Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Niezły rok dla przyszłych emerytów. Oszczędności urosną

25
Podziel się:

Oszczędności Polaków gromadzone na jesień życia mogą w tym roku urosnąć w tempie nawet dwucyfrowym. Może to nie rekordowy wzrost, ale przynajmniej wyraźnie powyżej inflacji - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Niezły rok dla przyszłych emerytów. Oszczędności urosną
Waloryzacja kapitału na indywidualnych kontach w ZUS za 2021 r. może wynieść około 10 proc. (money.pl, Rafał Parczewski)

Jak podaje "Rz", z szacunków ekonomistów wynika, że waloryzacja kapitału na indywidualnych kontach w ZUS za 2021 r. może wynieść około 10 proc.

Wzrost kapitału o 25 tys. zł

Oznacza to, że całe nasze oszczędności emerytalne, które w przyszłości zamienią się na comiesięcznie wypłacane świadczenia, także powiększą się o całkiem przyzwoitą kwotą.

Przykładowo, jeśli ktoś na podstawowym koncie w ZUS ma zapisane 250 tys. zł, jego kapitał może powiększyć się o 25 tys. zł, jeśli 500 tys. zł – to o 50 tys. zł, a jeśli 1 mln zł – to nawet o 100 tys. zł - czytamy.

Zobacz także: Co dwudziesty Polak żyje w biedzie. "Ich życie jest zagrożone"

Gazeta wskazuje, że około 10-proc. indeksacja nie jest najwyższym wskaźnikiem od początku reformy emerytalnej w Polsce. W 2008 r. (za rok 2007) wyniosła ona 12,8 proc., a w 2009 r. (za rok 2008) aż 16,3 proc.

"Niemniej wpisuje się w ciąg całkiem niezłych wzrostów w ostatnich latach" – zaznacza w gazecie Łukasza Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Od 2018 r. nasze oszczędności w ZUS rosły o ponad 8 proc., z wyjątkiem 2021 r., gdy podstawą waloryzacji był kryzysowy rok 2020 - podano.

Dobra sytuacja na rynku pracy

Dodano, że wysokość waloryzacji konta zależy od tzw. przypisu składek (czyli wzrostu płac i liczby ubezpieczonych w ZUS) z poprzedniego roku, przy czym nie może być niższa od inflacji ani ujemna.

"A pod względem sytuacji na rynku pracy mijający rok był całkiem udany" – zauważa, cytowany, Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska. "Szacujemy, że wynagrodzenia wzrosły o ok. 9 proc., a zatrudnienie o 0,3–0,5 proc. W sumie tzw. fundusz wynagrodzeń może się zwiększyć właśnie o ok. 10 proc." – analizuje Borowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(25)
Dworczaniec
6 miesięcy temu
Ale kochani trzeba dożyć do wieku emerytalnego - ostatnio wielu odpada z biegu ze względu na Covid-19 , a zgromadzony wpłacony kapitał po prostu przechodzi na Skarb Państwa lub ZUS
zawodowyemery...
6 miesięcy temu
będzie się z czego cieszyć , dużo forsy ale bez wartości , zresztą znajdzie się nawiedzony / byli już tacy / który pod pretekstem reformy zajuma przyszłym emerytom kasę z kont
KALAFIOR
6 miesięcy temu
Moich oszczędności w ZUS na jesień życia nie zobaczę nigdy, a obecnie jest ich około 150 tyś a będzie więcej, bo prawo w Polsce jest chore i Państwo okrada obywateli w białych rękawiczkach
J-23
6 miesięcy temu
Pracowałem w Akordzie, Godzinach nadliczbowych, warunkach szkodliwych. PIS zabierze mi od 01.01. 2022r zabierze 70zł. to chyba Jaja jak berety . Jak można zabierać Prawa Nabyte USTAWĄ PIS.??????????????????????? PIS to Banda Oszustów i ZŁODZIEJI.
nmnmmn
6 miesięcy temu
10% to akurat inflacja, a więc żdna łaska
...
Następna strona