Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Nowe dane GUS. Inflacja uderza z każdej strony

11
Podziel się:

Ceny producentów w maju okazały się o 6,5 proc. wyższe w porównaniu z majem ubiegłego roku – podał w poniedziałek GUS. Inflacja w firmach okazała się zatem wyższa od prognoz.

Nowe dane GUS. Inflacja uderza z każdej strony
Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 29,8 proc. w skali roku. Ceny producentów poszły w górę o 6,5 proc. w skali roku. (Adobe Stock)

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu w maju wzrosły w stosunku do kwietnia o 0,8 proc., a w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku - o 6,5 proc., wynika ze wstępnych danych.

Wynik 6,5 proc. w skali roku przebił oczekiwania ekonomistów, których średnia prognoz zakładała wzrost cen producentów w maju o 5,9 proc. w skali roku.

Zatem inflacja PPI (producentów) wzrosła w maju do 6,5 proc. rok do roku z 5,5 proc. rok do roku w kwietniu. ”To poziom najwyższy od 2012, wpisujący się w globalny trend wzrostu cen po stronie producentów” – oceniają ekonomiści PKO BP.

Zobacz także: Mniejszy klin podatkowy. Sedlak: Przestałem wierzyć władzy, źle się dzieje

Z kolei ekonomiści mBanku zwracają uwagę, że majowy odczyt to zapewne tegoroczna górka inflacji producenckiej. "Kluczowe w kolejnych miesiącach będzie zachowanie tzw. cen bazowych. To one pokażą, ile z dotychczasowych wzrostów cen surowców firmy przemysłowe będą w stanie przerzucić dalej” – oceniają.

Najnowsze dane o cenach producentów są ciekawe również ze względu na toczącą się dyskusję o tym, czy inflacja w Polsce ma charakter przejściowy. Przypomnijmy, że wyliczana przez GUS inflacja konsumencka (inflacja dóbr i usług konsumpcyjnych) wyniosła w maju 4,7 proc. w skali roku.

Według większości członków Rady Polityki Pieniężnej, wzrost cen ma charakter przejściowy i znajdujemy się w okolicy szczytu. W związku z tym RPP na razie nie zapowiada podwyżki stóp procentowych, która mogłaby wyhamować wzrost cen w Polsce. Jednak wielu ekonomistów jest zdania, że inflacja w naszym kraju ma trwały charakter.

Produkcja przemysłowa w maju

W poniedziałek poznaliśmy także najnowsze dane o produkcji przemysłowej. W maju produkcja przemysłowa wzrosła o 29,8 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku. Jednocześnie, porównując tylko kwiecień i maj tego roku, najnowsze wyniki produkcji są nieco mniejsze (o 0,8 proc.).

Majowy wynik jest nadal windowany przez efekty niskiej bazy z ubiegłego roku, ale już nie tak mocno jak w kwietniu. Miesiąc temu wzrost produkcji w skali roku wyniósł aż 44 proc. Przed pandemią produkcja systematycznie rosła, ale w różnym tempie. Przy czym raczej nie przekraczała 10-procentowego wzrostu w skali roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Masakra
3 lata temu
Niezależność NBP i RPP to fikcja, żeby ktoś się nie doczepił, że używam określenia bydlaki rządowe.
Masakra
3 lata temu
Naród ubożeje z miesiąca na miesiąc. Wszyscy Polacy ubożeją, oprócz tych co mają miliony w nieruchomościach, ale bydlaki rządowe stóp procentowych nie podniosą żeby zahamować inflację, bo im to jest na rękę, a zwalą na kornę, Tuska i Jana III Sobieskiego.
sun
3 lata temu
Czyli PiS znalazł źródełko pieniędzy na socjalistyczne inwestycje :)
dario
3 lata temu
lipiec i sierpień dwu cyfrówka:) ale i tak będą głosić sukces i że to wina Tuska
Xzyvx
3 lata temu
Jedyne co nam wyszło to przemysł śmieciowy i produkcja pieniądza Hahaha