Notowania

gospodarka
27.08.2019 07:11

Johnson & Johnson zapłaci z kryzys opioidowy. Przełomowy wyrok

Koncern Johnson & Johnson ma zapłacić 572 mln dolarów kary za "napędzanie kryzysu opioidowego" w USA. Firma zapowiada złożenie apelacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Koncern Johnson & Johnson ma zapłacić 572 mln dolarów kary za "napędzanie kryzysu opioidowego".

Wyrok zapadł w sądzie okręgowym w Oklahomie. To pierwsze orzeczenie w sprawie koncernu farmaceutycznego, który produkuje i dystrybuuje leki na bazie opioidów.

Zdaniem sądu, działania koncernu nosiły znamiona "znacznej szkodliwości społecznej". Reklamy opioidów wydawanych na recetę zawierały nieprawdziwe informacje dotyczące działań silnie uzależniających leków.

"Działania te zagroziły zdrowiu i bezpieczeństwu tysięcy mieszkańców Oklahomy" - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Oglądaj też: Ceny leków mogą pójść w górę. Kontrowersyjny projekt zmian w prawie

Kryzys opioidowy w USA trwa od początku lat 90. Specjaliści nazywają go epidemią uzależnienia od bardzo silnych środków przeciwbólowych.

Jak podaje BBC, leki opioidowe odpowiadają za 400 tysięcy zgonów w wyniku przedawkowania w latach 1999–2017. Według prawników stanu od 2000 r. około sześciu tysięcy osób w Oklahomie zmarło z powodu przedawkowania opioidów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, usa, leki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-08-2019

M.M.M.Nie pierwszy raz wielki biznes żeruje na przeciętnym Kowalskim. Ściema recyclingowa, ściema z łupkami, ściema z benzyną ołowiową, przekręty z rajami … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)