Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Nowe dane GUS. Produkcja budowlano-montażowa zaskoczyła pozytywnie

19
Podziel się:

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w marcu o 3,7 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Ekonomiści spodziewali się mniejszego wzrostu.

Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w marcu po prawie 4 proc. rok do roku.
Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w marcu po prawie 4 proc. rok do roku. (Pixabay, pixabay)

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa (w cenach stałych) zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane zatrudniające powyżej 9 osób w marcu była wyższa o 3,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Analitycy spodziewali się wzrostu o 0,8 proc. W poprzednim miesiącu wzrost ten wyniósł 5,8 proc.

Natomiast w porównaniu z lutym 2020, produkcja budowlano-montażowa w marcu była wyższa o 25 proc.

W stosunku do marca ubiegłego roku zwiększenie wartości produkcji budowlano-montażowej zaobserwowano dla firm wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 10,8 proc.) oraz zajmujących się budową budynków (o 2,9 proc.). Wartość produkcji budowlano-montażowej była mniejsza w jednostkach realizujących budowę obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 0,4 proc.).

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

- Można sądzić, że spadek w przypadku obiektów inżynierii lądowej i wodnej ma związek z wyczerpywaniem się środków unijnych z perspektywy 2014-2020 i mniejszą skalą prac podejmowanych przez jednostki samorządu terytorialnego w tym zakresie - ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

jej zdaniem, wzrost produkcji budowlano-montażowej w marcu jest pozytywnym zaskoczeniem. Jednocześnie w marcowych danych dotyczących produkcji budowlano-montażowej nie widać wpływu epidemii koronawirusa. Wygląda na to, że firmy albo sprawnie zarządziły mniejszą dostępnością pracowników po wybuchu epidemii, albo też sektor ten w mniejszym stopniu niż inne obszary gospodarki doświadczył odpływu pracowników z Ukrainy.

Tego optymizmu nie widac jednak we wczorajszych danych opublikowanych przez GUS dotyczących koniunktury. Kwietniowe badania koniunktury okazały się najgorsze w historii ich opracowywania. Publikowany co miesiąc wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odzwierciedla stan gospodarki. Jest obliczany na podstawie odpowiedzi przedsiębiorców z różnych branż, którzy w ankietach oceniają bieżącą oraz przyszłą sytuację prowadzonych przez siebie firm.

Według badania GUS w budownictwie najgorzej koniunkturę oceniają firmy mikro i małe (do 49 pracujących), a najmniej pesymistycznie – firmy duże (250 i więcej pracujących).

Czwartkowe informacje o producji budowlano-montażowej to kolejne z serii danych obejmujących okres po wybuchu pandemii koronawirusa, które w tym tygodniu opublikował GUS. We wtorek poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej w marcu, która spadła o 2,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Z kolei w środę podano dane o sprzedaży detalicznej, która w marcu w skali roku aż o 7,1 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
darek
4 lata temu
Lewackim trollom z WP w głowach się nie mieści że może być tak dobrze bo za PO bez wirusa było beznadziejnie
ttt
4 lata temu
rząd swoje a ludzie swoje,,trzymają się na dystans i tyle, pod chodzą do tego rozsądnie,, wszyscy co mogą pracują normalnie, planów życiowych nikt nie chce zmieniać..od pracy wymigują się cwaniaki, a pozostała część która faktycznie nie może pracować robi porządki, małe remonty,,,zajmuje się małą developerką ludzie teraz bardziej oglądają i liczą że będą okazje,,ale oglądających na moich domkach było tyle samo co przed pandemią...próbują wyczekiwać, jak gospodarkę przytrzymają jeszcze przez 2,3 miesiące to faktycznie może coś pęknąć...ludzie ta gospodarka utrzymuje sektor prywatny z czego 80% to małe firemki...wredne jest to że rząd poszedł w ratowanie korporacji i firm zagranicznych nie tak jak zachód nie postawili na protekcjonizm i ochronę własnych firm..
Mag
4 lata temu
"Ekonomiści spodziewali się mniejszego wzrostu". Ekonomiści zawsze się spodziewają czegoś innego niż się okazuje. Równie dobrze te prognozy mogłaby wygłaszać cyganka.
Gdz
4 lata temu
Montażownie robią dla marketów, to jeszcze jakoś jadą. A budowlanka za chwilę kipnie, gdy przyjdzie do sprzedaży tego, co zbudowali, jak sądzę.
jkk
4 lata temu
produkcja budowlano-montażowa ma się świetnie baz maseczek i wszelkiego pisowskiego oszustwa. Pracują głowa przy głowie i nie chorują