Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

CPK niezagrożony. Sasin potwierdza plany budowy i mówi o wsparciu dla PLL LOT

Od 1 czerwca wracają krajowe połączenia lotnicze. - Wiemy że ostatnie miesiące były bardzo trudne dla całej branży lotniczej - mówił w poniedziałek szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin. I zapowiedział wsparcie dla państwowego przewoźnika PLL LOT i polskich lotnisk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Aktywów Państwowych)
Jacek Sasin potwierdza plany budowy i mówi o wsparciu dla PLL LOT

- W żadnym wypadku nie zamierzamy pozostawić ani LOT-u, ani lotnisk samych sobie w tym ciężkim momencie. Zdecydowaliśmy o tym, żeby wesprzeć porty lotnicze środkami z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Ponad 142 mln trafi do lotnisk, które przeżywają dzisiaj problemy z zamrożeniem ruchu lotniczego - mówił cytowany przez PAP Sasin, który w poniedziałek przyleciał do Szczecina pierwszym samolotem z Warszawy.

Jak zapowiedział, na pomoc dla 14 polskich lotnisk rząd przeznaczył 142 mln zł.

Sasin przyznał, że PLL LOT będą wymagały wsparcia. - My to wsparcie deklarujemy, ale jednocześnie mówimy, że potrzebna są również działania, które spowodują racjonalizację kosztów - stwierdził. Co oznacza według wicepremiera "racjonalizacja kosztów"? Chodzi o minimalizowanie kosztów stałych, a więc m.in. cięcia wynagrodzeń i zmniejszanie wymiaru pracy.

Sasin odniósł się też do gigantycznego projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak zapewnił, inwestycja w CPK w żadnym wypadku nie jest zagrożona i rząd w żadnym wypadku nie rozważa wycofania się z niej.

Obejrzyj też: CPK potrzebny? Minister tłumaczy, czy opłaca się budować w czasie zarazy

Jak zapowiedział minister ds. CPK Marcin Horała, który też przyleciał do Szczecina, prawdopodobnie w czerwcu rząd zajmie się planem finansowym Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W połowie maja Horała mówił o CPK w programie Newsroom WP. - Pieniądze na CPK są niezagrożone. Jesteśmy na etapie przygotowania tej inwestycji. Były głosy opozycji, żeby przesunąć środki z CPK na walkę z epidemią. Otóż w tym roku koszt budowy CPK dla budżetu państwa wynosi zero złotych - przekonywał.

- Mamy prace przygotowawcze, konsultacje społeczne. Robimy to siłami kapitału własnego spółki CPK. Nie ma tu żadnego kosztu dla budżetu, więc nie ma nic do zyskania tu i teraz na walkę z epidemią. Natomiast ten program będzie jednym z ogromnych stymulatorów gospodarki w nadchodzących latach, kiedy z tego kryzysu spowodowanego epidemią będziemy wychodzili - wyjaśnił.

Jak dodał, założenie jest takie, że lotnisko będzie budowane przez spółkę z kontrolą polską. Ma to zapewnić siłę napędową gospodarki i absorbowanie know-how do Polski.

LOT na razie wznawia połączenia krajowe do ośmiu lotnisk. Będą to loty: do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk; do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-06-2020

HarnaśSasin jak ty się weźmiesz do pomocy lotowi to znaczy że już po nich podną jak konie w Janowie. Dajcie mu kowadło to też zepsuje. 100% nieudacznik.

01-06-2020

Krajanpanie Sasin, niech pan już lepiej nic nie robi, bo nic dobrego z tego nie wyjdzie

01-06-2020

tupolewNo to po LOT ,jak się tym zajmuje poczmistrz i rezydent wycieczkowy

Rozwiń komentarze (26)