Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa 2.0. Zwolnienie z ZUS nie obejmie wszystkich samozatrudnionych

Tarcza antykryzysowa 2.0 to nowelizacja, do której wcześniej poprawki złożył Senat. Ustawa została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, a Sejm zdążył zaliczyć wpadkę podając komunikat dot. zwolnienia z ZUS w kształcie różnym tego, jaki zakłada sama ustawa. Tym samym osoby samozatrudnione nadal muszą spełniać limit przychodów, by liczyć na zwolnienie ze składek ZUS.

Podziel się
Dodaj komentarz
Tarcza antykryzysowa 2.0. Zwolnienie z ZUS nie obejmie wszystkich samozatrudnionych

Tarcza antykryzysowa 2.0. Zwolnienie z ZUS nie obejmie wszystkich samozatrudnionych

Tarcza antykryzysowa w wersji 2.0. została podpisana została przez prezydenta Andrzeja Duda w piątek 17 kwietnia. Wcześniej do ustawy Senat złożył w swoje poprawki. I to właśnie wokół nic rozgorzała prawdziwa informacyjna wrzawa.

Tarcza antykryzysowa w wersji 2.0. miała bowiem zakładać zniesienie limitu przychodów dla zwolnienia ze składek ZUS dla wszystkich osób samozatrudnionych. Do tej pory z takiej możliwości mogli skorzystać tylko ci zatrudnieni, których miesięczny przychód nie przekroczył 300 procent średniej pensji w gospodarce - czyli kwoty 15 681 złotych.

Oglądaj: Obniżka pensji polityków? "Powinniśmy ponieść koszty, ale nie wpisywać się w populizm"

Mimo zapewnień płynących z Sejmu (zapowiadanych również przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej), zapisy dot. zwolnienia z ZUS, które regulują ostateczny kształt ustawy, są zupełnie różne od zapowiadanych. Błędna informacja - potwierdzająca rozszerzenie skali zwolnień z ZUS - pojawiła się również na rządowych portalach. Została co prawda szybko usunięta, jednak prosta z pozoru wpadka zdążyła rozsierdzić część i tak mocno rozczarowanych działaniami Sejmu przedsiębiorców.

Tarcza antykryzysowa 2.0. Zwolnienie z ZUS nie obejmie wszystkich samozatrudnionych

Tarcza antykryzysowa w wersji 2.0. nie zakłada więc zniesienia limitu w obiecywanym kształcie. Limit zostanie zniesiony tylko i wyłącznie dla świadczenia postojowego w przypadku osób samozatrudnionych

Tarcza antykryzysowa 2.0. daje w tym momencie możliwość skorzystania z niego nawet przez trzy miesiące, a nie przez miesiąc, jak było wcześniej. Z dłuższego postojowego będą mogły skorzystać także osoby z umowami cywilnoprawnymi.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2020

#KoniecZZUSJako pilot/przewodnik, który płacił podatki i składki przez ostatnie lata, nie łapię się na żadną pomoc ze strony państwa. Tym samym przestaję … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)