Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Norki zakażone koronawirusem. "Nie będzie rekompensat"

11
Podziel się:

W woj. pomorskim wykryto koronawirusa na fermie norek. Zwierzęta będzie trzeba zabić. Przedstawiciele Polskiego Przemysłu Futrzarskiego wydali w tej sprawie oświadczenie.

Norki zakażone koronawirusem. "Nie będzie rekompensat"
Norki zakażone koronawirusem. (Daniel Dmitriew / Forum, RM, Daniel Dmitriew / Forum)

Wirus SARS-CoV-2 pojawił się na fermie w powiecie kartuskim. Zapadła decyzja o likwidacji zarażonych zwierząt.

"Niestety, spełniły się najczarniejsze scenariusze. Rozporządzenie wydane przez ministra Grzegorza Pudę, nie przewiduje żadnych odszkodowań za eksterminowane zwierzęta. To ewenement na skalę całej Europy" - czytamy w oświadczeniu wydanym przez przedstawicieli Polskiego Przemysłu Futrzarskiego.

Jak mówią hodowcy, w całej Europie po wykryciu podobnych przypadków właścicielom ferm wypłacano odszkodowania.

Zobacz także: Czy hodowla norek na futra powinna być zakazana? Debata

"Hodowcy z Danii, po negocjacjach z tamtejszym rządem otrzymają ponad 800 euro za ubitą sztukę. W sumie duńscy hodowcy dostaną w przeliczeniu blisko 11 mld zł. W Polsce rząd Prawa i Sprawiedliwości nie przewidział żadnych rekompensat ani odszkodowań dla hodowców. Działania te uważamy za bezprawne i w najbliższych dniach wystąpimy z pozwem zbiorowym przeciwko Skarbowi Państwa" - zapowiadają rolnicy.

W niedzielę resort rolnictwa poinformował, że w związku z wykryciem koronawirusa u norek, wdrożono dyspozycje rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 15 grudnia 2020 r. w sprawie zwalczania zakażenia SARS-CoV-2 u norek oraz z dnia 02 grudnia 2020 r. w sprawie określenia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania COVID 19.

- Trzeba będzie, niestety, te zwierzęta zabić, żeby to się nie rozprzestrzeniało. Mam nadzieję, że to jest pojedynczy przypadek, aczkolwiek musimy podjąć wszystkie działania, aby ograniczyć ewentualne przenoszenie wirusa. Jaki to jest wirus, czy on jest zakaźny dla człowieka, to będzie wiadome po badaniach - powiedział w "Radiu Gdańsk" wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Zatroskana
3 lata temu
Okropna i zatrważająca decyzja, która powinna być odwołana. I co da nam wybicie tych biednych norek !- epidemia ustąpi?? Te zwierzątka są odizolowane od ludzi, mięsa ich nie jemy, po co ich zamęczać! Wirusy żyją w organizmach żywych od lat i teraz w dobie globalnej epidemii zakażone mogą być okresowo wszystkie zwierzęta, szczególnie te żyjące blisko ludzi: psy, koty, ptaki. Zamiast pozwolić im żyć i poczekać jak pokonają wirusa tak jak ludzie - to powielają głupotę Duńczyków. Narazili ludzi na straty, powybijali te zwierzątka - i co zastopowali epidemię?? Cywilizowani ludzie ratują dzisiaj każdą istotę - a tu co robią. A później płać za straty hodowcom miliony z puli społecznej - bo co tam - niech naród się męczy.
Zatroskana
3 lata temu
Okropna i brutalna decyzja, która jest bezsensowna i powinna być odwołana. Szkoda tych zwierzątek. I co z tego że wybiją te biedne norki - wirus wtedy już nie będzie się rozprzestrzeniał?! A na kogo on przejdzie jak te biedne zwierzątka są odizolowane od świata. Prawdopodobnie wirusa mają wszystkie zwierzątka, szczególnie te żyjące blisko ludzi- psy, koty, być może ptaki i jakoś pozwalamy im żyć. Zamiast odizolować te chore zwierzątka i dać im pokonać tego wirusa - to głupieją jak Duńczycy. Nie jemy przecież mięsa tych zwierzątek.
mura6
3 lata temu
Tak na poważnie to wątpię czy są podstawy do zabijania norek Jest co prawda pokraczne rozporządzenie wydane na podstawie przepisów o obowiązkowym zwalczaniu chorób - tyle że choroby nie ma w wykazie chorób zwalczanych z urzędu czyli załączniku 2 do ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt - więc de facto nie jest zwalczana z urzędu. Hodowca powinien od razu pozywać właściwego skarb państwa cywilnie
wkw
3 lata temu
dramat zwierząt a nie hodowców ,jak można robić biznes na cierpieniu zwierząt
Medalik
3 lata temu
Aco maja powiedziec norki to je bedzie sie szlachtowac hodowcy tylko licza straty mogli inwestowav w inny biznes a nie oparty na zabijaniu