Notowania

No to po nas! Gigant finansowy opublikował raport o losie ludzkości

Ekonomiści jednego z największych banków inwestycyjnych świata - JP Morgan - przestrzegają przed dramatycznymi zmianami klimatu. "Coś się zmusi zmienić, jeśli nasz gatunek ma przetrwać" - czytamy w raporcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
JP Morgan ostrzega przed dramatycznymi zmianami klimatu. (Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

"Los ludzkości jest zagrożony" - tak o zmianach klimatu piszą ekonomiści JP Morgan. Ich wnioski trafiły do raportu, z którym zapoznali się dziennikarze BBC. Eksperci ostrzegają, że choć ocieplenie naszej planety już zbiera przerażające żniwo, wciąż nie ma globalnego pomysłu na rozwiązanie tego fundamentalnego dla nas problemu.

JP Morgan zwrócił uwagę, że zmiany klimatu mogą wpływać na wzrost gospodarczy, kursy akcji, zdrowie i długość życia ludzi. W raporcie czytamy, że ocieplenie klimatu może powodować problemy z dostępem do wody, głód i przesiedlenia ludzi lub migracje.

To wszystko będzie z kolei prowadzić do napięć politycznych, konfliktów, a także wpływać na różnorodność biologiczną i przetrwanie setek tysięcy gatunków na Ziemi.

Autorzy raportu stwierdzili, że aby złagodzić zmiany klimatu, emisje netto dwutlenku węgla należy zredukować do zera do 2050 r. Aby tego dokonać, należałoby według nich wprowadzić globalny podatek od emisji dwutlenku węgla.

Analitycy podkreślili, że ich wnioski są „całkowicie niezależne od firmy jako całości”. Powód? Aktywiści klimatyczni od lat krytykują JP Morgan za inwestycje w paliwa kopalne. Choć w Polsce co raz więcej banków przyznaje, że nie będzie wspierać firm trujących naszą planetę, w Stanach Zjednoczonych takie kroki wciąż nie są powszechne.

Obejrzyj: Ocieplenie klimatu staje się faktem. Polska może na tym skorzystać

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: klimat, wiadomości, jp morgan, zmiany klimatu
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-02-2020

JERZY.Za późno na zmiany. Chciwość zachłanność i wygodnictwo człowieka osiągnęły apogeum i nadchodzi czas zapłaty rachunku jaki wystawiła matka natura.

23-02-2020

SisCo za bzdury. Nakręca się kolejna machina do zarabiania kasy. Tych szarlatanów powinno się wysyłać na księżyc z biletem tylko w jedną stronę. Tam nie … Czytaj całość

22-02-2020

ZdzisławOpodatkować wulkany, a tak z ciekawości zapytam, czy jak się zapłaci podatek to fakt wydzielania nie będzie miał wpływu na zmianę klimatu?

Rozwiń komentarze (189)