Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Nieuczciwy kontrahent nie opłacił faktury? Podatek i tak trzeba zapłacić

117
Podziel się:

Przedsiębiorco, czy zostałeś oszukany przez kontrahenta, który nie zapłacił za fakturę? Szkoda, ale pamiętaj – i tak musisz zapłacić podatek od tej nieopłaconej faktury. Brzmi jak podwójne oszustwo? Być może, ale tak właśnie widzi to skarbówka.

Skarbówka wydała niekorzystna interpretację dla przedsiębiorców, którzy zostali oszukani
Skarbówka wydała niekorzystna interpretację dla przedsiębiorców, którzy zostali oszukani (Fotolia)

Czy firma, która padła ofiarą kradzieży, ma prawo nie płacić podatku od nieopłaconej faktury? Bo skoro kwota z wystawionej faktury nie była przychodem, a z drugiej strony podpisał ją oszust (nie zaś faktyczny reprezentant firmy), to wydawało się jej to właściwą reakcją i swego rodzaju minimalizacją kosztów.

Firma, która znalazła się w takiej sytuacji, poprosiła dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej o interpretację – i bardzo się zdziwiła w trakcie lektury pisma. Fiskus przypomniał, że do przychodu dochodzi w momencie wystawienia faktury ("w momencie powstania uprawnienia podatnika do uzyskania przysporzenia"), niezależnie od otrzymanej zapłaty. I wobec tego podatek należy zapłacić – informuje "Rzeczpospolita".

Kradzieży przedsiębiorca nie może też wpisać do kosztów. To podatnik powinien zrobić wszystko, by nie ponieść straty. A jeśli czegoś nie dopilnował (nawet pomimo podjęcia wszelkich środków), to z podatkowego punktu widzenia nie ma powodu, by mógł liczyć na jakąkolwiek bonifikatę.

Zobacz także: Obejrzyj: Nowe podatki w Polsce. "Rząd szuka pieniędzy na 500+"

Zaledwie kilka dni wcześniej "Rzeczpospolita" pisała o innej zaskakującej interpretacji. Okazuje się, że firmy, które na piknikach, imprezach czy wyjazdach chcą integrować osoby wykonujące dla nich różne zadania, muszą uważać przy dokonywaniu rozliczeń z fiskusem. Kosztem uzyskania przychodu może być zaproszenie dla osób mających umowę o pracę (oraz ich rodzin). Jeśli w spotkaniu uczestniczyli także samozatrudnieni – preferencji z tego tytułu nie można uwzględniać.

Kosztem uzyskania przychodów będą jedynie opłaty przypadające na etatowców oraz ich rodziny. Tylko one mają niewątpliwy związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, gdyż ich celem jest zintegrowanie załogi. Mogą więc pośrednio wpływać na przychody. A samozatrudnieni mają z firmą luźniejszy kontakt, więc trudno uznać, by trzeba ich – dla lepszych wyników firmy – integrować, wynika z interpretacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(117)
Bob
5 lata temu
a jak dostanę fakturę do zapłaty od firmy oszusta to jest koszt ????
Podatek
5 lata temu
A ja myslalem ze podatek placi sie od zarobku a nie od faktury. A czy firma na ktora wystawiona byla faktura tez musi placic podatek?
ccc
5 lata temu
Prawo dla władzy i bogatych Religia dla biednych
Cień człowiek...
5 lata temu
Mąż nie może zatrudnić się w swojej branży na umowę o pracę, jeśli chce pracować to na działalności. Firma nie płaci mu od 6 miesięcy i jest to spółka państwowa. Podsumowując pracodawca- państwo nie wypłaca wynagrodzenia, mąż nie jest w stanie terminowo opłacić składki zus ani podatków bo i skąd, po czym urząd skarbowy nakłada na niego karę za nieterminowe płacenie składek w wysokości 5000 zł. Pensja wypłacana jest tylko urzędowi skarbowemu w momencie kiedy wejdzie na konto, zabierane jest całe zaległe wynagrodzenie do urzędu plus kara. Pieniędzy jeszcze długo nie zobaczymy. Nic tylko skończyć z sobą bo już nawet nie ma skąd pożyczać żeby funkcjonować. Państwo wykańcza w ten sposób swoich obywateli. Tak się po prostu nie da żyć.... Państwo każe nas za to że nie wypłaca w terminie wynagrodzenia za uczciwą pracę. Czujemy się jak żebracy, traktują nas jak złodziei pomimo tego że całe życie uczciwie pracujemy ....
dfhd
5 lata temu
chcieliście państwa pisu to macie głąby
...
Następna strona