Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Tak wygląda recesja w Polsce. GUS podał dane o sytuacji przedsiębiorców

13
Podziel się:

Kwietniowe badania koniunktury były najgorsze w historii ich opracowywania - podał w środę GUS. Najgorzej swoją sytuację oceniają przedsiębiorcy zarabiający na noclegach i gastronomii. Najmniejsze pogorszenie widzą natomiast firmy z branży finansowej i ubezpieczeniowej.

W kwietniu wskaźniki koniunktury GUS są na najniższych poziomach w historii.
W kwietniu wskaźniki koniunktury GUS są na najniższych poziomach w historii. (Pixabay, pixabay)

Dane GUS rzucają też światło na spadek zamówień w poszczególnych branżach.

Publikowany co miesiąc przez GUS wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury odzwierciedla stan gospodarki. Jest obliczany na podstawie odpowiedzi przedsiębiorców z różnych branż, którzy w ankietach oceniają bieżącą oraz przyszłą sytuację prowadzonych przez siebie firm. Badanie przeprowadzono w okresie od 1 do 10 kwietnia.

W kwietniu 2020 koniunktura oceniana jest przez przedsiębiorców najgorzej od początku prowadzenia badania we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki.

Najbardziej pesymistycznie swoją sytuację oceniają przedsiębiorcy zarabiający na zakwaterowaniu i gastronomii. Najmniejsze pogorszenie widzą natomiast firmy z branży finansowej i ubezpieczeniowej oraz z sektora komunikacji i informacji. W budownictwie, transporcie i handlu najgorzej sytuację oceniają małe firmy.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

- Wskaźniki koniunktury GUS na najniższych poziomach w historii. Tak wygląda recesja w Polsce. Nie można mieć już żadnych wątpliwości co do bezprecedensowej skali zamrożenia aktywności ekonomicznej w II kwartale – komentują analitycy Banku Pekao.

Zwracają też uwagę, że w najgorszej sytuacji znalazły się usługi.

- Widzieliśmy to już w Europie Zachodniej w PMI, widzimy teraz też już w badaniach koniunktury. Katastrofalne odpowiedzi w jednej z branż najmocniej dotkniętych przez restrykcje i samoograniczanie się konsumentów – zauważają.

Do badania za kwiecień GUS dołączył dodatkowe pytania, które miały na celu zdiagnozowanie wpływu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 na koniunkturę gospodarczą. Jedno z nich dotyczyło zmiany zamówień składanych przez klientów.

Ankietowani przedsiębiorcy z branży hotelarskiej i gastronomicznej odpowiedzieli, że zamówienia na ich usługi spadły w kwietniu o 70 proc. W branży transportowej i handlu detalicznym zamówienia spadły o 38 proc.

Poniżej szczegółowe dane dla poszczególnych branż. Im mniejszy wynik, tym gorzej oceniają swoją sytuację przedsiębiorcy z danej branży.

Zakwaterowanie i gastronomia
Wskaźnik: minus 70,0. Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania oceniają swoją sytuację gorzej (minus 76,2) niż jednostki gastronomiczne (minus 65,7).

Budownictwo
Wskaźnik: minus 47,1. Najgorzej koniunkturę oceniają firmy mikro i małe (do 49 pracujących), najmniej pesymistycznie – firmy duże (250 i więcej pracujących).

Przetwórstwo przemysłowe
Wskaźnik: minus 44,2. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę firmy produkujące odzież, skóry i wyroby ze skór wyprawionych oraz meble, zaś najmniej niekorzystnie – producenci wyrobów farmaceutycznych.

Handel detaliczny
Wskaźnik: minus 49,5. Najbardziej pesymistycznie koniunkturę oceniają firmy sprzedające tekstylia, odzież, obuwie, najmniej niekorzystnie – jednostki handlujące żywnością.

Transport i gospodarka magazynowa
Wskaźnik: minus 48,3. Najbardziej niekorzystnie oceniają koniunkturę jednostki mikro i małe (do 49 pracujących).

Handel hurtowy
Wskaźnik: minus 39,8, najgorzej w historii badania, czyli od stycznia 2011 r. Najbardziej niekorzystne oceny zgłaszają jednostki o liczbie pracujących do 9 osób, najmniej pesymistycznie – duże firmy (250 i więcej pracujących).

Informacja i komunikacja
Wskaźnik: minus 19,4 – po raz pierwszy w historii badania na ujemnym poziomie. Najmniej niekorzystnie oceniają koniunkturę zajmujący się nadawaniem programów ogólnodostępnych i abonamentowych, najbardziej pesymistycznie – produkcją filmów, nagrań wideo, programów TV.

Finanse i ubezpieczenia
Wskaźnik: minus 18,2. - pierwszy raz od początku badania, na poziomie ujemnym. Najbardziej pesymistyczne swoją sytuację oceniają przedsiębiorcy zajmujący się finansową działalnością usługową z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Ekonom
4 lata temu
Z końcem grudnia (zamknięcie roku) ocena obecnych danych będzie brzmiała: wtedy wskaźniki wyglądały jeszcze bardzo dobrze
edmund
4 lata temu
W naszym socjalistycznym kraju tzw. przedsiębiorcom nic się nie stanie. Jednym się zabierze drugim się da i jakoś będzie się kręcić jak to w socjalizmie bywa. W tym kraju nie liczy się pracowitość i uczciwość ,zaradność,pomysłowość tu liczy się korupcja ,kolaboracja, chciwość i bezwzględność. Więc nie martwcie się na zapas rząd i biurokracja zawsze się wyżywi a reszta na przemiał.
gggg
4 lata temu
chwila prawy-==-jak szacują ekonomiści - potrzeba około 50 mld zł. Do tego ma zapewnić płynność bankom, gdy zacznie im brakować gotówki.
Eko
4 lata temu
Ludzie w końcu z tej biedy wyjdą na ulicę, i po wyborach będzie. MASKI PRZYŁBICE I DO PRACY
Brawo PiS
4 lata temu
A przekop mierzei dalej wre. Wybory na siłę organizują. Na TVP 2 mld poszło jak już było wiadomo, że wirus jest w kraju. Prawie miliard wcześniej utopili w budowę bloku węglowego w Ostrołęce. O innych bezsensownych inwestycjach nie wspomnę.