Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
WZI
|

Norki zakażone koronawirusem. "Nie będzie rekompensat"

11
Podziel się

W woj. pomorskim wykryto koronawirusa na fermie norek. Zwierzęta będzie trzeba zabić. Przedstawiciele Polskiego Przemysłu Futrzarskiego wydali w tej sprawie oświadczenie.

Norki zakażone koronawirusem. "Nie będzie rekompensat"
Norki zakażone koronawirusem. (Daniel Dmitriew / Forum, RM, Daniel Dmitriew / Forum)
bDSGrQdN

Wirus SARS-CoV-2 pojawił się na fermie w powiecie kartuskim. Zapadła decyzja o likwidacji zarażonych zwierząt.

"Niestety, spełniły się najczarniejsze scenariusze. Rozporządzenie wydane przez ministra Grzegorza Pudę, nie przewiduje żadnych odszkodowań za eksterminowane zwierzęta. To ewenement na skalę całej Europy" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez przedstawicieli Polskiego Przemysłu Futrzarskiego.

Jak mówią hodowcy, w całej Europie po wykryciu podobnych przypadków właścicielom ferm wypłacano odszkodowania.

bDSGrQdP
Zobacz także: Czy hodowla norek na futra powinna być zakazana? Debata

"Hodowcy z Danii, po negocjacjach z tamtejszym rządem otrzymają ponad 800 euro za ubitą sztukę. W sumie duńscy hodowcy dostaną w przeliczeniu blisko 11 mld zł. W Polsce rząd Prawa i Sprawiedliwości nie przewidział żadnych rekompensat ani odszkodowań dla hodowców. Działania te uważamy za bezprawne i w najbliższych dniach wystąpimy z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa" - zapowiadają rolnicy.

W niedzielę resort rolnictwa poinformował, że w związku z wykryciem koronawirusa u norek, wdrożono dyspozycje rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 15 grudnia 2020 r. w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek oraz z dnia 02 grudnia 2020 r. w sprawie określenia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania COVID 19.

bDSGrQdV

- Trzeba będzie, niestety, te zwierzęta zabić, żeby to się nie rozprzestrzeniało. Mam nadzieję, że to jest pojedynczy przypadek, aczkolwiek musimy podjąć wszystkie działania, aby ograniczyć ewentualne przenoszenie wirusa. Jaki to jest wirus, czy on jest zakaźny dla człowieka, to będzie wiadome po badaniach - powiedział w "Radiu Gdańsk" wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSGrQeq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
)))*I*(((
2 miesiące temu
Tylko szczury i nietoperze są niegroźne dla obywatelów. Resztę gatunków, po przesłuchaniu, da się oskarżyć.
ELSA
2 miesiące temu
CZŁOWIEK ZGOTOWAŁ IM TAKI LOS -- NIE DOSYĆ ŻE HODOWANE W KLATKACH W CELU ZDARCIA FUTEREK TO JESZCZE LOS ICH NIE OSZCZĘDZI BO KTOŚ JE ZAWIRUSOWAŁ ....................
zbulwersowana
2 miesiące temu
napoje typu tymbark, owoce niech też zabiją !!! w nich też wykryto srone19. Poza tym jak to możliwe, skoro nikt tego świruska nie widział?
bDSGrQer
abc
2 miesiące temu
Najpierw zlikwidowali krowy, potem kury, świnie i dziki. Teraz biorą się za norki...ciekawe ku czemu zmierza polityka narodu wybranego?
Norka
2 miesiące temu
Ludziom,ktorzy swe zycie oparli o zabijanie i zdzirranie futrr z niwinnych niczego sie nie nalezy