Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

"CPK. Od słów do czynów". Prezydent i premier o "wielkiej inwestycji dla Polski"

33
Podziel się

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji dotyczącej budowy CPK. Były wielkie słowa, prezentacja nowego spotu i zapewnienia, że inwestycja przyczyni się do rozwoju gospodarczego całej Polski. Koszt inwestycji to łącznie ponad 100 mld zł.

Budowa CPK. Konferencja prezydenta i premiera
Budowa CPK. Konferencja prezydenta i premiera (Centralny Port Komunikacyjny - CPK)
bEpHiRIR

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała na wspólnej konferencji mówili o "wielkiej inwestycji" dla Polski. Koszt budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego to łącznie ponad 100 mld zł, w to wliczona jest budowa portu, ale i kolei oraz dróg.

- Wielkie inwestycje są ważne dla gospodarki. Jesteśmy w stanie realizować ambitne cele. Dlatego powstała idea Centralnego Portu Komunikacyjnego, który będzie nie tylko hubem przesiadkowym, ale też ogromnym impulsem rozwoju gospodarczego - powiedział prezydent Andrzej Duda.

- Już w trakcie budowy mamy miejsca pracy, a to dochody dla ludzi w to zaangażowanych i ich rodzin. Ale to daje też perspektywę rozwoju na dziesięciolecia dla całego kraju. Wystarczy spojrzeć na Frankfurt. Szacuje się, że realizacja CPK da 150 tys. miejsc pracy w Polsce - dodał.

bEpHiRIT
Zobacz także: Obejrzyj: CPK. "Stymulator gospodarki w latach kryzysu"

- Chciałbym, aby CPK przysłużył się do rozwoju całej Europy, ale poprzez rozwój Polski. To projekt dalekosiężny - od 2020 do 2034 roku. Czy my Polacy jesteśmy w stanie temu podołać? W to nie wątpię. Jestem też przekonany, że stać nas na to, aby ten wielki prot zrealizować. Tak jak pokonaliśmy komunizm, tak wierzę - siłą ducha - pokonamy koronakryzys, bo jesteśmy narodem zwycięzców i damy radę - podsumował prezydent.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że CPK to inwestycja dla każdego Polaka. - To przełamanie schematów porozbiorowych i niemożności realizacji wielkich projektów. To nowe podatki od międzynarodowych firm. To wielka szansa rozwojowa dla całej Polski - powiedział szef rządu. - CPK wraz z liniami kolejowymi i nowymi drogami to wielka szansa dla rozwoju całej Polski i przyciągnięcia inwestycji zagranicznych i krajowych. To wielka szansa na stworzenie wielkiej strefy ekonomicznej - dodał.

bEpHiRIZ

Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, przekonywał, że CPK to nie tylko miejsca pracy przy samym porcie i w jego regionie. To szansa dla wszystkich polskich przedsiębiorców.

Dodał, że wkrótce zostanie wyłoniony doradca strategiczny tej inwestycji. O to starają się dwa porty lotnicze - Narita z Japonii oraz Seul-Inczon z Korei Południowej.

Już na początku tygodnia wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin odniósł się do projektu. Jak zapewnił, inwestycja w CPK w żadnym wypadku nie jest zagrożona i rząd w żadnym wypadku nie rozważa wycofania się z niej.

Centralny Port Komunikacyjny ma być węzłem przesiadkowym, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Władze PiS zakładają, że projekt zostanie zrealizowany w ciągu najbliższych 10 lat.

bEpHiRJa

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpHiRJu
KOMENTARZE
(33)
aagaj
rok temu
Z moich wyliczeń to nawet 1,5 mln obywateli będzie szaleć na budowie i obsłudze CPK ! Zabraknie tylko polskiego chleba !
Cześć
rok temu
Pis to wirus w koronie.
Patriota
rok temu
Pis trwoni pieniądze polskich podatników i nie tylko na 18 policjantów pełniących służbę przy domu kota Kaczyńskiego, ale na wielkie, gigantyczne inwestycje, w ktorych 80% to zarobki pisowców i ich rodzin. Kościół katolicki wychwala ich bałwochwalczo, bo kasa płynie strumieniami. Ale najbardziej obrzydza mnie to, że Pis pluje na Unię Europejską i ma gdzieś postanowienia sądów europejskich, ale nie przeszkadza im to na kolanach błagać Unię o pieniądze. Pis mnie obrzydza.
bEpHiRJv
Hehe
rok temu
Ale bede 28 tanczyc ze szczescia! Pis won pojdzie!
Swój
rok temu
Każdy normalny wie co to jest inwestycja chyba że głupek zazdrośnik nie kuma albo działa w czyimś imieniu żeby kraj cofał się w rozwoju
...
Następna strona