Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nord Stream 2. UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko Gazpromowi

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciw Gazpromowi za brak współpracy podczas prowadzonego dochodzenia antymonopolowego. Rosyjska spółka może słono zapłacić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
UOKiK kontra Gazprom. Rosyjskiej spółce grozi 50 mln euro kary

Gazpromowi za brak udzielenia informacji grozi kara w wysokości do 50 mln euro, niezależna względem konsekwencji wynikających z postępowania o dokonanie koncentracji bez zgody prezesa UOKiK - podaje Urząd w komunikacie.

Sprawa Gazpromu dotyczy postępowania w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2. W 2018 r. UOKiK postawił sześciu spółkom zarzuty finansowania budowy gazociągu bez wymaganej prawnie zgody. Są to przedsiębiorstwa należące do międzynarodowych grup: Gazprom z Rosji, Engie Energy ze Szwajcarii oraz cztery pochodzące z Holandii: Uniper, OMV, Shell oraz Wintershall.

Na początku 2020 r. prezes Urzędu zwrócił się do Gazpromu o przekazanie dokumentów istotnych dla sprawy. Chodziło o kontrakty zawarte przez spółkę zależną Gazpromu z pozostałymi firmami finansującymi budowę Nord Stream 2. Były to przede wszystkim umowy przesyłu, dystrybucji, sprzedaży, dostaw i magazynowania paliw gazowych. Jednak Gazprom takowych informacji nie przekazał.

Obejrzyj: PGNiG chce odzyskać od Gazpromu ponad 6 mld zł

- Przepisy są jasne i takie same dla wszystkich, jednak Gazprom kilkukrotnie odmówił przekazania dokumentów istotnych dla prowadzonego przez nas dochodzenia. Rosyjski potentat gazowy nie może działać ponad prawem, dlatego wszcząłem przeciwko Gazpromowi postępowanie w sprawie nałożenia kary za nieudzielenie informacji podczas prowadzonego postępowania - wyjaśnia prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jeśli transakcja ma wpływ na krajowy rynek lub grupa kapitałowa osiąga na nim odpowiedni obrót – nawet zagraniczny przedsiębiorca ma obowiązek zgłosić transakcję do krajowego urzędu antymonopolowego i odpowiedzieć na jego wezwania. Podstawą tych obowiązków są przepisy europejskie, na których opiera się polska ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów.

Zgodnie z prawem Gazpromowi grozi sankcja finansowa do 50 mln euro.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-06-2020

OloZaraz, to Polska ogłosiła, że nie będzie kupować rosyjskiego gazu i prowadzi postępowanie wobec gozociagu, który nie przebiega na terytorium Polski. … Czytaj całość

04-06-2020

JaGasprom Gaspromem, ale dlaczego PGNiG nie ogłasza obniżki cen gazu dla odbiorców indywidualnych. Skoro ostatnio znacznie potaniała ropa ( o 50-60%), … Czytaj całość

04-06-2020

WaniaGazprom może przegrać ale kary i tak nie zapłaci bo to są sowieci. i tak

Rozwiń komentarze (4)