Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

NIK: korki na autostradach i ekspresówkach częściowo z winy GDDKiA

18
Podziel się:

Niewłaściwe planowanie i nadzór nad pracami utrzymaniowymi czy niewykorzystywanie tablic do kierowania ruchem. Przez takie zaniechanie GDDKiA według kontrolerów NIK często tworzyły się korki na polskich autostradach i drogach ekspresowych. Dostało się także rządowi.

NIK: korki na autostradach i ekspresówkach częściowo z winy GDDKiA
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER)

"Gazeta Wyborcza" opisała główne wnioski raportu Najwyższej Izby Kontroli na temat działalności centrali Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz regionalnych oddziałów GDDKiA.

NIK przez 2,5 roku sprawdzał, jak radzono sobie z zapobieganiem i rozładowywaniem korków na najważniejszych drogach. Wyniki nie są ani dla GDDKiA, ani dla rządu pochlebne.

Według NIK niewłaściwie planowano prace przy utrzymaniu dróg. Zdarzało się, że firmy koszące trawę przy drodze na zlecenie GDDKiA robiły to w porze największego ruchu, przez co tworzyły się korki.

Zobacz także: Obejrzyj: 10 mld zł na budowę dróg w 7 lat

Okazało się, że zalecenie centrali GDDKiA, by takie prace prowadzić z jak najmniejszą szkodą dla płynności ruchu było w regionalnych oddziałach ignorowane. Przewidziane kary dla wykonawców w ogóle nie były stosowane.

Kolejne zaniechane GDDKiA dotyczy systemu tablic świetlnych do kierowania ruchem. Wiele z nich w ogóle nie było używanych, a te które były, wyświetlały bardzo ograniczoną liczbę komunikatów.

Najgorzej było w łódzkim oddziale GDDKiA. Na 55 tablic zamontowanych kosztem 63 mln zł przy drodze ekspresowej S8 od 2012 r. do czasu zakończenia kontroli w 2018 roku nie uruchomiono żadnej.

W tym czasie ponad połowa uległa uszkodzeniu, a także skończyła się gwarancja producenta. Z kolei na autostradzie A2 tablice miały wyświetlać do 500 komunikatów a pokazywały najwyżej kilka.

Dostało się także rządowi, który decyzję o likwidacji nieczynnego punktu poboru opłat w Pruszkowie podjął dopiero po kontroli NIK. Od 2012 r. tworzyły się tam korki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(18)
red
5 lata temu
cieszę się ,ze jedno forum gdzie trollowska piszkółka nie tworzy bagna.coraz rzadszy widok niestety.
olo
5 lata temu
tak to jest korupcja nepotyzm kolesiostwo sami swoi czyli polskie bagno
TomSzkocja
5 lata temu
Ciezko gozej wydac pieniadze niz wydac czyjes pieniadze na czyjes cele. Kazdy olewa - byle do wyplaty.
kierowca
5 lata temu
W POLSCE JAK W CHINACH OSIEM PASOW W JEDNYM KIERUNKU !!!!!!!!!
Kierowca
5 lata temu
jak naprawia się autostrady za dobrej zmiany? stawia się znak z ograniczeniem prędkości do 70km/h i już po problemie