Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Nierówności dochodowe. Raport: Polska na szarym końcu Europy

16
Podziel się:

Nierówności dochodowe w Polsce należą do najwyższych w Europie i już niewiele brakuje nam do Stanów Zjednoczonych - do takiego zaskakującego wniosku doszli francuscy ekonomiści, współpracownicy słynnego Thomasa Piketty'ego.

Jednym z wyjaśnień tak dużych nierówności w Polsce może być duży odsetek osób pracujących w rolnictwie.
Jednym z wyjaśnień tak dużych nierówności w Polsce może być duży odsetek osób pracujących w rolnictwie. (WOJTEK LASKI/EAST NEWS)

"Jak nierówna jest Europa?" - pod takim tytułem ukazał się raport trzech młodych francuskich ekonomistów: Thomasa Blancheta, Lucasa Chancela i Amory'ego Gethina.

Ekonomiści posłużyli się nową metodą badania nierówności dochodu, łącząc badanie ankietowe z wskaźnikami ekonomicznymi i danymi z zeznań podatkowych.

Efekt? Polska okazała się krajem o największych nierównościach dochodowych w Europie. 10 proc. najbogatszych mieszkańców znad Wisły ma aż 40-procentowy udział w PKB.

Zobacz także: Obejrzyj: Bogactwo po polsku. Tak zamożni Polacy wydają pieniądze

Francuzi stwierdzili, że nierówności społeczne najbardziej wzrosły w Europie Wschodniej, nastąpiły wraz z przemianami ekonomicznymi. Choć około roku 2000 poziom nierówności zbliżył się do poziomu Europy Południowej, potem zaczął szybko rosnąć - najbardziej w Polsce.

Michał Brzeziński, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego, zwraca uwagę, że spośród krajów Europejskich tylko Polska w 2017 roku zbliżyła się do średnich poziomów nierówności w USA wg stanów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
USA
4 lata temu
I Dlatego wyjechalem 20 lat temu w Polsce zarabialem 3 ty a zatom samom prace w USA 5 ty $ a ceny jak w Polsce
Sprawiedliwoś...
4 lata temu
Bardzo dobrze - jak ktoś jest lekarzem, inżynierem, przedsiębiorcą to powinien mieć więcej skoro poświęcił się edukacji i był skłonny zaryzykować. Ludzie, którzy stali wtedy pod trzepakiem, gdy tamci pracowali na sukces nie będą mieli tego samego bo to by było niesprawiedliwie.
niobe66
5 lata temu
z powodu takich nierówności zaczęła się Rewolucja Francuzka... tak dla przypomnienia..
hal
5 lata temu
tak wygląda odrealnienie właścicieli firm... nie można tworzyć kultury firmy przy takich różnicach zarobków między najniżej zarabiającym pracownikiem a szefem. amen.
dwawa
5 lata temu
Nie wiemy ile zarabiają najbogatsi... O tym wie Cypr Lichtenstein i inne oazy krwiopijców.