Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Nowa lista leków refundowanych. Emeryci za niektóre nie zapłacą w ogóle

35
Podziel się:

Nowa lista leków refundowanych szczególnie ucieszy seniorów. Niektóre preparaty będa dla nich dużo tańsze lub nawet bezpłatne. Zmiany wchodzą w życie w niedzielę 1 września.

Za lek Valcyte stosowany u dzieci po przeszczepach.zapłacimy 3,20 zł. Teraz kosztuje 931 zł.
Za lek Valcyte stosowany u dzieci po przeszczepach.zapłacimy 3,20 zł. Teraz kosztuje 931 zł. (East News, TADEUSZ KONIARZ/REPORTER)
bECOidJx

Wśród bezpłatnych leków dla Polaków po 75 r. życia pojawią się Trimbow i Ezehron. Preparaty stosowane są przy przewlekłej chorobie płuc i zaburzeniach lipidowych.

Wśród dużo tańszych i bezpłatnych są tez leki stosowane przy cukrzycy, chorobie Alzheimera, łuszczycy, nowotworach i jaskrze. Zmiany od 1 września są korzystne nie tylko dla starszych rodaków.

Zobacz także: Obejrzyj: Strajk nauczycieli. Broniarz: o dalszej formie zdecydują nauczyciele
bECOidJz

Na liście jest też lek Valcyte stosowany u dzieci po przeszczepach. Po zmianach zapłacimy za niego w aptece 3,20 zł. Teraz kosztuje aż 931 zł. Taniej zapłacą również kobiety chore na raka piersi.

Na listę trafił Kisquali (rybocyklib) stosowany w rzadkim podtypie hormonozależnego HER2-ujemnego raka piersi. Znaleźć tam można również Ibrance (palbocyklib) w leczeniu zaawansowanego raka piersi.

bECOidJF

Ministerstwo zdrowia przyznaje, że nie było łatwo negocjować z firmami farmaceutycznymi, ale resort zadowolony jest z efektów rozmów.

Zmiany na liście chwali też część organizacji pacjenckich i ekspertów. Zrozumiałe jest jednak, zę nie da się zaspokoić wszystkich oczekiwań i potrzeb.

- Należy pogratulować Panu Ministrowi Maciejowi Miłkowskiemu oraz Departamentowi Polityki Lekowej skuteczności w działaniu. Liczba leków, które mają zostać objęte finansowaniem napawa optymizmem w kontekście odpowiedzi na wiele zgłaszanych od lat problemów terapeutycznych - podkreśla w wywiadzie dla polityki zdrowotnej Marcin Pieklak z Life Sciences Practice.

bECOidJG

Co jeszcze potanieje? M.in. Salbetan stosowany w leczeniu łuszczycy z 20,72 zł na 13,57 zł. Hypoten dla chorych na serce z 25,32 zł na 22,31 zł. Aribit dla chorych na schizofrenię z 56,16 zł na 16,45 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECOidKa
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
to co?
2 lata temu
A leki po udarach?
Justyna
2 lata temu
A co z lekiem Xalerto dla ludzi po ciężkich operacjach serca. Jedno opakowanie 28 tabletek kosztuje między 200 a 300 zł . a muszą brać co niektórzy do końca życia.
Poszkodowany ...
2 lata temu
Czemu nie ma refundacji dla chorych na zapalenie wontroby HCV idalsze leczenie zarażonych przy zabiegach szpitalnych i transfuzi krwi te propozycje to kiełbasa wyborcza .
bECOidKb
Serwis
2 lata temu
Szkoda że lista leków refundowanych została podpisana w piątek! Na przygotowanie i wdrożenie w aptekach była tylko Sobota! Setki ludzi musiało pracować by wgrać zmiany ceny leków tak by w niedzielę były w aptekach w nowej cenie dostępne. Apteki zostawiały włączone komputery, by serwisy mogły wgrać te zmiany. W skali kraju to całkiem sporo zmarnowanej energii
Seti
2 lata temu
Ja emerytka, mama emerytka. Starsza emerytka płaci miesięcznie za leki ok. 500 zł, młodsza "tylko" 300 zł. Od czasu wprowadzenia "darmowych" leków dla emerytów kwoty zostawiane w aptece wzrosły o ok. 30%. No jak za darmo...
...
Następna strona