Notowania

Nierówności dochodowe. Raport: Polska na szarym końcu Europy

Nierówności dochodowe w Polsce należą do najwyższych w Europie i już niewiele brakuje nam do Stanów Zjednoczonych - do takiego zaskakującego wniosku doszli francuscy ekonomiści, współpracownicy słynnego Thomasa Piketty'ego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WOJTEK LASKI/EAST NEWS)
Jednym z wyjaśnień tak dużych nierówności w Polsce może być duży odsetek osób pracujących w rolnictwie.

"Jak nierówna jest Europa?" - pod takim tytułem ukazał się raport trzech młodych francuskich ekonomistów: Thomasa Blancheta, Lucasa Chancela i Amory'ego Gethina.

Ekonomiści posłużyli się nową metodą badania nierówności dochodu, łącząc badanie ankietowe z wskaźnikami ekonomicznymi i danymi z zeznań podatkowych.

Efekt? Polska okazała się krajem o największych nierównościach dochodowych w Europie. 10 proc. najbogatszych mieszkańców znad Wisły ma aż 40-procentowy udział w PKB.

Obejrzyj: Bogactwo po polsku. Tak zamożni Polacy wydają pieniądze

Francuzi stwierdzili, że nierówności społeczne najbardziej wzrosły w Europie Wschodniej, nastąpiły wraz z przemianami ekonomicznymi. Choć około roku 2000 poziom nierówności zbliżył się do poziomu Europy Południowej, potem zaczął szybko rosnąć - najbardziej w Polsce.

Michał Brzeziński, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego, zwraca uwagę, że spośród krajów Europejskich tylko Polska w 2017 roku zbliżyła się do średnich poziomów nierówności w USA wg stanów.

1 proc. majątku Jeffa Bezosa, szefa Amazona, wystarczyłby na rok budżetu służby zdrowia w Etiopii
Niskie podatki superbogaczy. 0,5 proc. więcej starczyłoby, by posłać każde dziecko do szkoły

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ekonomia, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-04-2019

co za odkrycie ?Jak może być inaczej w kraju w którym obcy kapitał przejął handel i produkcję żywności ? Ile małych sklepów, ile hurtowni, ile małych zakładów … Czytaj całość

02-04-2019

mgr inż.Zamiast pazernym nauczycielom dajcie wszystkim po trochę. Każdy chce żyć godnie.Ponoć jesteśmy równi.

02-04-2019

Twój nickCo to za socjalistyczny bełkot o równości ? Każdy ma tyle ile zarobił. Jak to zrobił, to już inna sprawa. Może nawet sprawa karna, ale dążenie do … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)