Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

CPK niezagrożony. Sasin potwierdza plany budowy i mówi o wsparciu dla PLL LOT

26
Podziel się:

Od 1 czerwca wracają krajowe połączenia lotnicze. - Wiemy że ostatnie miesiące były bardzo trudne dla całej branży lotniczej - mówił w poniedziałek szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin. I zapowiedział wsparcie dla państwowego przewoźnika PLL LOT i polskich lotnisk.

Jacek Sasin potwierdza plany budowy i mówi o wsparciu dla PLL LOT
Jacek Sasin potwierdza plany budowy i mówi o wsparciu dla PLL LOT (Ministerstwo Aktywów Państwowych)

- W żadnym wypadku nie zamierzamy pozostawić ani LOT-u, ani lotnisk samych sobie w tym ciężkim momencie. Zdecydowaliśmy o tym, żeby wesprzeć porty lotnicze środkami z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Ponad 142 mln trafi do lotnisk, które przeżywają dzisiaj problemy z zamrożeniem ruchu lotniczego - mówił cytowany przez PAP Sasin, który w poniedziałek przyleciał do Szczecina pierwszym samolotem z Warszawy.

Jak zapowiedział, na pomoc dla 14 polskich lotnisk rząd przeznaczył 142 mln zł.

Sasin przyznał, że PLL LOT będą wymagały wsparcia. - My to wsparcie deklarujemy, ale jednocześnie mówimy, że potrzebna są również działania, które spowodują racjonalizację kosztów - stwierdził. Co oznacza według wicepremiera "racjonalizacja kosztów"? Chodzi o minimalizowanie kosztów stałych, a więc m.in. cięcia wynagrodzeń i zmniejszanie wymiaru pracy.

Sasin odniósł się też do gigantycznego projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jak zapewnił, inwestycja w CPK w żadnym wypadku nie jest zagrożona i rząd w żadnym wypadku nie rozważa wycofania się z niej.

Zobacz także: Obejrzyj też: CPK potrzebny? Minister tłumaczy, czy opłaca się budować w czasie zarazy

Jak zapowiedział minister ds. CPK Marcin Horała, który też przyleciał do Szczecina, prawdopodobnie w czerwcu rząd zajmie się planem finansowym Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W połowie maja Horała mówił o CPK w programie Newsroom WP. - Pieniądze na CPK są niezagrożone. Jesteśmy na etapie przygotowania tej inwestycji. Były głosy opozycji, żeby przesunąć środki z CPK na walkę z epidemią. Otóż w tym roku koszt budowy CPK dla budżetu państwa wynosi zero złotych - przekonywał.

- Mamy prace przygotowawcze, konsultacje społeczne. Robimy to siłami kapitału własnego spółki CPK. Nie ma tu żadnego kosztu dla budżetu, więc nie ma nic do zyskania tu i teraz na walkę z epidemią. Natomiast ten program będzie jednym z ogromnych stymulatorów gospodarki w nadchodzących latach, kiedy z tego kryzysu spowodowanego epidemią będziemy wychodzili - wyjaśnił.

Jak dodał, założenie jest takie, że lotnisko będzie budowane przez spółkę z kontrolą polską. Ma to zapewnić siłę napędową gospodarki i absorbowanie know-how do Polski.

LOT na razie wznawia połączenia krajowe do ośmiu lotnisk. Będą to loty: do trzech razy dziennie na trasie Warszawa-Gdańsk; do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(26)
sam
4 lata temu
No Sasin, Ty to jesteś taki typowy "twardogłowy beton",czyli taki funkcjonariusz ORMO rodem z PRLu
xxxl
4 lata temu
on ma praktyki z samolotami jak tupolew zorganizował wycieczkę w jedną stronę
emeryt
4 lata temu
Uporządkujmy polską gospodarkę pomóżmy wrócić jej na właściwe tory jak się CPK odsunie na 2 -3 lata myślę że się nic nie stanie a w/w pieniądze przeznaczyć na odbudowę tych firm i instytucji które zaczną przynosić jak najszybciej pieniążki do budżetu
Polak
4 lata temu
Czy w nagrodę za defraudację 70 mln zł , Pan Sasin teraz będzie rujnował polskie linie lotnicze ? Gratuluję pomysłu. Jak tak dalej pójdzie to za 500 lat Sasin i jego rodzina nie oddadzą pieniędzy, które są winni podatnikom. Generalnie ma gosc tupet
QtT3Q3tqyY
4 lata temu
BOŻE ŚWIĘTY SASIN BIERZE SIĘ ZA LOT KATASTROFA BĘDZIEMY W PLECY
...
Następna strona