Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Nowa strategia przemysłowa. OZE ma pomóc w walce z konsekwencjami COVID-19

4
Podziel się

Polska i 7 innych państw zwróciły się do Komisji Europejskiej w sprawie wykorzystania odnawialnych źródeł energii w gospodarce. - W Europie musimy tworzyć i utrzymywać odpowiednie łańcuchy produkcyjne i łańcuchy dostaw w zakresie energii odnawialnej - stwierdziła wicepremier Jadwiga Emilewicz.

Energia wiatrowa i słoneczna oraz technologie jej magazynowania powinny zostać uznane za strategiczne łańcuchy wartości - stwierdziła Jadwiga Emilewicz.
Energia wiatrowa i słoneczna oraz technologie jej magazynowania powinny zostać uznane za strategiczne łańcuchy wartości - stwierdziła Jadwiga Emilewicz. (KPRM)
bEqFclTV

Litwa, Polska, Austria, Estonia, Grecja, Łotwa, Luksemburg i Hiszpania wystosowały do Komisji Europejskiej list w sprawie nowej strategii przemysłowej dla Europy i wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w walce z konsekwencjami COVID-19, podało Ministerstwo Rozwoju.

Sygnatariusze listu postulują m.in. zainwestowanie ponad 2 bln euro w samą tylko energię wiatrową i słoneczną w ciągu najbliższych 30 lat.

bEqFclTX

- W Europie musimy tworzyć i utrzymywać odpowiednie łańcuchy produkcyjne i łańcuchy dostaw w zakresie energii odnawialnej. Wesprze to również europejskie dążenia do technologicznej suwerenności w strategicznych sektorach. Dwie główne obecnie technologie produkcji energii odnawialnej - wiatrowa i słoneczna - oraz technologie magazynowania energii powinny zostać uznane za strategiczne łańcuchy wartości. Istotne jest włączenie ich do prac forum strategicznego ds. ważnych projektów, które są przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI) - powiedziała wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Zobacz także: Zobacz: Balcerowicz o polityce gospodarczej PiS. "Niezwykłe szkodnictwo":

List postuluje opracowanie ambitnego planu naprawczego, stymulującego wzrost gospodarczy i zatrudnienie w UE, w tym: ulokowanie produkcji OZE w Europie, uznanie technologii do produkcji OZE i przechowywania energii za strategiczne elementy łańcucha dostaw oraz zainwestowanie - w ciągu najbliższych 30 lat - ponad 2 bln euro w samą tylko energię wiatrową i słoneczną.

bEqFclUd

"Jak podkreślają sygnatariusze listu, zdolność do produkcji technologii związanych z OZE może przesądzić o suwerenności technologicznej UE w rzeczywistości po pandemii COVID-19. Chcą oni wzmacniać rolę lokalnych wytwórców w łańcuchu dostaw energii ze źródeł odnawialnych. W tym celu proponują uruchomienie mechanizmu IPCEI (Ważne Projekty Wspólnego Interesu Europejskiego) dot. energetyki odnawialnej" - czytamy w komunikacie.

W związku z tym, wskazują na możliwość uruchomienia odpowiednich tzw. IPCEI, jak również dostosowania ram prawnych dotyczących pomocy państwa w celu zachęcenia do udzielania wsparcia publicznego w tych strategicznych łańcuchach wartości.

"W liście poruszono również temat dotacji dla sektora energii odnawialnej. W tym jego dostępu do takich instrumentów finansowych UE, jak InvestEU, CEF, zielone obligacje, fundusze na rzecz innowacji i modernizacji, nowo tworzony Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, w tym w szczególności dla MŚP, a także kwestia dostępu do przyszłych instrumentów odbudowy gospodarczej po pandemii COVID-19".

bEqFclUe

Autorzy listu wezwali Komisję Europejską do szybkiego podjęcia konkretnych działań w celu pobudzenia ekologicznego wzrostu gospodarczego, w tym m.in. zainicjowania nowego sojuszu na rzecz przemysłu energii odnawialnej oraz włączenia wszystkich przedstawicieli przemysłu energii odnawialnej do forum przemysłowego

Sygnatariuszami listu są: Litwa, która go zainicjowała oraz Polska, Austria, Estonia, Grecja, Łotwa, Luksemburg i Hiszpania. Z polskiej strony pod listem podpisali się wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz minister klimatu Michał Kurtyka. List skierowano do unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego Thierry'ego Bretona i komisarz ds. energii Kadri Simson.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqFclUf
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEqFclUy
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
5r35.hny3жжжю...
rok temu
33 I 7 it.
xxxl
rok temu
powinni olać Prezesa i Sługusów tak jak oni olewają nas powinni karać
Kompleksy czy...
rok temu
Jak doszli do władzy niszczyli wiatraki i innych próbujących oze a teraz dotacje z UE ? ale głupota tej formacji nie dziwi,w 2005 zaczeli rządzenie od wstrzymania budowy autostrad obsesja w niszczeniu myślących i pracujących !
bEqFclUz
Inwestor
rok temu
Pierw zlikwidować oszukańcze koncesje,aukcje.Bez układów , łapówek nie można prądu sprzedać