Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Nierówności dochodowe. Raport: Polska na szarym końcu Europy

17
Podziel się

Nierówności dochodowe w Polsce należą do najwyższych w Europie i już niewiele brakuje nam do Stanów Zjednoczonych - do takiego zaskakującego wniosku doszli francuscy ekonomiści, współpracownicy słynnego Thomasa Piketty'ego.

Jednym z wyjaśnień tak dużych nierówności w Polsce może być duży odsetek osób pracujących w rolnictwie.
Jednym z wyjaśnień tak dużych nierówności w Polsce może być duży odsetek osób pracujących w rolnictwie. (WOJTEK LASKI/EAST NEWS)
bDTrPSad

"Jak nierówna jest Europa?" - pod takim tytułem ukazał się raport trzech młodych francuskich ekonomistów: Thomasa Blancheta, Lucasa Chancela i Amory'ego Gethina.

Ekonomiści posłużyli się nową metodą badania nierówności dochodu, łącząc badanie ankietowe z wskaźnikami ekonomicznymi i danymi z zeznań podatkowych.

Efekt? Polska okazała się krajem o największych nierównościach dochodowych w Europie. 10 proc. najbogatszych mieszkańców znad Wisły ma aż 40-procentowy udział w PKB.

bDTrPSaf
Zobacz także: Obejrzyj: Bogactwo po polsku. Tak zamożni Polacy wydają pieniądze

Francuzi stwierdzili, że nierówności społeczne najbardziej wzrosły w Europie Wschodniej, nastąpiły wraz z przemianami ekonomicznymi. Choć około roku 2000 poziom nierówności zbliżył się do poziomu Europy Południowej, potem zaczął szybko rosnąć - najbardziej w Polsce.

bDTrPSal

Michał Brzeziński, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego, zwraca uwagę, że spośród krajów Europejskich tylko Polska w 2017 roku zbliżyła się do średnich poziomów nierówności w USA wg stanów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTrPSaG
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(17)
co za odkryci...
2 lata temu
Jak może być inaczej w kraju w którym obcy kapitał przejął handel i produkcję żywności ? Ile małych sklepów, ile hurtowni, ile małych zakładów produkcyjnych splajtowało w ostatnich 20 latach ? To była ta nowa klasa średnia w naszym kraju która została zmasakrowana przez garstkę zagranicznych korporacji które dzięki naszym politykom dostały nieograniczony i niekontrolowany dostęp do naszego rynku.
zamek_w_puszc...
2 lata temu
Kompletna nieprzejrzystosc i konspiracja w wydawaniu panstwowych pieniedzy. Rekordowa ilosc aktow prawnych w sejmie w 2018 - ~2500. Nie ma nawet szans sprawdzic, ile z nich zrobione z uwzglednieniem "rad" kumpli.
niobe66
2 lata temu
z powodu takich nierówności zaczęła się Rewolucja Francuzka... tak dla przypomnienia..
bDTrPSaH
dcgb
2 lata temu
Prezesi banków - miliony, ciężko pracujący ludzie ochłapy, nieroby 500+
dwawa
2 lata temu
Nie wiemy ile zarabiają najbogatsi... O tym wie Cypr Lichtenstein i inne oazy krwiopijców.
...
Następna strona