Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Nowa matryca VAT wchodzi w życie. Niższy VAT na artykuły dziecięce, wyższy na owoce morza

1 lipca zaczyna obowiązywać nowa matryca VAT. W rezultacie niektóre produkty potaniają, inne będą droższe, ale nie będą to duże wahania. Przy okazji zmiany VAT na różne produkty sieci sklepów kuszą obniżkami cen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Ceny w sklepach od środy będą podlegały lekkiej korekcie

Pierwotnie nowe stawki miały zacząć obowiązywać od kwietnia, ale ze względu na stan epidemii resort finansów dał przedsiębiorcom więcej czasu na przygotowanie się do tych zmian. Ostateczny termin na umieszczenie nowych etykiet mija dziś. Co się zmieni?

Od 1 lipca wyższą stawkę VAT otrzymają m.in. lód używany do celów spożywczych i celów chłodniczych, drewno opałowe, część czasopism specjalistycznych czy nieprzetworzone przyprawy (np. kurkuma, kmin, szafran). W ten sam sposób potraktowane zostaną owoce morza. Wzrost ceny homarów czy ostryg zobaczymy nie tylko w sklepach, lecz również w restauracjach.

W przypadku lodu, drewna opałowego i owoców morza wzrost będzie odczuwalny – z 8 do 23 proc. VAT na przyprawy rośnie z 5 do 8 proc. Tak samo wzrośnie również VAT na czasopisma specjalistyczne.

Obejrzyj: Zmiany w podatku VAT. Kościński: będzie taniej

Rzadko się zdarza, by podatki były obniżane, a jednak w przypadku nowej matrycy więcej produktów otrzyma niższy VAT niż wyższy.

I tak, 1 lipca spada stawka VAT na żywność dla niemowląt i małych dzieci, jak również smoczki, foteliki i pieluszki artykuły higieniczne, owoce cytrusowe i tropikalne oraz niektóre wyroby piekarskie i cukiernicze, niektóre orzechy, np. migdały i pistacje (we wszystkich przypadkach spadek z 8 proc. do 5 proc.).

Możemy oczekiwać spadku cen przypraw przetworzonych (np. pieprzu i tymianku), bo VAT spadnie z 23 proc. do 8 proc. Taki sam spadek dotyczyć będzie musztardy.

Niezrozumiałe zasady

Rząd zdecydował się na wprowadzenie nowej matrycy VAT po tym, jak przez ostatnie lata narosło mnóstwo absurdów wokół tego podatku. Często produkty bliźniaczo do siebie podobne były objęte innymi stawkami. Naczelny przykład do musztarda i sos musztardowy - odpowiednio 5 i 23 proc. VAT.

Inaczej opodatkowane były też chipsy ziemniaczane i kukurydziane, różnice dotyczyły również wody mineralnej i źródlanej.

Albo pączki. Do tego popularnego wyrobu cukierniczego miał zastosowanie VAT w wysokości 5 proc., 8 proc. i 23 proc. Wszystko w zależności od tego, czy jest to pączek dietetyczny lub tradycyjny z datą spożycia do 14 dni, czy pączek o dłuższym terminie przydatności. Teraz będzie to 5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: matryca vat, podatki, vat, przyprawy, owoce morza, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-07-2020

JasZa tuska i jego po a teraz nowa nazwa ko.podatek podniesli na wszytsko z 22 nan23% wiek emerytalny i nie niedali polakom teraz rzad cos daje i … Czytaj całość

01-07-2020

AbsurdRozwinięte kraje UE obniżają VAT, a tu proszę. Epidemia chciwości w polskim rządzie... Podatnik, który kupuje nowy samochód może odpisać tylko 11,5% … Czytaj całość

01-07-2020

🇵🇱Brawo, tak trzymać PiS jesteście patryjotami przez duże P. Mam nadzieję że Prezydentem zostanie Andrzej Duda!!! 🇵🇱

Rozwiń komentarze (10)