocy produkcyjnych, będzie zmuszony zmniejszyć zatrudnienie aż o 860 etatów. Podobne sygnały płyną od producenta okien Velux. Łącznie w polskich spółkach należących do tej grupy pracuje ok. 4790 osób. W tej chwili trwają negocjacje ze związkami zawodowymi w sprawie skali zwolnień. Informacji o tych zamiarach próżno jednak jeszcze szukać w urzędach pracy" - czytamy w dzienniku.

Jednocześnie, jak wynika z danych Grant Thornton, od maja 2022 r. liczba nowych ofert pracy utrzymuję się poniżej poziomu z roku poprzedniego. "DGP" podaje, że w październiku pracodawcy opublikowali o 12 proc. mniej ogłoszeń o pracy niż rok wcześniej, rośnie za to liczba ich poszukujących.

Spowolnienia na rynku pracy, jak zaznacza gazeta, spodziewa się również NBP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(35)
taka prawda
rok temu
Dla PiSu najważniejsze jest aby kilka mioliónow ich niepracujących gości moglo żyć dostatnio w naszym kraju a Polak może zdychać z glodu
Takto
rok temu
Pogrom zwolnień w firmach z powodu braku zamówień będzie luty-marzec
Stoczniowiec
rok temu
A ilu w tym samym czasie zatrudniły inne firmy . Piszcie obiektywnie , albo wcale . Tusk za jednym zamachem wywalał z firm kilkanaście tysięcy ludzi .
murarz
rok temu
mi bezrobocie nie grozi.
Kjh
rok temu
Powodzenia potem będzie płacz nie ma komu pracować zwalniają żeby wiadomo kogo zatrudniać bo taniej a ludzie przestaną płacić rachunki kredyty itp i dopiero bezie kryzys
...
Następna strona